Dünya genelinde yaşam süren insanların neredeyse tamamı ömürlerinin uzun olmasını ister. İnsan ömrü adeta bir masal gibi gelip geçmektedir. Bu kısacık ömrümüzü elbette hepimiz uzatmak isteriz. Yiyecekler üzerinde yapılan araştırmalara göre bazı yiyeceklerin insan ömrünü uzattığı tespit edilmiştir. Sizlerin de bildiğiniz gibi ölümlere genel olarak çeşitli hastalıklar neden olmaktadır. Kanser, kalp krizi, diyabet gibi rahatsızlıklar erken ölümlerin ortaya çıkmasında aşırı derecede etkilidir. Bazı besin türlerine beslenme zincirimizde yer vererek bu hastalıklara karşı vücut direncinizi arttırabilir ve bu sayede ömrünüzü uzatabilirsiniz. Sürekli olarak zengin insanların ölümsüzlüğü keşfetmek için çalışmalar yaptığı ve bu çalışmalar için tonlarca para harcadığı konuşulur ancak dünden bugüne kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen ölümsüzlük henüz keşfedilememiştir. İslam dininde de olduğu gibi her nefis ölümü tadacaktır bilinciyle yaşamaya devam etmemiz gerekmektedir çünkü ister erken ister geç olsun ölüm bir gün gelip kapımızı çalacaktır. Mühim olan insanın ömrünün uzun olması değildir aslında önemli olan şey yaşam boyunca sağlıklı bir şekilde yaşam sürebilmektir. Bu yüzden sağlıklı yaşam sürebilmek için kesinlikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gelin uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda insan ömrünü uzattığı tespit edilen yiyecekler nelermiş birlikte öğrenelim.

Kahve: diyabetle mücadele konusunda en etkin besin türlerinden birisi olan kahve ayrıca parkinson gibi çeşitli rahatsızlıkları da önleme konusunda etkilidir. Diyabet ve parkinson insan ömrünün kısalmasına neden olduğu gibi yaşam boyunca sağlıksız bir şekilde yaşam sürmeye neden olmaktadır. Günlük olarak kahve tüketen kişilerde diyabet ve parkinson gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalinin aşırı derecede az olduğu tespit edilmiştir. Tabii ki kahvenin fazla tüketilmesi bazı sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kahve üzerinde yapılan incelemeler sonucunda kahvenin içerisinde yer alan kafeinin kemiklerin zayıflamasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden kahve tüketen kişilerin ayrıca kalsiyum değeri yüksek olan süt ve süt ürünlerini tüketmesi önerilmektedir.

Badem: ülkemizin birçok bölgesinde yetiştiriciliği yapılan badem kalbi koruma altına alması ile tanınan bir besin türüdür. Gün içerisinde yaklaşık olarak 30 gram civarında badem tüketilmesi kalbi koruma altına aldığı gibi kanda yer alan kötü kolesterol değerlerinin düşmesine de yardımcı olmaktadır. Bu sayede damarların tıkanmasını önlemektedir. Dolaşım sistemlerini açıcı özelliğe sahip olmasından dolayı bademin kalbi koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Patates: çağımızın hastalıklarından birisi olan akciğer kanseri yıl içerisinde birçok insanın erken yaşlarda ölmesine neden olmaktadır. Patates içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde insanları akciğer kanserine karşı korumaktadır. Ayrıca patatesin bu özelliği sayesinde diğer kanser türlerine karşı da kişiyi koruma altına aldığı tespit edilmiştir. Tabii ki patatesin pişirilme şekli de aşırı derecede önemlidir. Patatesten şifa bulmak istiyorsanız kesinlikle patatesli yağsız bir şekilde pişirmeye özen gösterin. Mesela haşlayarak tüketebilirsiniz. Patates ayrıca diyabet ve kalp krizine karşı da insanları koruması ile tanınan bir besin türüdür. Bu yüzden neredeyse herkesin beslenme zincirine patatesi eklemesi mantıklı olacaktır.

yiyecekler

Tarçın: günümüzde erken ölümlerin başında insanların stresten dolayı aşırı derecede yıpranması büyük etkiye sahiptir. Tarçın içerisinde yer alan maddeler sayesinde büyük oranda sinirlerin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu sayede daha dingin bir yaşam sürülebilir ve insan ömrü ciddi anlamda uzayabilir. Ayrıca tarçının eklem iltihaplarını ve romatizmayı engelleme konusunda da etkili olduğu bilinmektedir. Tatlı tüketmeyi seven bir kişiyseniz özellikle tatlılarınızda tarçın kullanmaya özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız emin olun tarçının faydasını kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Çay: sizlere siyah çayın faydaları makalesinde aslında çayın ne gibi faydaları olduğu hakkında bilgiler vermiştik. Vermiş olduğumuz bilgileri tekrarlamamız gerekirse siyah veya yeşil çayın özellikle kanser hücrelerini yok etme konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Akciğer kanseri, rahim kanseri gibi kanser hastalıklarını azaltma konusunda etkili olan çay ayrıca kalp krizi ve alzaymır gibi hastalıklara karşı vücudu koruma altına almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here