Pelin otu, çay formuna getirilerek tüketilen şifa verici alternatif tıp ürünlerindendir. Bağırsak ve sindirim sisteminde yer alan kurtların neden olduğu ağrıları ortadan kaldırmak için kullanılır. Tabi ki pelin otu çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca sindirim sistemini harekete geçirerek bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Pelin Otu Çayı Nedir?

Pelin otu, Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika gibi ülkelere has çalı türü bir bitkidir. 3 metreye kadar uzayabilirler. Yabani bir şekilde yetişebildiği gibi ekim yoluyla da yetiştiriciliği yapılır. Genelde sıklıkla görüldüğü ülkelerde yol kenarlarına ekilerek yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Pelin otunun kökü güçsüz görünen saçaklardan meydana gelir. Gri, yeşil ve beyaz renklerinin karışımını andıran bir renktedir. Bitkinin şifa verici özellikleri neredeyse tüm kısmında yer almaktadır. Pelin otunun yaprakları, çiçekleri ve üst kısmında yer alan sürgünler uzun zamandan beri alternatif tıp dünyasında kullanılır.

Pelin Otu Çayı Kanser Hastalığına İyi Gelir Mi?

Tıp dünyasında bilimsel olarak kanıtlanan bir bilgi olmasa da alternatif tıp uzmanları pelin otu çayının kanser hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir. Pelin otuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanan şeyler de elbette vardır. Bu ot sıtma hastalığına iyi geldiği gibi libidoyu yükselten ve bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri içerisinde barındırır.

Pelin otuyla kanser hastalığı arasında kesin bir ilişki kurulamadığından dolayı bu otu özellikle kanser hastaları doktor gözetiminde kullanmalıdır. İlgili şifalı otun içerisinde yer alan bazı maddelerin kanserin seyrini değiştirecek yönde özellikleri olabilir. Bundan ötürü bilinçli bir şekilde, doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekir.

Pelin Otu Nerede Bulunur?

Pelin otu nerede bulunur

Pelin otu, ılıman iklime sahip olan neredeyse tüm coğrafyalarda yetiştirilmektedir. Kökenine baktığımızda bu otun Asya ve Avrupa’ya has bir ot olduğunu görüyoruz. Akdeniz Havzası, Çin ve Anadolu coğrafyasında yetişen pelin otu ayrıca Kuzey Afrika ve Avrupa’da yetişmektedir.

Pelin otu ülkemizde Ağrı, Ankara, Antalya, Bayburt, Bolu, Bursa, Gümüşhane, Hakkâri, İçel, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Muş, Sivas, Tunceli illerinde görülür. Farklı illerde ikamet edenleriniz varsa güvenilir aktarlardan bu otu temin edebilirsiniz.

Pelin Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Pelin otu çayının faydaları

Pelin otu çok eski zamanlardan beri kullanılan şifa verici niteliklere sahip bir bitki türüdür. Bazı faydaları bilimsel olarak kanıtlanmışsa da henüz bilimsel olarak kanıtlanmayan ancak çok eski zamanlardan beri bilinen faydaları da vardır.

Her şifalı ot türünde olduğu gibi pelin otunda da kullanım dikkat gerektirir. Yan etkilerin ortaya çıkmaması adına doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Özellikle hamile ve emziren annelerin yan etkilerinin bebekte gözlemlenmemesi için pelin otundan uzak durması tavsiye edilir.

1. Sakinleştirici etkisi vardır

İçerisinde yer alan maddelerden dolayı pelin otu uzun yıllardan beri alkollü içeceklere tat vermesi adına kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sakinleştirici etkisinin de olduğu bilinir. Stres kaynaklı yaşanan mide rahatsızlıklarına ve baş ağrılarına iyi gelebilir.

2. Bağırsak parazitlerini yok eder

Pelin otu çayı, tüketildiği zaman bağırsaklarda yer alan parazitleri etkisiz hale getirir. Bağırsak parazitleri vücuda alınan ve genel sağlığı faydası olan mineral ve vitaminleri emerek kişinin bunlardan yararlanmasını engeller. Pelin otu bu parazitleri yok eder ve dışkılama yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

3. Sindirim sistemine iyi gelir

Yapısında yer alan maddeler sayesinde pelin otu sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak sisteminde yer alan gazın atılmasına yardımcı olur. Mide şişkinliklerini iyi geldiği gibi mideyi sakinleştirici yönde özellikleri de vardır.

4. Haşere kovucu özelliğe sahiptir

Pelin otunun özel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen pelin otu yağı, sahip olduğu koku sayesinde haşereleri kovucu özelliğe sahiptir. Bazı kişiler tarafından ev hayvanlarında yer alan bitleri ortadan kaldırmak için de kullanılmaktadır. Bu yağ kullanılarak yıkanan evcil hayvanlar bitlerden arınmaktadır. Ayrıca kene kovucu özelliğinin olduğu da bilinmektedir.

5. Tahriş olan cildi yatıştırır

Antioksidan özelliği sayesinde deri üstünde yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayan pelin çayı, egzama gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Böcek ısırmaları nedeniyle oluşan kaşıntıları yatıştırır.

Pelin Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Bir fincana koymuş olduğunuz kaynar suyun üstüne yaklaşık olarak 1 çay kaşığı pelin otu ekleyin ve demlenmeye bırakın. 15 dakikalık demlenme süresinin ardından pelin otu çayını tüketebilirsiniz.

Pelin otu çayının tadı size acı gelebilir. Böyle bir şey söz konusu olursa doğal tatlandırıcıları kullanarak çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Pelin otu çayı sağlık sorunlarınızı ortadan kaldıracak etkiye sahip olsa da bilinçsiz kullanılması pelin otu çayının zararlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu şifalı bitkiden olumsuz etkilenmemek için pelin otu çayını doktor gözetiminde ve doktor tavsiyesiyle sınırlı miktarda tüketin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here