Rota virüsü özellikle küçük yaştaki çocuklarda gözlemlenen, bağırsaklarda iltihapların oluşmasına, ishalin meydana gelmesine neden olan, beraberinde enfeksiyonların oluşmasını tetikleyen bir virüs türüdür. Rota virüsü aşısı sayesinde ilgili virüsün etkileri büyük oranda ortadan kaldırılmaktadır. Rota virüsü belirtileri gözlemlendiği zaman hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için rota virüsü tedavisi başlatılmalıdır. Virüsler bulaşıcı olduğundan dolayı rota virüsünü taşıyan kişiler kesinlikle normal kişilerden uzak tutulmalıdır. Yetişkinlerde de bu virüs çeşitli etkilere neden olsa da özellikle iki yaşına kadar olan bebeklerin bedenleri aşırı derecede güçsüz olduğundan dolayı çocuklarda bu virüsün daha derin etkiler yarattığını söylememiz mümkündür.

Rota virüsü üzerinde yaptığımız incelemeler sonucunda bu virüs türünün kuluçka süresinin yaklaşık olarak 5 gün olduğunu gözlemledik. Kuluçka döneminde ortaya çıkan en fazla belirti ateş ve kusmadır. Ayrıca ishalin de yoğun bir şekilde görüldüğü bilinmektedir. Rota virüsü o kadar yaygın bir virüs türüdür ki dünyada yaşam sürmüş olan tüm insanlar bebeklik döneminde en az bir defa rota virüsü nedeniyle rahatsızlanmış. Tüm uzmanların verdiği bilgiler bu yöndedir.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi rota virüsü bulaşıcı bir virüs türüdür. Bu nedenden dolayı insanlar rota virüsü nasıl bulaşır diye merak etmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda bu virüsün özellikle dışkı ve ağız yoluyla bulaştığı tespit edilmiştir. Bu virüs nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar özellikle kış aylarında artmaktadır. Uzmanlar tüketilen sebzeler üzerinden bu virüsün insanlara bulaştığını söylemektedir. Bu yüzden kesinlikle tükettiğiniz besinleri iyi bir şekilde yıkamadan tüketmeyin. Ayrıca dışkılama yoluyla bu virüs bulaştığı için kesinlikle tuvalete gittikten sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkamaya özen gösterin. Bunlara dikkat edecek olursanız virüsün bedeninize girme ihtimalini ciddi oranda düşürebilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi rota virüsünden en çok bebekler etkilenmektedir. Yaşı küçük olan çocukların risk grubu altında olduğu bilinenler arasında yer almaktadır. Uzmanlar bu virüsler ile mücadele etmek için temizliğin aşırı derecede önemli olduğunu söylüyor. Bu yüzden çocuklarınıza özellikle tuvalete girdikten sonra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırın. Rota virüsü özellikle insanların toplu halde yaşam sürdükleri alanda yaygın bir şekilde bulunur. Bu nedenden dolayı virüs bulunma ihtimali yüksek olan alanlarda çocuklarınızı bulundurmamaya özen gösterin.

rota virüsü

Rota virüsü tedavisi ilgili virüsü taşıyan kişiye hiçbir ilaç verilmeden gerçekleştirilir. Rota virüsü yüksek oranda su kaybına neden olduğundan dolayı özellikle gün içerisinde yoğun miktarda su alınması gerekmektedir. Bu sayede vücut direncinin arttırılması hedeflenenden arasında bulunur. Rota virüsü şiddetli ishal probleminin ortaya çıkmasına neden olduğu için çocuğunuza patates püresi, muz, pirinç ve yoğurt gibi ürünleri yedirmeniz mantıklı olacaktır. Bu sayede ishalin oranı hafifleyecek ve kaybedilen su oranı büyük oranda düşecektir. Rota virüsü nedeniyle olumsuz etkilenen bebek sayısı her geçen gün arttığından dolayı bu virüsü yok etmek adına geliştirilmiş olan aşılar bulunmaktadır. Bebekler için üretilmiş olan aşıların büyük bölümü devlet tarafından karşılansa da rota virüsü aşısı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu yüzden eğer bir bebeğiniz varsa ve rota virüsüne yakalanmasını istemiyorsanız ilgili aşıyı eczanelerden temin ederek kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here