IQ

IQ genel olarak bir kişinin sahip olmuş olduğu zeka seviyesini ölçmek adına yapılan testler sonucunda elde edilen bir değerdir. Ortalama bir insanın IQ’ su yapılan testler sonucunda belirlenmiş ve bu sayede insanların zeka kapasitelerinin ne olduğu hesaplanabilir hale gelmiştir. Günümüzde bir kişinin IQ seviyesinin kaç olduğunu belirlemek adına dünya genelinde kabul gören testler yapılmaktadır. Özellikle çocuklarının hal ve hareketlerinin emsallerine oranla daha farklı olduğunu düşünen birçok aile çocuklarına IQ testi yapmaktadır. Bu test sayesinde ilgili bireyin geri zekalımı yoksa zekasının emsallerine oranla daha yüksek mi olduğu tespit edilebilmekte ve elde edilen sonuçlara göre çeşitli önlemler alınabilmektedir.

IQ kavramının derinliklerine indiğimizde ilk zeka testini yapan kişinin Alfred Binet olduğunu görmekteyiz. Ünlü bilim insanı bu zeka testini genel olarak zeka seviyesi düşük olan çocukları belirleyip bu çocukların daha iyi bir şekilde eğitim alabilmesi adına yapmıştır. Binet tarafından gerçekleştirilen testte aynı yaş grubunda olan kişilerin ortalama zeka seviyeleri belirlenerek elde edilen bu değer zeka yaşı olarak kullanılmaktadır. Bunu neredeyse her yaş grubunda yer alan çocuklar üzerinde yapan Binet her yaş grubunda yer alan kişilerin ortalama olarak zeka yaşlarının ne kadar olduğunu belirlemiştir. Uzun araştırmalar ve incelemeler sonucunda bu verileri elde eden Binet bu sayede bir kişinin IQ seviyesinin kaç olduğunu saptayabilmiştir. Tabi ki IQ kavramı bu testler sonrasında ortaya çıkmıştır çünkü yapılan ilk testler olan zeka yaşı bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yüzden Binet IQ adı verilen kavramı geliştirmiş ve uygulamaya koymuştur.

Kişinin zeka kapasitesinin ne kadar olduğunu belirleme konusunda kullanılan IQ kavramı genel olarak zeka yaşının gerçek yaşa bölünmesi ve elde edilen değerin 100 ile çarpılması sonucunda bulunmaktadır. Bir kişinin zeka yaşı ile gerçek yaşı aynı çıkacak olursa bu durum ilgili kişinin IQ’ sunun 100 olacağını gösteriyor.

Dünya üzerinde yer alan tüm insanlar üzerinde test yapıp aynı yaş grubunda olan insanların zeka yaşının kaç olduğunu tespit etmek mümkün olmadığından dolayı uzmanlar sadece sağlıklı olarak kabul edilen belirli bir grubun zeka yaşını referans alarak ilgili yaş grubunun zeka yaşının kaç olduğunu hesaplamaktadır. Günümüzde IQ testleri insanların zihinsel problemlerinin olup olmadığını saptamak adına sıklıkla kullanılmaktadır. Uzun yıllardan beri yapılan incelemeler sonucunda çeşitli IQ değerleri tespit edilmiş ve anlama geldikleri saptanmıştır. Sizlerde yakın zaman içerisinde IQ testi yaptırdıysanız sayfamızın devamından değer aralıklarına göre zeka durumunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

IQ Derecelerinin Anlamları

• 0-25 arası ağır gerilik
• 26-50 arası orta gerilik
• 51-75 arası hafif gerilik
• 76-90 arası sınır zeka
• 91-110 arası normal zeka
• 111-125 arası ileri zeka
• 126-140 arası üstün zeka
• 140-155 arası çok üstün zeka
• 156 ve üzeri deha

IQ

Verilen rakamsal verilerden yola çıktığımızda normal bir insanın IQ seviyesi kaçtır sorusuna vereceğimiz yanıt 91-110 arası olacaktır. Bu değerlerin üzerinde olan kişiler aşırı zeki olarak kabul edilirken ilgili değerlerin aşağısında bir IQ seviyesi olan kişiler de geri zekalı olarak kabul edilmektedir. Sizler de çocuklarınızın emsallerine oranla farklı davranışlar sergilediğini düşünüyorsanız kesinlikle problem olup olmadığını belirlemek adına IQ testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here