sağ kol uyuşması

Sağ kolda uyuşmaların ve karıncalanmaların meydana gelmesi birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Sağ kol uyuşması nedenleri arasında özellikle insanların uyku esnasında yanlış pozisyonda yatmaları baş sırada bulunur. Ayrıca yapılan yanlış egzersizler ve ağır egzersizler de sağ kol uyuşması nedenleri arasında gösterilmektedir. Tabii ki sağ kol uyuşması nedenleri sadece bu basit faktörler ile sınırlandırılamaz. Bazı çeşitli sağlık problemlerinin de sağ kolda uyuşmaların meydana gelmesine neden olduğu bilinmektedir. Sinir hasarı, diyabet, raynaud sendromu gibi rahatsızlıklar da çoğu zaman sağ kol uyuşması nedenleri arasında gösterilmektedir. Uyuşmanın neden kaynaklandığı doğru bir şekilde tespit edildikten sonra sağ kol uyuşması tedavisi gerçekleştirilmeye başlanır. Çoğu zaman insanlar bu durumu önemsemiyor olsa da meydana gelen uyuşma ve karıncalanma bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıktığı için kesinlikle üzerinde durulması ve tıbbi destek alınması gereken bir durumdur.

Kolumuzda önemli bir sinir yapısı bulunmaktadır. Kolunuza alacağınız çeşitli darbeler sonucunda yaralanabilir ve bu sinir ağını zedelenebilir. Örneğin kolun kırılması, çatlaması, bileğin burkulması, dirseğin yaralanması gibi durumlar sağ kol uyuşması nedenleri arasında gösterilebilir. Bu durum hareketinizin ciddi anlamda kısıtlanmasına da neden olmaktadır. Sağ kolu uyuşan insanlar üzerinde incelemeler yapıldığında özellikle karpal tünel sendromu adı verilen rahatsızlığın sağ kolda uyuşmaların meydana gelmesine neden olduğu tespit edilmiştir. El bileğinde yer alan sinirler karpal tünel sendromu nedeniyle zarar görür ve bu durum kolda uyuşmaların olmasına neden olabilir. Karıncalanma uyuşma ve ağrı karpal tünel sendromu nedeniyle ortaya çıkan durumlar arasında yer almaktadır.

İnsan omurgaların arasında hareketlerimizin meydana gelmesini sağlayan sinirler bulunmaktadır. Omurga diskleri kayacak olursa sinirler ciddi anlamda bir baskıya uğrar. Bu durum da kollarda ve bacaklarda uyuşmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bel fıtığı olarak da nitelendirilen bu durum sağ kolda ya da sol kolda ağrılarla birlikte karıncalanmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. En şiddetli sağ kol uyuşmaları bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Uyku esnasında yanlış bir pozisyonda yatacak olursanız bu durum kolunuzun aşırı derecede basınca maruz kalmasına ve damarlarda yer alan kan akışının kısıtlanmasına neden olabilir. Özellikle sabah kalktığınızda sağ kolunuzda ciddi uyuşmalar meydana geliyorsa bu durum büyük ihtimalle geceleyin yanlış uyku pozisyonunda yatmış olmanızdan kaynaklanmaktadır. Uyku pozisyonunuzu değiştirerek meydana gelen bu uyuşmaları ortadan kaldırmanız mümkündür. İnsanlar kısa süre içerisinde kas yapmak istediklerinden dolayı vücutlarını ağır egzersizler tabi tutabilmektedir. Yapılan ağır egzersizler kasların sıkışmasına ve sinirlerin baskı görmesine neden olmaktadır. Bu durum da sağ kolun uyuşması neden olmaktadır.

Sağ kolunda uyuşma meydana gelen bazı kişiler kalp krizi geçirdiğini düşünmektedir ancak kalp krizi meydana geldiği zaman sağ kolda değil sol kolda uyuşmalar meydana gelir. Bu yüzden kesinlikle panik yapmanıza gerek yoktur. Tabii ki sağ kolda uyuşmaların meydana gelmesine neden olan sorunlar bunlarla sınırlı tutulamaz. Migren, böbrek hastalıkları, diyabet, omurilik yaralanmaları ve soğuk algınlığı gibi durumlar da sağ kolda uyuşmalar meydana gelmesine neden olabilir. Uyuşmalar uzun soluklu bir şekilde devam ediyorsa bunu ev ortamında iyileştirmeniz mümkün olmadığı için tıbbi destek almaya özen gösterin

sağ kol uyuşması

Sağ kol uyuşması tedavisi öncelikli olarak problemin neyden kaynaklandığının tespit edilmesi ile başlar. Bazı uyuşmalar yapılan masajlar ile geçirilebileceği gibi bazı durumlarda cerrahi müdahalelerin de yapılması gerekmektedir. Örneğin uyuşma damar tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkıyorsa kesinlikle cerrahi müdahalelerin yapılması gerekiyor. Sağ kolda uyuşma meydana geldiği zaman şiddetli ağrılar da gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda ağrıları ortadan kaldırmak adına ilaç tedavisi uygulanır. Doktora gitmeyip beklediğiniz sürece bu ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalacağınızdan dolayı kesinlikle tıbbi destek almaya özen gösterin. Problemi ne kadar erken müdahale edilirse o derece erken sonuçlar alınacağınızı bilerek kesinlikle doktora gitmeye çekinmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here