Günlük yaşam içerisinde hangi zaman diliminde bulunduğumuzu öğrenebilmek için sıklıkla saatlerden yararlanmaktayız ve birçoğumuz kolumuzda saat taşımaktadır. Aşırı derecede dikkatli olan insanlar saat neden sol kola takılır sorusunu sorduklarından dolayı bizim de aklımıza bu soru yerleşti ve saat neden sol kola takılır konusunu derinlemesine bir şekilde inceledik. İnsanlara bu soruyu yönelttiğimizde büyük bölümü günlük yaşam içerisinde sağ elin daha fazla kullanılıyor olmasından dolayı saatin zarar görmemesi adına saatlerin sol kola takıldıklarını söylemektedir. Bu durum her ne kadar mantığa yatıyor olsa da sol elini kullanan yani solak olan kişiler de saatlerini sol ele takmaktadır. Peki, solak olan kişiler sol ellerini daha fazla kullanıyor olmasına rağmen sağ el yerine neden sol ellerine saat takmaktadır sorusu akla gelmektedir. Bu yüzden ilk verilen cevabın pek de doğru olmadığı düşünülebilir.

Saatin tarihçesi incelenecek olursa ilk kullanılan saatlerin cep saatleri olduğu görülebilir. Cep saatleri ilk yapıldığı yıllarda kurma yöntemi ile çalıştıklarından dolayı bu saatlerin doğru bir şekilde çalışabilmesi için gün içerisinde belirli zaman aralıklarında kurulmaları gerekiyordu. İnsanlar saatlerini kurarken sol elleri ile kurma düğmesini çevirirken zorlandıklarından dolayı saatlerini sol ellerinde tutup sağ elleriyle kurmayı tercih etmekteydiler ve bu yüzden cep saatlerini sol ceplerinde taşımaktaydılar. Ayrıca bu cep saatleri incelenecek olursa bu saatlerin üzerinde yer alan kurma kollarının 3 rakamının yanında yani sağ tarafta yer aldığı gözlemlenebilir. Bu ayar kolunun sol elle çevrilmesini zor olduğundan dolayı sağ elle çevrilmesi daha kolaydır yani saat neden sol kola takılır sorusunun cevabı ta cep saatlerine kadar dayanmaktadır.

Zaman içerisinde cep saatlerinin yerini kol saatleri aldı ve kol saatlerinin üzerinde yer alan kurma kolları da 3 rakamının yanına yerleştirildi. 3 rakamının hemen yanında yer alan bu kurma kolunu sağ elle çevirmek daha kolay olduğundan dolayı insanlar kol saatlerini sol kollarına takmayı tercih ettiler. İnsanlar zaman içerisinde bu duruma alıştıklarından dolayı her saat üreticisi olan firma saatlerin ayar kollarını sağ tarafa yapmaya devam etti. Günümüzde de hem sağ kolunu hem de sol kolunu kullanan insanların saatleri sol koluna atamalarındaki temel neden şüphesiz ayar kolunun sağ tarafta yer alıyor olmasıdır. Saatini sol koluna takmak istemeyen bazı kişilerin özel olarak saatlerin ayar kollarını sol tarafa yaptırdıklarını ve bu sayede saatleri rahatlıkla sağ kollarına takarak kullandıklarını bilmekteyiz.

saat sol kol

Birçok insan fark yaratmak için saatini sol koluna takmak yerine sağ koluna takmaktadır. Bu insanların tercih etmiş oldukları saatleri incelediğimizde özellikle günümüzün modası olan dijital saatleri kullandıklarını görüyoruz. Sizlerin de bildiğiniz gibi dijital saatlerin üzerinde ayar kolları yani butonları hem sağ hem de sol tarafta yer almaktadır. Böyle bir özellikleri olduğundan dolayı dijital saatlerin sağ ya da sol kola takımlarında kullanım açısından bir sıkıntı bulunmamaktadır ancak pahalı bir saat kullanıyorsanız ve saatinizin zarar görmesini istemiyorsanız kesinlikle geleneği bozmayarak saatinizi sol kolunuza takmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here