Sıklıkla gözlemlenen ruh hastalıkları arasında bulunan paranoyaklık genel olarak kişinin aşırı derecede gurur yaptığı, bencil davrandığı, abartılı şekilde kuşkucu olduğu bir rahatsızlıktır. Paranoyaklık belirtileri ortaya çıktığı zaman hayat gerçekten de çekilmez bir hal alır. Paranoyak olan kişinin hayatı bu durumdan olumsuz etkilendiği gibi çevresinde bulunan kişilerin de rahatsız olmasına neden olmaktadır. Bu etkilerinden dolayı paranoyaklık belirtileri ortaya çıktığı gibi paranoyaklık tedavisi gerçekleştirilmelidir. Geç yapılan müdahalelerde ruh ilgili duruma ciddi anlamda alıştığı için tedavisi aşırı derecede zor bir hastalık haline gelebilir.

Paranoyaklık sıklıkla gözlemlendiği için ruh bilimciler ilgili hastalığı daha iyi bir şekilde ele alabilmek adına bu hastalığı 2 sınıfta incelemektedir. Bunlar gerçekleşebilir ve imkansız paranoyadır. Gerçekleşebilir paranoyada kişi kendisinde olmayan bir şeyi düşünür ve buna inanır. Ayrıca inandığı şeyin gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. Mesela adamın bir köpeği olsun ve sürekli olarak bu köpeğin kendisini ısıracağına inanıp kuşku yapsın. O köpek onu çok sevdiği için onu ısırmaya bilir ancak bu durum bir gün köpeğin onu ısırmayacağı anlamına gelmez. Bu tip paranoyaklık duruma gerçekleşebilir paranoya denilmektedir.

Bir diğer paranoyaklık ise kesinlikle gerçekleşme ihtimali olmayan paranoyadır. Bu durumu da bir örnekle ele almamız gerekirse şöyle bir örneklendirme yapabiliriz. Kişi kendisinin bir uzaylı olduğunu ve akrabalarının bir gün gelip evreni yok edebileceğini söyleyebilir. Böyle bir şeyin olması imkansız olduğundan dolayı ilgili durum gerçekleşme ihtimali olmayan paranoya şeklinde tanımlanır.

Paranoyak olan kişileri gözlemlediğimizde bir grup hastanın sürekli olarak aynı şeyi savunduğunu diğer bir grup hastanın ise sürekli olarak farklı şeyleri savunduğunu görüyoruz. Bu hastanın sürekli olarak farklı şeyleri savunması paranoid şizofreni olarak tanımlanır ve paranoyaklığın en çok korkulan durumudur.

Paranoyak olan kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu kişilerin aşırı derecede zeki oldukları tespit edildi. Zeki olduklarından dolayı hastalığın ilk evresinde çevresinde yer alan kişileri anlattıklarına inandırma durumları sıklıkla gözlemlenmektedir ancak hastalık kendisini net bir şekilde gösterdiği zaman dışarıdan bakan herkes bir kişinin paranoyak olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilir.

paranoyaklık

Bir ruh hastalığı olan paranoyaklık kendisini çok küçük yaşlarda gösterebileceği gibi ilerleyen yaşlarda da gösterebilir. Bir ruh hastalığı olan bu hastalığı maalesef ortadan tamamen kaldırmak için etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çeşitli ilaçlar ve telkinler sayesinde hastalığın etkileri ancak belirli düzeylerde düşürülebilir. Yani kişi ömrü boyunca paranoyaklık problemi ile mücadele etmek zorundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here