şahmeran

Şahmeran hikayesi, Anadolu topraklarında en çok anlatılan efsaneler den birisidir. Şahmeran efsanesi kimisine göre korkunç kimisine göre ise güzelliklerle doludur. Efsaneye konu olan şahmeran anlatılanlara göre bir yaratıktır. Üst kısmı aşırı derecede güzel bir kadın olan şahmeranın alt kısmı insanların korkmasına neden olan bir yılan şeklindedir. Tabii ki şahmeran gerçekte olmayan bir canlıdır. Yani şahmeran efsanesi mitolojik bir yaratık olarak kabul edilmektedir. İnanışa göre Tarsus (Adana) ve çevresinde yaşayan şahmeran, yılanların şahı (efendisi) olarak kabul edilir.

Özellikle çocukluk dönemi Doğu Anadolu bölgesinde geçen kişilerin neredeyse tamamı şahmeran efsanesini bilir çünkü bu efsane özellikle büyükler tarafından çocuklara anlatılmaktadır. Şahmeran adı verilen yaratık her ne kadar kötü bir görünüşe sahip olsa da anlatılanlara göre iyi kalbe sahip bir canlıdır. Yerin derinliklerinde yaşam süren şahmeran yılanların efendisidir ve tüm yılanlar kendisine itaat eder.

Yılanların Anası Gerçek Şahmeran Efsanesi

Günlerden bir gün Cemşab adlı bir genç arkadaşları ile birlikte kocaman bir bal peteği buldu. Arkadaşları aç gözlülük yapıp kendisine bu balı vermek istemediğinden dolayı Cemşab’ı buldukları balı alarak bölgede yer alan bir kuyunun içerisine attılar. Cemşab kuyu içerisinde yalnız başınayken kuyunun bir tarafında bir deliğin olduğunu görür.

Şahmeran Cemşab

Bu deliği elleriyle açtıktan sonra ise şahmeran adı verilen canlı ile karşılaşır. Şahmeran Cemşab’ı aşırı derecede sever. Uzun süre şahmeran ile muhabbet eden Cemşab, şahmerandan hiçbir insanın sahip olmadığı birçok bilgiyi alır. Bu bilgilerin neredeyse tamamı dönemin amansız hastalıklarını geçirmek için yöntemleri içermektedir.

Şahmerandan sağlık alanında bilgileri alınca dönemin amansız hastalıklarını iyileştirmeyi başarır. Birçok kişiye göre efsanede adı geçen Cemşab Lokman Hekim’dir. Sizlerin de bildiğiniz gibi Lokman Hekim amansız olarak kabul edilen birçok hastalığı döneminde iyileştiren dönemin en önemli sağlık uzmanlarından birisidir. Lokman Hekim anlatılırken bu nedenden dolayı her zaman şahmeran efsanesi de dile getirilmektedir.

Uzun zaman boyunca şahmeran ile muhabbet eden Cemşab, bir süre sonra kuyuyu terk etmek istediğini söyler. Şahmeran her ne kadar kendisinin gitmesine izin vermek istemese de Cemşab gitme konusunda kararlı olduğundan dolayı şahmeran bu isteğine izin verir ve Cemşab kuyudan çıkarak evine yol alır.

Şahmeran Cemşab’tan kimseye kendisini gördüğünü söylememesi ne ister. Cemşab tabii ki bu isteğe uyar ve şahmeranı gördüğünü hiç kimseye söylemez. Seneler sonra ülkenin hükümdarı aşırı derecede hastalanır ve vezir hükümdarı sadece şahmeran etinin iyileştireceğini düşünür. Bunun üzerine vezir şahmeranı aramak için yollara koyulur ancak hiçbir şekilde şahmeranı bulamaz.

Şahmeranı gören insanların vücudunda pulların meydana geldiğini bilen vezir tüm halkı hamama çağırır ve banyo yapmalarını emreder. İnsanlar banyo yaparken uzak bir noktadan insanları izlerken Cemşab’ın vücudunda pulların olduğunu görür ve Cemşab’ı kenara çeker.

Vezir şahmeranın yerini aşırı derecede baskı yaparak öğrenir ve şahmeranı yakalayıp bir kafese koyar. Cemşab bu durum karşısında aşırı derecede üzülür. Şahmeran ölmeden önce Cemşab’ı görmek istediğini dile getirir. Şahmeranın bu isteği yetkili makamlar tarafından kabul edilir ve Cemşab şahmeran yanına getirilir.

Şahmeran Cemşab’a kendisinin öleceğini ancak üzülmemesi gerektiğini söyler. Ölmeden önce Cemşab’tan bazı şeyler yapmasını da istemiştir. Şahmeran öldürüldükten sonra suyunun vezire, etlerinin ise hükümdara verilmesini ister.

Şahmeranın bu isteğini yerine getiren Cemşab, şahmeranın suyunu vezire etini hükümdara verir. Vezir şahmeran suyunu içtikten sonra oracıkta ölür. Şahmeran etini yiyen hükümdar ise bir süre sonra ölümcül hastalığından kurtulur ve ülkeyi yönetmeye devam eder.

Şahmeran Hikayesinden Çıkarılması Gereken Ders

Şahmeran efsanesi iyilik yapıp kötülük bulmaya en güzel örneklerden birisidir. Günümüzde adil düzen kavramı kalmadığından dolayı insanlara yaklaşım konusunda temkinli olmak adına şahmeran efsanesi güzel bir örnek teşkil etmektedir.

şahmeran

Tabii ki şahmeran efsanesi bununla bitmemektedir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi şahmeranın yılanların efendisi olduğuna inanılır. Şahmeranın ölümünden yılanlar haberdar olmadığından dolayı hala yeraltında uysal bir şekilde yaşamaktadırlar. Eğer bir gün yılanlar şahmeranın öldüğünü duyacak olursa tüm yılanların dünyayı istila edip insanları öldüreceği düşünülmektedir. Efsanelere ilginiz bu denli fazlaysa Yedikule Zindanları efsanesi makalesini de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here