ön lisans nedir

Ön lisans, üniversitelerin 2 yıl boyunca eğitim verilen bölümlerini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Öğrenci lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimi almak için lisans ya da ön lisans bölümlerine başvurur. Lisans eğitimi 4 yıl sürerken ön lisans eğitimi 2 yılda tamamlanmaktadır.

Ön lisans eğitimleri 2 yıl içerisinde tamamlansa da yabancı dil hazırlık okunması durumunda 3 yıl da sürebilir. Ön lisans programlarından mezun olan kişiler hem kamu hem de özel teşebbüslerde teknik personel olarak görev alır. Meslek liselerine ola ilginin azalmasıyla birlikte birçok kurum ve kuruluş personel ihtiyacını ön lisans bölümlerinden mezun kişilerden karşılamaktadır. Bu özelliğinden dolayı ön lisans eğitimlerinin özellikle meslek kazandırma odaklı olduğu söylenebilir.

Ön Lisans ve Lisans Arasındaki Farklar

ön lisans lisans arasındaki farklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ön lisans eğitimi 2, lisans eğitimi ise 4 yıl sürmektedir. Her iki eğitim sınıfında da yabancı dil hazırlık okuma imkanı vardır. Bu durumdan dolayı eğitim süreleri 1’er yıl uzayabilir.

Lisans ve ön lisans bölümlerinin bazılarında benzerlik vardır. Örneğin ön lisans makine bölümü ile lisans makine mühendisliği bölümü arasında benzer dersler vardır. Bu özelliğinden dolayı çoğu ön lisans öğrencisi bizler mühendislikler kadar ağır eğitim alıyoruz dese de aslında durumun bununla hiçbir ilgisi yoktur.

Elbette makine mühendisliği ile makine bölümü arasında benzer dersler hatta ismi aynı olan dersler vardır. Fakat ön lisans eğitiminde temel düzeyde bilgiler verilirken lisans eğitiminde ilgili konuların derinliklerine inilir ve kişinin bu alandaki tüm şeyleri bilmesi sağlanır. Yani ön lisans eğitimini tamamlamış olan bir bireyin lisans mezunu kadar derin bir bilgiye sahip olma ihtimali yoktur. Bu tip durumlar genelde mühendislik bölümlerini karalamak için çıkarılmıştır. İşçi sınıfının bir oyunu olsa da herkesin yaptığı işin farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Ön Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

ön lisans nasıl okunur

Lise eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler, üniversite sınavlarına girip yeteli düzeyde puan alarak ön lisans bölümlerini tercihleri arasına ekleyebilir. Lisans bölümlerine oranla ön lisans bölümlerinin puanları düşük olduğu için yeterli puana ulaşamayan kişiler gelecek vadeden ön lisans bölümlerinde de eğitim alabilir. Doğru bölümleri seçerek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Mesleki ve teknik liselerden mezun olan kişilere üniversite sınavına girmeden ön lisans okuma hakkı verilmiştir. Okumuş olduğumuz meslek, ticaret veya teknik liseden başarılı bir şekilde mezun olacak duruma geldiyseniz ön lisans bölümlerine direkt geçiş yapmanız mümkündür. Aksi halde üniversite sınavlarına girip belirli düzeyde bir puan almanız şarttır.

Yapılan düzenlemelerle birlikte ön lisans öğrencilerine lisans tamamlama hakkı verilmiştir. Bazı ön lisan bölümlerinin açık öğretim fakültesinde lisans tamamlama bölümleri bulunmaktadır. İsteyen kişiler 2 yıl daha ekstra eğitim alarak lisans diploması da alabilir. Eğer açık öğretim fakültelerinde lisans bölümünüz yoksa dikey geçiş (DGS) sınavlarını girip, gerekli puanı alarak da üniversitelerin lisans bölümlerinde eğitim almaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here