Sahurda Ne Yersem Susamam?

Oruç, Müslümanların üzerine farz kılınmış olan ibadetlerden birisidir. Her yıl ramazan ayında oruç tutan insanların en büyük sıkıntılarının başında susamak yer almaktadır. Bu yıl ramazan ayının aşırı sıcaklara denk gelmesinden dolayı Müslümanlar şimdiden sahurda ne yersem susamam sorusunun cevabını aramaya başladı. Aşırı derecede susuzluktan yakınacak olan din kardeşlerimize yardımcı olmak adına sahursa susamamak için yenilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlık uzmanların yaz mevsiminde aşırı terlemeye paralel olarak insanların su gereksiniminin arttığını söylemektedir. Terleme olayı da göz önünde bulundurulduğunda bir kişinin günler ortalama su ihtiyacı yaklaşık olarak 2,5 litre dolaylarındadır. Vücut fonksiyonlarınızın aksamadan işlevliğini sürdürebilmesi adına gün içerisinde oruç tutan kişilerin 2,5 litre su içmeleri gerekmektedir. Birçok kişi su ihtiyacının tamamını sahurda görmeye çalışarak bu 2,5 litre suyu tek seferde içmeye çalışır ancak bu durum mantıklı bir davranış değildir. Vücuda birden alınan fazla su, vücut için gerekli olan kısımlara gidemeden fazlalık olarak görüldüğünden dolayı idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırılır. Mantık olarak kişi 2,5 litre su içmiştir ancak kullanılmadan vücuttan atıldığından dolayı birden içilen suyun hiçbir faydası bulunmamaktadır.

Ramazan ayında su sıkıntısından dolayı ciddi sorunlar yaşamamak adına suyu birden içmek yerine 2,5 litre suyu iftar ve sahur arasında tüketmelisiniz. Su alımını zamana yaymanız vücudunuz için gerekli olan suyun gereksinim duyulan kısımlara ulaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenden dolayı iftar sahur arasında elinizden geldiğince su içmenizde fayda var.

Uzmanlar oruç tutan kişilerin susamamak adına özellikle yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalarını söylüyor. Aşırı yağ alına ek olarak tuzlu yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Yağ ve tuz alımını arttırmanız durumunda suya olan gereksiniminiz artacaktır ve bu durum da aşırı derecede susuzluk çekmenize neden olacaktır. Bu yüzden sahur menünüzde az tuzlu ve az yağlı besinlere yer vermeniz gerekmektedir.

İnsanları en çok susatan gıdalar arasında kızartmalar ve kavurmalar yer almaktadır. Kızartma ve kavurmalar kesinlikle sahur menünüzde yer almamalıdır. Ayrıca ilgili yemeklerin susatma süresi aşırı derecede fazla olduğundan dolayı iftar menünüzde de bu besinlerin bulunmamasına özen gösterin. Bizden sahur menüsü önerisinde bulunmamızı isterseniz sizlere menünüzde her zaman çorba olmasını, şerbet ya da meyve suyu gibi içecekleri almanızı ve yağ oranı düşük az tuzlu yemekleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın