Posta Güvercinleri Yollarını Nasıl Bulurlar?

Posta güvercinleri günümüzde sadece hobi amaçlı bakılıyor olsa da teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmediği dönemlerde bu kuşlar sayesinde haberleşme sağlanıyordu. Her ne kadar posta güvercinleriyle yapılan bu haberleşme yavaş olsa da posta güvercinleri Allah’ın kendilerine vermiş olduğu özellik sayesinde yönlerini kolay bir şekilde bulup haberi karşı tarafa götürüyordu. Teknoloji gelişince telefon ve internet gibi teknolojiler bu posta güvercinlerinin yerini aldı ancak meraklıları bu güvercin türünü beslemeye devam ediyor.

Çok uzak mesafelerden bile bırakılsalar posta güvercinleri hiç şaşmadan yönlerini bulabilmektedir. Bu da ister istemez insanların posta güvercinleri yollarını nasıl bulurlar sorusu sormasına neden oluyor. Bazı bilim insanları da bu güvercinlerin bu özelliğini merak ettiğinden dolayı posta güvercinlerini mercek altına alarak detaylı araştırma yapmıştır. Her ne kadar geniş çaplı araştırma yapılmış olsa da elde dilen bilgiler teoriden öteye geçmemiştir. Günümüzde de posta güvercinlerinin yollarını nasıl buldukları ile alakalı net bilgiler yoktur.

Posta güvercinlerinin tarihini incelediğimizde bu güvercinlerin Eski Mısırlılar döneminden itibaren iletişim amaçlı olarak kullanıldıklarını görüyoruz. Bu güvercinlerin elbette yön bulma yeteneklerinin gelişmiş olması tercih edilmelerindeki tek sebep değildir. Fiziki yapılarının güçlü olması uzun süre uçmalarını sağladığı gibi olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olmalarını da sağlamaktadır. Bu da posta güvercinlerini diğer ırklara göre eşsiz kılan bir özelliktir.

Posta güvercinleri de kendi arasında çeşitli ırklara ayrılır. Özellikle inci göz olarak nitelendirilen ırk posta konusunda en yetenekli olan türdür. Posta güvercinlerinde soy çok önemlidir. Bu kuş türünü besleyen kişiler sahip oldukları kuşların soylarını bir kimlik kartı gibi hazırlarlar ve hazırlanan bu karta pedigre adı verilir. Bu kuşlar aşırı derecede değerlidir. Posta kuşu bakan kişiler bir kuşu alırken kimlik kartlarına yani soylarına iyi bir şekilde bakarlar. İstedikleri soydan gelmeyen bir kuşu kesinlikle almazlar. Posta güvercinleri yarıştırıldığı zaman birinci gelen güvercinlere bakacak olursanız bu güvercinlerin soyunun kaliteli olduğunu görürsünüz.

Posta güvercinleri yönlerini nasıl bulur?

Birçok bilim insanı posta güvercinlerinin yeryüzünde yer alan şekilleri ezberleyerek yönlerini bulduğuna inanmaktadır. Bu teori aslında inanılası bir teori değildir çünkü posta güvercinlerini bir kutu içerisine koyup tanımadıkları yani daha önceden görmedikleri bir alanda dahi salsanız yollarını bulurlar. Bu da yeryüzü şekillerini ezberledikleri yönündeki teorinin çürümesine neden olur.

posta güvercinleri

Bazı bilim insanları ise posta güvercinlerinin güneşi, ayı ve yıldızları referans alarak yönlerini bulduğunu söylüyor. Ay, güneş ve yıldızlar yeryüzünde belirli bir manyetik alanın oluşmasını sağlamaktadır. Posta güvercinleri bu manyetik alan sayesinde gitmesi gereken yerin neresi olduğunu yani hangi yöne uçması gerektiğini tayin edebilme yeteneğine sahiptir.

Son yıllarda yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre posta güvercinlerinin havada yer alan molekülleri koklayarak yönlerini buldukları şeklindedir. Daha yavruyken posta güvercinleri yaşam alanlarının bir koku haritasını çıkarır. Zaman içerisinde uçmaya başladıkları zaman uzak bölgeler giderek çıkardıkları koku haritasının daha da kapsamlı hale gelmesini sağlarlar. Yapılan deneyler de bunları kanıtlar niteliktedir. Posta güvercinlerinin yer aldığı yarışlarda eğer aşırı rüzgar varsa ırkı kaliteli olmasına rağmen birçok güvercin yönünü kaybetmekte ve gitmesi gereken yeri bulamamaktadır. Koku haritası teorisini çürütecek henüz bir gelişme olmadığından dolayı günümüze kuş severler posta güvercinlerinin çıkardıkları bu harita sayesinde yönlerini bulduğunu söylüyor.

Yorum yapın