saat sol kol
Saat neden sol kola takılır?

Gündelik yaşamda hangi zaman diliminde olduğumuzu anlamak için saatlerden yararlanırız. Bu yüzden birçoğumuz kol saati dahi takmaktadır. Sizlerin de bildiğiniz gibi kol saati sol kola takılır. Peki, saat neden sol kola takılır konusunda bilginiz var mı?

Saat neden sol kola takılır sorusunu insanlara yönelttik. Büyük kısmı gün içerisinde sağ elin daha fazla kullanılmasından dolayı saatin zarar görmemesi adına sol kola takıldığını söyledi.

Bu durum her ne kadar mantığa yatsa da solak olan kişiler de saatlerini sol ele takmaktadır. Peki, solak olanlar sol elini daha fazla kullanmasına rağmen saati neden sol koluna takıyor? Bu soru üstünde durulduğunda verilen cevabın pek de doğru olmadığı düşünülebilir.

Saatlerin sol kola takılmasındaki tarihsel süreç

Saat neden sol kola takılır
Saat neden sol kola takılır

Saatin tarihçesi incelenecek olursa ilk kullanılan saatlerin cep saatleri olduğu görülür. Cep saatleri ilk yapıldığı yıllarda kurma yöntemiyle çalışıyordu. Cep saatlerinin doğru çalışabilmesi için gün içerisinde belirli zaman aralıklarında kurulmaları gerekiyordu. İnsanlar saatlerini kurarken sol elleri ile kurma düğmesini çevirirken zorlandıklarından dolayı saatlerini sol ellerinde tutup sağ elleriyle kurmayı tercih etmekteydiler. Bu yüzden cep saatlerini sol ceplerinde taşımaktaydılar.

Ayrıca bu cep saatleri incelenecek olursa bu saatlerin üzerinde yer alan kurma kollarının 3 rakamının yanında yani sağ tarafta yer aldığı görülebilir. Bu ayar kolunun sol elle çevrilmesini zor olduğundan dolayı sağ elle çevrilmesi daha kolaydır. Yani saat neden sol kola takılır sorusunun cevabı cep saatlerine kadar uzanmaktadır.

Zaman içerisinde cep saatlerinin yerini kol saatleri aldı. Kol saatlerinin üstünde yer alan kurma kolları da 3 rakamının yanına yerleştirildi. 3 rakamının hemen yanında yer alan bu kurma kolunu sağ elle çevirmek daha kolay olduğundan dolayı insanlar kol saatlerini sol kollarına takmayı tercih etti.

İnsanlar zaman içerisinde bu duruma alıştıklarından dolayı her saat üreticisi olan firma saatlerin ayar kollarını sağ tarafa yapmaya devam etti. Günümüzde de hem sağ kolunu hem de sol kolunu kullanan insanların saatleri sol koluna atamalarındaki temel neden şüphesiz ayar kolunun sağ tarafta yer almasıdır. Saatini sol koluna takmak istemeyen bazı kişilerin özel olarak saatlerin ayar kollarını sol tarafa yaptırdıklarını ve bu sayede saatleri rahatlıkla sağ kollarına takarak kullandıklarını bilmekteyiz.

Kadınlar kol saatini hangi kola takar?

Saatin sol kola takılmasının erkeklere özel bir durum olduğunu düşünenleriniz olabilir. Kol saatleri hem kadınlarda hem de erkeklerde sol kola takılır. Yani bu durumun cinsiyetle herhangi bir alakası yoktur.

Birçok insan fark yaratmak için saatini sol koluna takmak yerine sağ koluna takmaktadır. Bu insanların tercih etmiş oldukları saatleri incelediğimizde özellikle günümüzün modası olan dijital saatleri kullandıklarını görüyoruz. Sizlerin de bildiğiniz gibi dijital saatlerin üzerinde ayar kolları yani butonları hem sağ hem de sol tarafta yer almaktadır. Böyle bir özellikleri olduğundan dolayı dijital saatlerin sağ ya da sol kola takmalarında kullanım açısından bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Ancak pahalı bir saat kullanıyorsanız ve saatinizin zarar görmesini istemiyorsanız kesinlikle geleneği bozmayarak saatinizi sol kolunuza takmanızı tavsiye ederiz. Saatlere merakınız varsa ve saatlerin ayrı bir dünyanın habercisi olduğunu kabul ediyorsanız saatlerin anlamları makalesini inceleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here