Patriot füze sistemi

Patriot füze sistemleri bir Amerikan teknolojisi olup genel olarak düşman güçler tarafından atılan füzeleri havada imha etmek adına tasarlanmıştır. Patriot füze nasıl çalışır diyecek olursanız öncelikli olarak havada düşman güçlerine ait olduğu radarlar ile tespit edilen füzeler belirlenir ve sonrasında sesten yaklaşık olarak 5 kat daha hızlı çalışan Patriot füze sistemi devreye girerek düşman bombalarına odaklanır. Sonrasında ise odaklanan füzeler düşman bombalarını takip eder ve bu bombaları havada imha eder. Patriot füze sistemleri bir Amerikan şirketi olan Raytheon Company tarafından üretilmektedir. Komşu ülkelerde meydana gelen kargaşalar nedeniyle bu füzelerin alınıp ülkemizin sınırlarına da konuşlandırılması gündemdedir.

Patriot füze sistemlerini incelediğimizde bu sistem içerisinde güdümlü füzelerin yer aldığını görmekteyiz. Patriot füze sistemleri tamamen radarlarla kuşatılmış bir siteme sahiptir. Yaklaşık olarak 80 kilometre uzakta yer alan bir füzenin bu sistemde yer alan radarlar ile tespit edilmesi mümkündür. Patriot füze sistemleri genellikle ülkeleri sınırlarına yerleştirilmektedir. Bu sayede düşman güçlerden gelecek olan füze saldırılarının tespit edilmesi kolaylaşmaktadır. Bu sistemler aşırı derecede büyük sistemler olduğundan dolayı patriot füzelerinin uçaklara yerleştirilmesi an itibariyle mümkün değildir ancak savaş sanayisinde yer alan uzmanların bu konuda da çalışmalar yaptıkları bilinmektedir.

Füzeler, fırlatıcı, radar anteni ve enerji santral kamyonu patriot füze sisteminin başlıca kısımlarıdır. Patriot füze sistemleri ayrıda angajman kurallarına göre çalışmaktadır. Otomatik kumanda sistemi olduğundan dolayı hata payları çok düşüktür ve bu sayede savaş suçu işlenmesi mümkün değildir. Yakın zaman önce ülkemiz tarafından Rus savaş uçaklarının düşürülmesinden dolayı iki ülkenin arası iyice gerildi ve savaş çanları çalmaya başladı. Bu yüzden sınırlarımızı korumak adına patriot füze sistemlerinin ülkemizi konuşlandırılması yakın planlar arasında yer alıyor. Dış ülkelere yüksek paralar ödemek yerine yerli teknolojinin daha mantıklı olmasından dolayı ASELSAN yetkilileri yerli imkanlarla patriot füze sistemine benzer savunma sistemlerini geliştirmeye çalışmaktadır.

Patriot füze bataryaları toplamda 16 adet fırlatıcıdan meydana gelmektedir. Sistemde yer alan fırlatıcılar aşırı derecede büyük olmaları ile dikkat çekmektedir. Pac-3 füzelerinin patriot sistemlerinde yer aldığı bilinmektedir. Patriot füze sisteminde yer alan bir füzenin maliyetinin yaklaşık olarak 2,5 milyon dolar olduğu biliniyor. Patriot füze sistemlerinde yer alan antenler gökyüzünü kusursuz bir şekilde taraması ile ön plana çıkmaktadır. Bu sayede tespit edilen füzelerin düşmana ait olup olmadığı kolay bir şekilde belirlenmektedir. Patriot füze sistemlerinin geliştirilmesi için birçok kişi sadece füzelerin geliştirilmesi gerektiğini düşünse de bu sistemleri geliştirmek adına özellikle anten sisteminde gelişmelerin olmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

Patriot füze sistemi

Patriot füze sistemlerinde aynı anda 9 adet füzenin takibi rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Yani atılan 9 füzenin kusursuz bir şekilde hedefi vurması sağlanabilir. Hedefin kusursuz bir şekilde burulması için gökyüzü taramasının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Anten sisteminde yapılan yeni gelişmeler sayesinde artık vurulacak hedefler aydınlatılabilmekte ve bu sayede hedef tespiti daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Patriot füze sistemleri günümüzün son teknolojisi olarak kabul edilse de ASELSAN bünyesinde yer alan mühendislerin daha başarılı işlere imza atarak yerli malı olan ve daha kaliteli füze sistemlerini yapacağı inancındayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here