sağlıklı saçlar

İnsanın dış görünüşü ele alınacak olursa saçların dış görünüş konusunda gerçekten de görünüşü aşırı derecede etkilediği gözlemlenebilir. Bu yüzden sağlıklı saçlara sahip olan kişiler ile saçları sağlıksız olan kişilerin dış görünüşlerinde ciddi farklılıkların olduğunu söyleyebiliriz. Saçları sağlıksız olduğundan dolayı kötü bir görüntüye sahip olan kişiler sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler hakkında bilgiler paylaşmamızı sürekli olarak istemektedir. Bu yüzden sizlere uzmanlar tarafından belirtilen sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler hususunda bilgiler vereceğiz. Saçlar gün içerisinde dış ortamla en fazla temasta olan kısımlarımızdır. Bu yüzden çevrede yer alan tozlardan ve buna benzer dış etkilerden aşırı derecede olumsuz etkilenirler. Saçlarımıza ekstra bakım yapmayacak olursak bu olumsuz etkiler saçlarımızın ciddi anlamda yıpranmasına ve bir süre sonra görüntüsünün bozulmasına neden olur. Bu yüzden herkesin saç sağlığını korumak için ek önlemler alması gerekmektedir. Sizler de bu konuya önem veriyorsanız gelin hep birlikte sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler nelerdir öğrenelim.

Saçlarımız gün içerisinde yıprandığından dolayı yıkamak zorunda kalıyoruz. Saçlarınızı yıkarken saçlarınıza bol şampuan sürmek yerine şampuanı saç derinize uygulayarak saçlarınızı yıkayın. Zaten saçları şampuandan arındırmak için durulama yaparken saç üzerinde yer alan yağlar da akıp gidecektir. Saça aşırı derecede şampuan uygulanması bir süre sonra saçtaki nemin yok olmasına yani saçların kuruyup yıpranmasına neden olmaktadır. Sağlıksız saçlara sahip olan kişilerin büyük bölümü yanlış yıkama yaptıklarından dolayı saçlarını yıpratıyor. İnsanlar şampuandan dolayı saçlarının yıprandığını bildikleri için kremli olan saç şampuanları tercih etmektedirler. Uzmanlar kullanılan ikisi bir arada şeklinde satışı yapılan şampuanların da bir süre sonra saçlarda çeşitli maddelerin birikmesine ve saçların yıpranmasına neden olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden ikisi bir arada şeklinde satışı yapılan ürünler de saçlarınızın ciddi anlamda zarar görmesine neden olacaktır.

Saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmak yerine ılık suyu tercih edin. Sıcak su saçların yıpranıp keçeleşmesi neden olur. Bu yüzden duş alırken özellikle ılık su kullanmayı tercih etmeniz daha yerinde bir karar olacaktır. Saçlarınıza şekil vermek için sürekli olarak saçlarınıza fön çekmeyin. Fön makineleri saçların aşırı sıcağa maruz kalmasına neden olduğu için saçların yıpranmasına neden olur. Bu yüzden sadece özel günlerde fön çekmemiz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca fön çekerken fön makinesini saçınızın dibine yapıştırmak yerine fön makinesini yaklaşık olarak 20 santim uzaklıktan saçlarınızda doğru tutun. Bu sayede sıcaklık etkisiyle saçlarınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz.

Saçlarınızı plastik tarak kullanarak tarayacak olursanız saçlarınızda ciddi anlamda sürtünmeden dolayı elektriklenme meydana gelecektir. Meydana gelen bu elektriklenme saçın kabarmasını neden olur. Bu tip kötü durumlarla karşılaşmamak için kemikten ya da tahtadan yapılmış olan tarakları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Uzmanlar yaşanan stresin saçları olumsuz derecede etkilediğini belirtiyor. Özellikle hormonsal değişme stres neden olduğu için saç dökülmeleri dahi ortaya çıkabilmektedir. Son zamanlarda aşırı derecede stresli bir yaşam sürüyorsanız saç sağlığınızı ve ruh sağlığınızı korumak için stresten uzaklaşmaya çalışın. Yıpranan saçları gözlemlediğimizde özellikle ince telli saçların kalın telli saçlara oranla daha çok yıprandığını görüyoruz. Bu yüzden ince telli saçları olan kişiler kesinlikle saç spreyi gibi saçın katılaşmasına neden olacak ürünleri kullanmamalıdır çünkü ince telli saçlarda katılaşma meydana geldiği zaman bu tarz saçlar daha çabuk kırılabilmektedir. Yaz mevsimindeyken saçınız uzun süre güneşe maruz kaldığı için güneş ışınlarından olumsuz etkilenir. Bu yüzden özellikle yaz mevsiminde saçlarınızı korumak için üretilmiş olan kremleri kullanmaya özen gösterin.

sağlıklı saçlar

Saçlarınızı kesinlikle her gün yıkamayın. Saçlarınızı her gün yıkadığınızda saçlarınızdaki yağ akıp gideceğinden dolayı bir süre sonra saçlarınızda kuruma meydana gelir. Güzellik uzmanları saçın en önemli besin kaynağının kendi üretmiş olduğu yağ olduğunu belirtiyorlar. Sürekli saçınızı yıkadığınızda saçınızı besleyen yağ saçlarınızda tutunup kalmadığı için saçlarınız ciddi anlamda yıpranır. Saçlarınızda kırılmalar varsa bu kırılmaları kuaförünüze giderek düzeltebilirsiniz ancak kırılmalar devam edecek olursa sürekli olarak kırıkları aldırmak zorunda kalacağınız için bir süre sonra saçınız kesilmekten dolayı kısalacaktır. Kırık oluşumu en büyük düşmanınız olacağından dolayı kırık oluşumunu engellemek için saçlarınıza saçlarınızı güçlendirecek yönde etkisi olan saç maskelerini uygulayın. Özellikle yumurta ve badem yağı ile yapılan saç maskeleri saçların daha da güçlenmesini sağlıyor. İnce telli saçları olan ve sürekli olarak saçları kırılan kişiler olumlu sonuçlar alındığından dolayı yumurta ve badem yağı ile yapılan saç maskelerini deneyebilirler. Son zamanlarda biberiye yağının saçlara ciddi anlamda faydasının olduğu kanıtlanmıştır. Bu konuyu da merak ediyorsanız biberiye yağının faydaları makalesine göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here