okapi nasıl bir hayvandır

Dünyada nadir görülen hayvan türleri insanların ilgisini her zaman çekmiştir. Okapi adı verilen tür de şüphesiz ilgi çeken bu hayvan türlerinden birisidir. Bazılarınız eminiz ki çeşitli belgeseller de okapi hayvanını görmüştür ancak detaylı bilgilere ulaşamamıştır. Dışarıdan bakıldığı zaman ceylan, zebra ve at gibi hayvanları andıran okapi hakkındaki en detaylı bilgileri sizlere sunacağız.

Okapi hakkında bilgi

Okapi çift toynaklı bir hayvan olup geviş getirmektedir. Hangi familyada olduğuna baktığımızda okapilerin zürafagiller familyasında olduğunu görüyoruz. Her ne kadar zebraları andırsa da uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda bu hayvan türünün zürafagiller familyasında yer almasının daha uygun olacağını düşünmüştür. Yaşam sürdüğü alanlarda verilen isimlere baktığımızda insanları okapilere orman zürafası dediklerini görüyoruz. Büyük ihtimalle zürafayı andıran karakteristik özellikle bu familya içerisinde görülmesini büyük oranda sağlamıştır.

Okapilerin parlak ve ihtişamlı renkleri bulunmaktadır. Bu rengin çikolata rengini andırdığını söylemek mümkündür. Arka bacaklarına baktığımızda zebrayı andıran şeritlerinin olduğunu görüyoruz. Erkek üyelerde kısa olsa da 2 adet boynuz bulunur. Bu hayvanların yüz kısmı aynı bacak kısmında olduğu gibi siyah beyaz renklerdedir. Vücut yapılarına göre bacak uzunlukları fazladır. Bu canlılar daha çok aşırı derecede koyu mavi renkte olan dilleriyle ünlüdür. Yetişkin bir okapi 250 kilograma kadar ulaşabilir. Uzunlukları 2 metreye yakın olan bu canlılar 1,65 metre yüksekliğine kadar büyüyebiliyor. Tür içerisinde bulunan dişi üyeler erkeklere göre daha iri yapıdadır. Bu da genellikle dişilerin sürülerde daha baskın olmasını sağlıyor.

Okapileri eşsiz kılan en önemli şey dünyanın sadece belirli yerlerinde yaşıyor olmalarıdır. Bu hayvanlara sadece Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisinde rastlanır. Dünyanın başka hiçbir yerinde okapileri gözlemlemek mümkün değildir. Günümüzde nüfuslarının 20 bin civarında olduğu düşünülmektedir. Aşırı nemli yağmur ormanları yaşam alanı olarak belirledikleri yerlerdir. Zürafaya benzer özellikte boynuzlarının olması birçok kesimin bu hayvanı bir tür zürafa olarak kabul etmesini sağlamıştır. Zaman zaman bilinçsiz avlanmalar nedeniyle nesli tükenme noktasında gelse de yapılan koruma çalışmalarıyla nüfusları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Her toynaklı hayvanda olduğu gibi okapiler de orman içerisinde yer alan otları ve meyveleri yiyerek beslenmektedir. Sizlere makalemizin başında okapilerin gruplar halinde yaşadıklarını söylemiş olsak da bu hayvanları gruplar halinde çok nadir görürsünüz çünkü daha çok yalnız yaşamaktadırlar. Bölgeleri dişiler belirler. Yani erkeklerin belirli bir bölgesi yoktur. Sadece çiftleşme zamanı geldiğinde erkek üyeler dişi alanlarına girerek yakınlaşmaktadır. Diğer zamanlarda birbirlerini umursamadan yaşam sürdükleri biliniyor. Okapiler çok ilginç canlılar olduğundan dolayı birçok hayvan sever yıl içerisinde okapileri gözlemlemek adına tek yaşam alanları olan Kongo Cumhuriyetine gitmektedir. Sizler de bu canlıları doğal yaşam alanlarında görmek istiyorsanız rehberlik hizmeti alarak çeşitli turlara katılmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here