Pandoranın kutusu efsanesi
Pandoranın kutusu efsanesi

Pandora’nın kutusu; Yunan mitolojisinden ortaya çıkmış olan bir efsanedir. Pandora’nın kutusu efsanesi neredeyse her medeniyet tarafından bilinmektedir. Bu durumun böyle olmasındaki en büyük neden şüphesiz medeniyetlerin Yunan mitolojisinden aşırı derecede etkilenmiş olmasıdır.

Yunan mitolojisini incelediğimizde en ünlü tanrının Zeus olduğunu görüyoruz. Zeus’un insanlara ceza vermek adına aşırı derecede güzelliğe sahip bir kadın olan Pandora’yı yarattığı ve Pandora aracılığıyla insanları cezalandırdığı anlatılmaktadır. İşte anlatılan Pandora’nın kutusu efsanesindeki Pandora güzelliği ile ün salmış olan kadındır.

Pandora’yı kelimesel bazda incelediğimizde bu kelimenin tanrıların hediyesi anlamına geldiğini görmekteyiz. Pandora’nın kutusu efsanesinde anlatılan bilgileri incelediğinizde, güzel kadınla tanrıların nasıl bir hediye verip insanları nasıl cezalandırdığını daha iyi anlayacaksınız.

Dilden Dile Anlatılan Pandora’nın Kutusu Efsanesi

pandora kutusu
Pandora kutusu

Pandora’nun kutusu efsanesinde anlatılanlara göre Zeus’un sahip olduğu ateş, Prometheus’un kardeşi olarak bilinen Epimeyheus tarafından çalınmış ve insanlara verilmiştir. Yaşanan bu duruma aşırı derecede kızan Zeus insanlardan intikam almak adına Pandora’yı yaratmıştır.

Pandora her ne kadar insanları cezalandırmak adına Zeus tarafından yaratılmış olsa da anlatılan efsanede Epimetheus’un Pandora’ya aşık olması daha ön plana çıkmaktadır. Epimetheus’un aşkı, çevresinde yer alan kişiler tarafından desteklenmese de tüm karşı çıkmalarına rağmen kendisi Pandora ile evlenmiştir.

Pandora’nın kutusu efsanesi de işte tam burada başlamaktadır. Zeus Pandora’ya düğün hediyesi olarak bir kutu vermiştir ve bu kutuyu kesinlikle açmaması gerektiğini söylemiştir. Bu da hediyenin aşırı derecede gizemli olmasını sağlayan bir husustur. Hediye etmiş olduğu bu kutu içerisinde kötülükler yer almaktadır. Bu yüzden Zeus kutunun asla açılmaması gerektiğini söyleyerek kutuyu hediye etmiştir. Zeus bu kutuyu Pandora’dan intikam almak adına hediye etmiştir ve bu yüzden sadece bu kutuyu Pandora’nın açmasını içten içe istemektedir.

Pandora ile ilgili yazılan çok sayıda kitap ve çekilen çok sayıda film olduğu için Pandora denildiğinde akla ilk olarak Pandora’nın kutusu gelmektedir. Bu kutu Zeus tarafından Pandorayla evlenen Prometheus’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Bunun bir kutu olduğu dile getirilse de aslında verilen bu şey topraktan yapılmış olan bir kavanozdur.

Her canlı gibi Pandora’da da merak duygusu olduğundan dolayı bir süre sonra bu kutuyu açar ve kutunun içerisinde yer alan kötülüklerin dünyaya yayılmasına neden olur. Zeus’un da tam olarak istediği budur çünkü Pandora’yı insanlardan intikam almak için yaratmıştır.

Pandoranın kutusu

Pandora durumun farkına vardığı zaman kutuyu kapatsa da dünyaya ciddi derecede büyük bir kötülük yayılmıştır. Anlatılan bazı efsanelerde ise Pandora’nın kutuyu açtığı zaman kutu içerisine hapsolduğuna inanılmaktadır.

Hikayenin sonu her ne kadar tam anlamıyla bilinmese de Pandora’nın kutusu efsanesi günümüzde de insanlar tarafından merak edilen efsaneler arasında bulunmaya devam etmektedir. Gizemli olan şeyler her zaman insanların ilgisini çektiği için Pandora’nun kutusu efsanesi filmlere hatta kitaplara konu olmuştur. Pandora’nın kutusu efsanesi Adem ile Havva olayına bağlanmaktadır. Birçok tarih bilimci bu efsanenin Adem ile Havva olayı referans alınarak türetildiğini düşünmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here