reyting

Reyting, televizyon yayınlarının izlenme derecesini belirlemekte kullanılan bir ölçme olayıdır. Sizlerin de bildiğiniz gibi televizyonlar çeşitli kanallardan oluşmaktadır. Bu kanallar kar amacı güden birçok televizyon yayınını yayın akışı içerisinde barındırmaktadır. Televizyon kanallarında yer alan yayınların izlenme oranını belirlemek için kullanılan teknolojiye reyting denilmektedir. Reyting değeri yüksek olan televizyon yayınlarına daha fazla reklam verildiğinden ötürü kanal sahipleri yayın akışında yer alan programların en çok izlenen programlar olmasını istemektedir. Bu durum da reytingin aslında biz izleyiciler bazında değil kanal sahipleri bazında daha önemli olduğunu göstermektedir.

Reyting değerleri 1988 senesinden bu yana AGB adı verilen kuruluş tarafından ölçülmektedir. Reyting nasıl ölçülür sorunuza cevap verecek olursak reytinglerin 2000 haneye yerleştirilen cihazlardan alınan verilere göre ölçüldüğünü söyleyebiliriz. Bu cihazlar kuruldukları evlerde gün içerisinde en çok izlenen programların ve kanalları neler olduğuna kaydetmektedir. Yaklaşık olarak 2000 cihazdan alınan veriler sonrasında gün içerisinde en çok izlenen televizyon yayınlarının neler olduğu tespit edilmekte ve bu sayede reyting değeri yüksek olan yayınlar belirlenmektedir. Bu cihazın yerleştirildiği haneler gelişigüzel seçildiğinden dolayı birçok kişi rehberlerinin gerçeği yansıtmadığını düşünmektedir. Sadece sınırlı sayıda kişinin izlenme potansiyeli ele alındığında dolayı bizler de reytinglerin yanıltıcı olduğunu düşünmekteyiz.

Reyting biz izleyiciler için önemli değildir ancak makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kanal sahipleri için aşırı derecede önemli olan bir kavramdır. Örneğin bir televizyon kanalına reklam vermek isteyen bir firma reytingleri yüksek olan yayınları içerisinde barındıran kanalları tercih etmektedir. Durumun böyle olmasının temel sebebi ise yayınlanan reklamların daha büyük bir kitleye ulaştırılmak istenmesidir. Hal böyle olunca reyting değerleri yüksek olan kanallara çok sayıda reklam talebinde bulunulduğundan dolayı reklam verme maliyeti artmaktadır. Bu da kanal sahiplerinin ciddi bir ekonomi oluşturmasını sağlamaktadır. İşin ucunda para olduğundan reytingler kanal sahiplerinin en çok önemsediği şeydir.

Reytingler yayınların ömürlerini de belirlemektedir. Örneğin reyting değerleri düşük olan yayınlar reklam veren kişi sayısının az olmasından ötürü bir süre sonra zarar etmeye başlarlar. Meydana gelen zararı engellemek ve daha büyük zararların oluşmasına müsaade etmemek adına kanal sahipleri reyting değeri yüksek olan yayınlara yer vermek için reytingleri düşük olan yayınları yayın akışından kaldırırlar. Zaman zaman birçok dizinin ya da programın ani bir şekilde yayından kaldırılmasının temel sebebi budur.
reyting
Yukarıda da belirttiğimiz gibi AGB tarafından yapılan reyting ölçümleri yaklaşık olarak 2 bin kişi ile sınırlı olduğundan dolayı gerçekleri bizlere tam olarak yansıtmamaktadır ancak reyting ölçümü ile alakalı yeni bir teknolojik gelişim meydana gelmediği sürece yapılan reyting ölçümlerinde metotsal olarak bir değişiklik yapılması beklenilmemektedir. Reyting değerlerinde gerçekleri yansıtmak adına reyting ölçümü yapılan cihazların zaman zaman başka yerlere konulduğu ve bu sayede verilerin kıyaslandığı bilinmektedir ancak her şeye rağmen bir ülkeyi temsil etmekte yetersiz olduğundan ötürü yeni bir teknolojik gelişmenin olması ve bu sayede daha verimli reyting ölçümlerinin yapılması beklenenler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here