Radyonun icadı gelişimi
Radyonun icadı gelişimi

Radyonun icadı, ilgili dönemde çok küçük yaşlarda olan Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirildi. İcadı yapıldıktan sonra insanların en çok ilgi gösterdiği cihazlardan birisi haline geldi. Günümüzde eskisine oranla popülerliğini yitirmiş olsa da uzun yolculuklarda kullanmaya devam ettiğimiz bir teknoloji olmaya devam etmektedir.

Radyonun icadının kendisine ait olduğunu iddia eden çok sayıda bilim insanı olmuştur. Buna rağmen radyonun patentini alıp bunu paraya çevirebilen kişi Guglielmo Marconi olduğu için radyonun icadının onun tarafından yapıldığı kabul edilir.

Radyo sistemlerinde bir alıcı ve bir verici olması gerekmektedir. Sesin iletimi bu alıcı ve verici arasında gerçekleştirilir.

Radyo Nedir?

Radyo nedir

Radyo, radyo dalgalarını alıp bu dalgaları sese çeviren bir alettik. Radyo dalgaları elektromanyetik özellik taşır. Sesin oluşumu bu elektromanyetik dalgalar aracılığıyla olmaktadır.

Radyonun icadı tek bir kişi tarafından yapılmamıştır. Bu alanda çok sayıda çalışma yapan kişi olsa da radyo insan hayatına bilim insanı Guglielmo Marconi sayesinde girmiştir. Bu yüzden radyoyu icat eden kişi olarak Guglielmo Marconi bilinir.

Radyo teknolojisi ilk defa Edison tarafından keşfedildi. Bu yüzden radyonun icadı ele alınırken kesinlikle Edison üstünde de durulması gerekmektedir.

Radyonun kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için belirli bir ortama ve teçhizata gereksinim vardır. Gereksinimler arasında radyo, anten, verici ve sesin iletilebileceği özelliklere sahip ortam gerekmektedir. İlk radyo yayını Amerika birleşik devletlerinde 1921 yılında yapılmıştır. Dünya bu teknolojiyle tanıştıktan sonra birçok ülke radyo yayını yapmaya başlamıştır.

Radyo Ne Zaman Kim Tarafından İcat Edildi?

radyonun icadıİtalyan mucit Guglielmo Marconi, evinde yaptığı çalışmalar sonrasında elektrik ve kablo kullanmadan belirli mesajların iletilebileceğini düşündü. Bunu hayata geçirebilmek için araştırmalar yaptı. Tarih 1902’yi gösterdiğinde çalışmalarının meyvesini alan Guglielmo Marconi, günümüzde kullanılan telsizlerin bir prototipini üretmeyi başardı.

Ünlü mucit Guglielmo Marconi, icat ettiği bu cihazı geliştirmek istiyordu. Bunun üstüne diğer bilim insanlarının radyoyla alakalı yaptığı çalışmalardan da yararlandı. Bilim adamı Hertz tarafından icat edilen elektrik kıvılcımı jeneratörü ve Branly tarafından icat edilen dalga alıcı arasında bir bağlantı kurdu. Yaklaşık olarak 10 metre uzaklıkta yer alan bir zili aktif ederek zili çaldırmayı başardı.

Bu radyo dalgaları üzerinde yapılan en büyük çalışmaydı. Yapmış olduğu bu çalışmaların patentini alan Guglielmo Marconi’ye çok kişi itirazda bulundu. Bunun temel sebebi ise bu dalgaları kendisinin bulduğunu iddia eden insanların hak arayışına girmiş olmasıdır.

Birebir radyo teknolojisini devreye sokan kişiler Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong olarak bilinir. Buna rağmen radyo dalgalarını ilk bulan kişi Guglielmo Marconi olduğu için radyo denildiği zaman ünlü bilim insanı akıllara gelmektedir. Günümüz radyo teknolojisiyle birebir aynı olan teknoloji ise 1920’li yılların başında kullanılmaya başlanmıştır.

Radyo, kitle iletişim araçları arasında yer alan bir teknolojidir. Böylesine önemli bir icadı yapmasından dolayı 1909 yılında Guglielmo Marconi, Nobel Fizik Ödülüyle onurlandırılmıştır.

Radyonun Tarihsel Gelişimi

Radyonun gelişimi

Guglielmo Marconi, radyonun icadıyla çok küçük yaşlarda ilgilenmeye başladı. Radyonun icadı sırasında çeşitli deneyler yaptı. Bir tepeye çıkıp burada tüfeğini ateşledi. Tüfekten çıkan sesi radyo dalgalarını kullanarak evine kadar ulaştırabildi. Yaptığı icadı birçok platformda tanıtsa da beklediği ilgiyi göremedi. Bunun üstüne İngiltere’ye gitti ve icadı burada askeri kanatta büyük ilgi gördü.

1899 yılında Amerika Birleşik Devletlerine giden Guglielmo Marconi, burada kendisine ait olan telsiz şirketini kurdu. Şirketinde gemilerde kullanmak için tasarlanmış olan telsizleri üretmeye başladı. Yaptığı icatla ön plana çıksa da sesi iletme sırasında sıklıkla kesintiler yaşanıyordu. Yaptığı icadın sesi iletme konusunda kusurlarının olduğunu söylemek mümkündür.

Fransız asıllı bilim insanı olan Lee de Forest, icat ettiği boşluk tüpünü radyodaki sesin kalitesini arttırmak için kullandı. Bu sayede radyodan sesin iletilmesi kusursuz hale geldi.

Yıl 1906 olduğunda Reginald Feesenden ilk defa uzun mesafe radyo yayını yapmayı başardı. Sesi kablosuz bir şekilde çok uzak mesafelere gönderebilmesi dünya genelinde büyük ilgi gördü. Televizyonun popüler hale gelmesine kadar en büyük ilginin radyoya olduğunu söylemek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here