Saç nezlesi, saçların aşırı derecede yıpranıp dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Özellikle uzun saçlara sahip olan kişilerde görülen saç nezlesinin belirtileri gözlemlendiği andan itibaren problemin ortadan kaldırılması için tedaviye başlanmalıdır. Birçok kişi belirtileri gözlemlemeye başladığı zaman nasıl olsa kendiliğinden geçer duygusuna kapıldığından dolayı saç nezlesi kaynaklı kalıcı problemler ile yüzleşmek zorunda kalan çok sayıda kişi bulunuyor. Saç nezlesi olduysanız canınızdan çok sevdiğiniz sağlıklı saçlarınızı kaybederek kel olmak istemiyorsanız vakit kaybetmeden tedavi olmanızda fayda var.

Saç nezlesi özellikle bayanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir problemdir. Bu problemin yaşanmasındaki temel sebep bayanların uzun saçlara sahip olmasıdır. Saç nezlesinin en önemli belirtisi saç köklerinde batma hissiyatının oluşturmasıdır. Ayrıca bu batma hissiyatının canı aşırı derecede yaktığı da bilinmektedir. Kaşınma ve yanma hissiyatının oluşması da saç nezlesinin en çok gözlemlenen diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Uzmanlar özellikle uzun saçlı kişilerin saçlarını tokalar aracılığı ile aşırı sıkmasından dolayı saç nezlesinin ortaya çıktığını söylemektedir. Bu tarz saçın aşırı derecede sıkılmasına neden olan bir bağlama sitiliniz varsa sorunun oluşmaması ya da daha çok gelişmemesi adına saçlarınızı daha bol bir şekilde toplamanızda fayda var.

Saç nezlesinin oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi de banyo sonrasında saçların kurutulmadan dışarı çıkılmasıdır. Saçlar ıslak haldeyken soğuk ile karşılaştıkları zaman aşırı derecede yıpranır ve yaşanan bu durum da saçların dökülmesine, saç nezlesinin oluşmasına neden olabilir. Islak saçların bu etkilerinin olmasından dolayı ıslak saçlar ile dışarıya çıkmamanızı tavsiye ederiz. Tabisi saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi de kullanmamanız gerekiyor. Saç kurutma makineleri saçlara aşırı derecede ısı verdiğinden dolayı saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Bu etkiyi aynı şekilde saç düzleştiriciler de yapmaktadır. Saçlarınızın aşırı derecede soğuğa ve aşırı derecede sıcağa karşı duyarlı olduklarını aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Bu duruma dikkat edecek olursanız saç nezlesine yakalanma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.
saç nezlesiBirçoğunuz bu hastalığı saç nezlesi olarak bilse de tıp dünyasında bu hastalığa Rapunzel hastalığı denildiğini de bilmenizi isteriz. Bu hastalığın en çok gözlemlenen ve yaşam kalitesini düşüren belirtisi saç köklerinde aşırı ağrıların oluşmasıdır. Ayrıca meydana gelen bu ağrıya paralel olarak saç köklerinde yanma hissiyatı da meydana gelir. Bu tarz bir sorun ortaya çıktığı zaman kesinlikle önlem alınmalıdır. Önlem alınmaması durumunda aşırı derecede kaşımaktan dolayı saç diplerinde yani saç derisinde yaralar oluşabilir ve bu durum da kalıcı kelliğe neden olabilmektedir. Kellik erkekler arasında pek sorun olmasa da kellik ile bir bayan mücadele edecek olursa beraberinde ciddi psikolojik sorunları da getirecektir.

Bu makalemizde sizlere saç nezlesinin belirtilerini ve saç nezlesinin neden olduğunu anlattık. İlgili belirtileri gözlemlemeye başladığınız andan itibaren önlem alacak olursanız saç nezlesi sorunu basit bir sorun haline gelir ve tüm olumsuzluklar kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı kalıcı sorunların oluşmasını engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here