palmiye yağı

Palmiye yağı, tropikal iklime has olan palmiye ağacından elde edilmekte olan yağ türüdür. Neredeyse birçok ülkede kullanılmakta olan palmiye yağı en ucuz yağlar arasında yer almaktadır. Özellikle Batı Afrika ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılan bu yağ, günümüzde hazır gıda sektöründe yer alan firmalar tarafından da ucuz olmasından dolayı tercih edilmektedir. Palmiye yağının insan sağlığına zararları ortaya çıktığı günden beri Nutella gibi birçok firma günah keçisi olarak ilan edilse de bu yağı neredeyse hazır gıda sektöründe yer alan her firma kullanmaktadır.

Palmiye yağı en çok Malezya ve Endonezya’da üretilmektedir. Ucuz olduğu için tercih edilen bu yağ içerisinde insan sağlığına zararlı olan doymuş yağ bulunmaktadır ve tüketilmesi durumunda kalbe ciddi zararlar vermektedir. Uzun süre palmiye yağı tüketen kişilerde vücut içi tümörlerine, kalp tıkanıklıklarına ve obezite problemine rastlanıyor. Bu etkilerinden dolayı palmiye yağı sağlıksız yağlar sınıfında yer almaktadır.

Palmiye yağını içeriği bakımından incelediğimizde alfa, beta, gama, delta tokotrienoller ve tokoferoller, karotenoidler, steroller, fosfolipitler, glikolipitler ve koenzim Q10 bakımından zengin olduğunu görüyoruz. Bu maddeler bu yağın raf ömrünün de uzun olmasını sağlamaktadır. Palmiye yağı kırmızı renkte olup kötü bir kokuya sahiptir ve bu yüzden rafine işlemleri uygulanmaktadır. Rafine işlemleri sırasında yağa yüksek ısı verilir ve bu durum da yağ içerisinde zararlı maddelerin oluşmasına neden olur. İlk etapta masum bir yap olarak karşımıza çıksa da rafine işlemleri sonrasında aşırı derecede zararlı bir hale gelmektedir.

palmiye yağı

Palmiye yağının zararları konusunda Dünya Sağlık Örgütü uzun yıllar önce detaylı bilgiler vermiş olmasına rağmen hiçbir ülke bu yağın kullanımına kısıtlama getirmedi. Özellikle son zamanlarda artan kanser vakaları nedeniyle palmiye yağının konuşulmaya başladığını düşünüyoruz. Günümüzde güven kazanmış olan birçok firmanın bile bu yağı kullanıyor olması hazır gıda sektöründe büyük bir güvensizliğin doğmasına neden oldu. Sırf bu yağ kullanımı nedeniyle birçok gıda firması ifşa edildi ve firmalar ciddi zararlar içerisine girdi. Palmiye yağı özellikle kanser hastalığına neden olduğu için kesinlikle bu yağdan uzak durmanızı tavsiye ederiz. İnsan sağlığına trans yağların da olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden trans yağların zararları makalesine de bakmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here