RBC Düşüklüğü Nedenleri Tedavisi

120
rbc düşüklüğü nedenleri

RBC tıp dünyasında kırmızı kan hücresi anlamına gelmektedir. RBC düşüklüğü genel olarak kişide kırmızı kan hücresinin az olması anlamına gelmektedir. Kan içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerine ayrıca eritrosit denilmektedir. RBC yani eritrosit düşüklüğü çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. RBC düşüklüğü nedenleri tespit edildikten sonra RBC tedavisi gerçekleştirilmeye başlar. Tedavinin başarıya ulaşmasında en önemli faktör RBC düşüklüğü nedenlerinin tespitidir. Hastalık erken dönemde teşhis edilirse alınan çeşitli önlemler sayesinde ilgili hastalık ile ilgili yakınmaların azaltılması mümkündür. Bu sayede tedavi daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilir.

Kırmızı kan hücreleri vücut içerisinde yer alan hücrelere oksijen taşımaktadır. Kırmızı kan hücresi azalacak olursa hücrelere yeterli oranda oksijen gönderilemez. Bu durum RBC düşüklüğü olarak açıklanmaktadır. Yapılan kırmızı kan hücresi testi sayesinde bir kişide RBC düşüklüğünün olup olmadığı kolay bir şekilde tespit edilebilir. Dokuların sorun yaşamadan canlı bir şekilde faaliyetlerini yerine getirebilmesi için kırmızı kan hücresi sayısının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Aksi takdirde hücrelere yeterli oranda oksijen gönderilemez ve dokular faaliyetlerini yeterli düzeyde gerçekleştiremez. Bu yüzden bir kişide RBC düşüklüğü tespit edildiği andan itibaren tedavisi gerçekleştirilmelidir. Kırmızı kan hücresi sayısı normale çekilerek dokuların sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde olması gereken normal düzeyde ki kırmızı kan hücresi sayısı farklıdır. Erkeklerde 5 ila 6 milyon kadınlarda ise 4 ila 5 milyon kadar kırmızı kan hücresi bulunmalıdır. Kırmızı kan hücreleri genel olarak vücut içerisinde yer alan hemoglobin miktarına göre hücrelere oksijen taşımaktadırlar. Hemoglobin miktarında azalma olursa hücrelere canlılığın devam etmesi için oksijen taşımak adına metabolizmanız daha fazla çalışmak zorundadır. Bir kişide düşük oranda hemoglobin buluyorsa bu durum kişinin annemi adı verilen sağlık sorunu ile mücadele ettiğini göstermektedir. Bu rahatsızlık kendisini nefes darlığı ve bitkinlik gibi durumlar ile belli etmektedir.

RBC düşüklüğü nedenleri

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşmış olduğumuz sağlık sorunlarından birisi olan RBC düşüklüğü özellikle annemi adı verilen hastalık nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kişinin yeterli oranda demir, folik asit ve b12 almaması anemi hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca çeşitli kemik iliği hastalıkları da RBC düşüklüğü nedenleri arasında gösterilebilir. Günümüzde amansız hastalıklar arasında bulunan kan kanseri de ciddi oranda RBC düşüklüğü yaşanmasında etkili bir faktördür. Eritropoetin eksikliği aynı şekilde RBC düşüklüğü nedenleri arasındadır.

Bir kişinin yüksek oranda kan kaybetmesi, kan naklinin yapılması ile birlikte alyuvar yıkımının olması, kan damarlarında ciddi hasarların meydana gelmesi, kişinin yeterli mineral ve vitaminleri alamayacağı bir beslenme zinciri oluşturması, kanser hastalığı döneminde alınan kemoterapi ilaçları ve hamilelik RBC düşüklüğü nedenleri arasında gösterilmektedir. Hastalıkla etkin bir şekilde mücadele etmek için öncelikli olarak RBC düşüklüğü neyden kaynaklanıyor sorusuna cevap bulunması gerekiyor. İlgili soruna neden olan faktör tespit edildikten sonra RBC düşüklüğü daha rahat bir şekilde tedavi edilebilir. RBC düşüklüğü belirtileri arasında halsizlik, çarpıntı, kısa süre içerisinde yorulma, cildin soluk görünmesi ve nefes darlığı bulunmaktadır. Bu tip belirtiler uzun zamandan beri sizlerde gözlemleniyorsa büyük ihtimalle kırmızı kan hücresi düşüklüğü problemi yaşıyorsunuzdur. Bu tip durumlarda kesinlikle tıbbi destek alınması gerekmektedir.

RBC düşüklüğü tedavisi

Hastalığa neden olan faktör tespit edildikten sonra RBC düşüklüğü tedavisi başlatılır. Günümüzde bu hastalık ile mücadele etmek adına geliştirilmiş olan çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Özellikle vücutta yeterli oranda demir olmaması bu hastalığın oluşmasında etkili olduğundan dolayı kişiye demir bakımından zengin olan bir beslenme zinciri oluşturulur. Mercimek ve bakliyatlar demir açısından ciddi oranda zengin olduğu için genellikle RBC düşüklüğü yaşayan hastalara bu besinlerden oluşan beslenme zinciri oluşturulmaktadır. Aynı şekilde bu hastalığa bakır, folik asit, a vitamini, b12 vitamini, b6 vitamini eksikliği de sebep olabilmektedir. Bu tip durumlarda da ilgili maddeleri barındıran besinler kişiye tavsiye edilerek RBC düşüklüğü tedavisi gerçekleştirilir.

rbc düşüklüğü nedenleri

RBC düşüklüğü tedavisi sadece beslenme zincirinde bulunan besinlerin değiştirilmesi ile gerçekleştirilemeyebilir. Bu tip durumlarda ilaç tedavisi, ameliyat, kan transferi gibi tıbbi müdahaleler de yapılır. Özellikle vücuda ekstra olarak alyuvar hücrelerinin eklenmesi RBC düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkan yakınmaların azaltılmasında etkilidir. Bu tip durumlarda bile herhangi bir çözüm bulunamıyorsa çeşitli cerrahi müdahaleler yapılarak RBC düşüklüğü tedavisi gerçekleştirilir. Örneğin vücutta bulunan tümörlerin alınması, dalağın alınması ayrıca uzun zamandan beri kanamakta olan iç yaraların tedavi edilmesi RBC düşüklüğü tedavisi arasında yer almaktadır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here