Panik atak günümüzde en çok karşılaşılan psikolojik sorunlardan birisidir. Kişide ani bir şekilde yoğun korku duygusunun meydana gelmesi, şiddetli sıkıntı ve endişe nöbetlerinin yaşanması şeklinde kendisini göstermektedir. Yani panik atak belirtileri nedir denildiğinde aşırı korku, sıkıntı ve endişe nöbetlerinin gözlemlenmesi diyebiliriz. Panik atak nöbetlerini incelediğimizde nöbetlerin yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürdüğünü görüyoruz. Bu zaman diliminden sonra yaşanılan şiddetli korku, endişe ve sıkıntı yavaşlayarak ortadan kalkar ancak ilgili zaman diliminde kişinin hem bedensel hem de ruh hali olarak ciddi anlamda sıkıntılar çektiğini söyleyebiliriz.

İnsanların panik atak nöbetlerinden bu kadar fazla korkmasın en büyük nedeni nöbet esnasında kişinin öleceğini düşünmeye başlamasıdır. Yaşanılan kötü durum kişide ölüm hissiyatının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda olan kişilerin acilen bir sağlık kuruluşu arayışına girdiği gözlemlenmiştir. Kişi kendisini hastanelerde güvende hissettiği için hastanelere gidildiğinde panik atak nöbeti kısa zaman içerisinde ortadan kalkar çünkü kişi kendisini hastanelerde güvende hisseder. Bu güven duygusu da atakların hafiflemesine yardımcı olur. Panik atak hastalığını daha iyi anlayabilmek için gelin hep birlikte panik atak belirtileri nelerdir öğrenelim.

Panik atak belirtileri

Kalp çarpıntılarının meydana gelmesi, göğüs kafesinde yüksek bir basıncın oluşması ve sol kolda uyuşmaların meydana gelmesi, birdenbire yoğun bir şekilde terlemelerin başlaması, titremelerin oluşması, nefes alma konusunda zorluk çekilmesi ve kişinin kendini boğuluyormuş gibi hissetmesi, zaman zaman soluğun kesilmesi, göğüs bölgesinde şiddetli ağrılara paralel olarak daralmaların oluşması, mide bulantısı, şişkinlik, gaz gibi problemlerin ortaya çıkması, kişinin sanki ayaktayken düşecekmiş gibi hissetmesi yani sersemliğin ortaya çıkması en çok gözlemlenen panik atak belirtileri arasında yer almaktadır. Panik atak hastalarında ortaya çıkan belirtileri incelediğimizde hastalarda çoğu zaman ateş basması ya da aşırı şekilde üşüme gibi durumların da ortaya çıktığını görüyoruz.

Bu saydıklarımızın tamamı en çok gözlemlenen panik atak belirtileri arasında yer alır. Panik atak hastası olan kişilerin ev ortamında tedavi edilmesi mümkün olmadığından dolayı kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu hastalıkla mücadele konusunda destek alınmalıdır. Özellikle yaşanılan panik atak belirtileri kişinin kendisinin öleceğine inanmasına neden olduğu için sosyal yaşamdan da ciddi anlamda kopmalar meydana gelir. Birçok panik atak hastasının eve kapanmış durumda olduğu ve sosyal çevresinden koltuğu bilinenler arasında yer alıyor. Panik atak belirtileri ortaya çıktığı zaman kesinlikle tedavi sürecine geçilmesi şarttır. Hastalıkla erken dönemde mücadele edilmeye başlanırsa panik atak problemi daha kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir.

Panik atak tedavisi

Panik atak hastalığı tedavisi olan bir psikolojik sorundur. Bu hastalığın tedavisinde iki yöntem uygulanır. Birinci yöntem psikoterapi tedavisidir. İkinci yöntem ise ilaç tedavisidir. Hastaları gözlemlediğimizde büyük bölümünde ilaç tedavisinin tercih edildiğini görmekteyiz. Ayrıca iki tedavi yönteminin de aynı anda uygulandığı da görülmektedir. İlaç tedavisinde genel olarak hormon faaliyetlerini düzenleyerek hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılmaya çalışılır. Beyin sinir hücrelerinde bozulmaların olmasına neden olan hormonsal faaliyetler düzeltildiğinde panik atak problemi de ortadan kalkar. Uzmanlar sadece ilaç tedavisinin olumlu sonuç almayı sağlamadığını belirtiyor. Bu yüzden kesinlikle panik atak hastalarına ilaç tedavisine ek olarak psikoterapide alması tavsiye edilmektedir. Bu sayede hastalıkla daha kolay bir şekilde mücadele edilip hastalığın etkileri daha kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir.

panik atak

Bu makalemizi panik atak hastası olan bir kişi okuyorsa sizlere bu hastalığın kesinlikle ölmeye ya da delirmeye neden olan bir hastalık olmadığını belirtmek isteriz. Bu yüzden içinizi ferah tutun çünkü bu hastalık tedavisi olan bir hastalık türüdür. Uygun tedavi yöntemlerini seçip bu tedavi yöntemlerine sadık kalacak olursanız ilgili psikolojik sorundan en kısa süre içerisinde kurtulacağınıza şüpheniz olmasın. Panik atak hastası olan kişiler ayrıca nefes alamama korkusu makalesine de göz atacak olursa daha net bilgilere ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here