östrojen hormonu

Östrojen hormonu denildiği zaman akla kadınsallığı sağlayan hormon gelmektedir çünkü östrojen hormonu ne işe yarar diyecek olursanız bu hormonun kadınlarda gözlemlenen adet döngüsü gibi döngülerin düzenli bir şekilde meydana gelmesini sağladığını söyleyebiliriz. Östrojen hormonu erkeklerde de salgılanmaktadır ancak kadınlara oranla aşırı derecede az miktardadır. Östrojen hormonu doğurganlık özelliği devam ettiği süre içerisinde en yüksek seviyelerdedir. Kadın menopoza girdiği zaman östrojen hormonu miktarında ciddi bir düşüş meydana gelir. Üreme, menopoz ve adet döngüsü gibi görevleri bulunan bu hormon yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır.

Bir bayan ergenlik dönemine girdiği zaman östrojen hormonunun salgılanmasında ciddi bir artış meydana gelir. Genital bölgede köklü değişikliklerin olması, yumurtlamanın sağlanması hatta gebeliğin gerçekleşmesi dahi bu hormon sayesinde olmaktadır. Bir bayanda yeterli oranda östrojen hormonu üretimi olmazsa bu durum kadının erken dönemde menopoza girip doğurganlık özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Menopoza giren bayanlarda yaşlılık belirtileri kendisini göstermeye başlar. Bu belirtiler arasında saçların dökülmeye başlaması, ciltte kırışıklıkların olması ve göğüslerde sarkmaların meydana gelmesi baş sırada bulunur.

Bayanlar sürekli olarak östrojen hormonu azlığından korksa da bilinmelidir ki östrojen hormonunun normal seviyeden fazla olması da çeşitli problemleri beraberinde getirir. Adet düzensizliği, kısırlık, kanser ve aşırı kilo alımı östrojen hormonunun fazla olması nedeniyle ortaya çıkan belli başlı sorunlardır. Östrojen hormonunun vücutta az veya fazla olması yumurtalıkların normal bir şekilde çalışmadığını gösterir. Yapılan kan testleri sayesinde kişinin östrojen hormonu oranı tespit edilebilmektedir. Eğer östrojen hormonu fazlalığı veya östrojen eksikliği söz konusuysa bu durum çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Birçok bayan östrojen hormonu düşüklüğü nedeniyle ciddi kadınsal problemler yaşamaktadır. Östrojen hormonu düşüklüğü olan kişiler beslenme zincirinde yer alan besinleri değiştirerek östrojen hormonu üretimini arttırabilirler. İçeriğinde magnezyum ve b vitamini olan besinlerin östrojen hormonu üretimini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca östrojen hormonu seviyesini dengeli hale getirmek adına geliştirilmiş olan çeşitli egzersizlerin de etkili olduğu biliniyor. Menopoza girmiş olan bayanlarda yumurta üretimi sonlandığından dolayı östrojen hormonu üretimi biter. Bu yüzden menopoz dönemindeki bayanların östrojen hormonu eksikliğine paralel olarak çeşitli sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Bu sorunların başında ise yaşlılık belirtilerinin birden bire ortaya çıkması yer almaktadır.

östrojen hormonu

Östrojen hormonu ile alakalı dengesizliklerin ev ortamında sadece şifalı bitkiler ve yiyecekler ile dengelenmesi mümkün değildir. Bu yüzden ilgili hormon seviyesi ile alakalı sorunları olan kişilerin kesinlikle bir uzmandan destek alması gerekmektedir. Şifalı otlar ve besinler sadece tedaviyi desteklemek amacıyla kullanılmalıdır. Bu uyarımızı dikkate alıp doktorunuzun söylemiş olduklarına harfiyen uyacak olursanız kısa zaman içerisinde östrojen hormonu seviyenizi büyük ölçüde dengeleyebileceğinizi düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here