radyasyon korunma

Radyasyon kanser gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı insanların daha az zarar görmesi adına radyasyonun etkilerini en büyük ölçüde ortadan kaldırılması gerekmektedir. Radyasyondan korunma yolları nelerdir diyecek olursanız öncelikli olarak çevremizde yer alan elektronik eşyaların aşırı derecede radyasyon yaydığını ve bundan dolayı gerekmediği müddetçe elektronik eşyaları kullanmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Radyasyondan korunma yolları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Radyasyondan korunma yolları sayesinde radyasyonun etkileri büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir ama radyasyonu tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz çünkü çevremizde yer alan neredeyse her şeyin radyasyon yayma ihtimali bulunmaktadır. Gelin radyasyonun etkilerini asgari düzeylere çekmek adına radyasyondan korunma yolları nelerdir birlikte öğrenelim.

• Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi elektronik eşyalar aşırı derecede radyasyon yaymaktadır. Elektronik cihazların yaymış olduğu radyasyondan korunmak adına bu cihazları kullanmadığınız zamanlar kapattın ya da fişten çıkarmayı unutmayın.

• Günümüzde insanlar en fazla bilgisayar monitörlerinin yaymış olduğu radyasyondan etkilenmektedir. Neredeyse hepimiz gündelik yaşam içerisinde uzun saatler boyunca bilgisayar kullandığımızdan dolayı özellikle radyasyon yayma derecesi daha düşük olan LCD monitörleri seçmeliyiz. Bu sayede bilgisayar monitörlerinden çıkan radyasyondan etkilenme oranımızı düşürebiliriz.

• Yapılan araştırmalar sonucunda floresan lambaların aşırı derecede radyasyon yaydığı tespit edilmiştir. Bu nedenle aydınlanmak adına floresanlar yerine diğer lambaları tercih etmeye özen gösterin.

• Günümüzde neredeyse herkes bir iletişim aracı olan telefonları kullanmaktadır. Telefonların aşırı derecede radyasyon yaydıkları bilinmektedir. İnsanlar özellikle uyudukları zaman ciddi anlamda savunmasız olduğundan dolayı kesinlikle uyku esnasında cep telefonlarına başınıza yakın bölgelerde bulundurmamaya özen gösterin.

• Saçlarımızı kurutmak adına her ne kadar saç kurutma makinelerinden yararlanıyor olsak da saç kurutma makinelerinin aşırı derecede radyasyon yaydıkları bilinmektedir. Bu nedenden dolayı saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinelerinden yararlanmak yerine saçlarınızı çeşitli havlular aracılığıyla kurutmaya özen gösterin.

• Günümüz en fazla radyasyon yayan teknolojik cihazlar arasında mikrodalga fırınları baş sırada yer almaktadır. Mikrodalga fırınlar aşırı derecede radyasyon yaydığından dolayı bu cihazlar çalıştığı esnada ilgili cihazlardan uzak bir yerde bulunmaya özen gösterin. Ayrıca evde sıklıkla kullanmış olduğumuz cihazlardan olan çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi de ciddi anlamda radyasyon yaymaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili cihazlar çalışırken bu cihazlardan da uzak durmaya özen gösterin.

radyasyon korunma

Bu saydıklarımızı hayatınıza geçirecek olursanız radyasyonun olumsuz etkilerinden kendinizi ciddi anlamda koruyabilirsiniz. Her ne kadar bu saydıklarımızı aşırı derecede basit görünse de radyasyondan korunmak için bu durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde radyasyonun neden olduğu çeşitli rahatsızlıklar ile mücadele etme ihtimaliniz yüksektir. Başta kanser hastalığının özellikle radyasyondan dolayı ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here