sakız çiğnemek

Özellikle sindirimi kolaylaştırıcı yönde yararının olduğu bilindiğinden dolayı birçoğumuz yemeklerden sonra sakız çiğneriz. Sakız çiğnemenin yararları üzerinde daha fazla duruluyor olsa da sakız çiğnemenin zararları üzerinde de bir o kadar durulmalıdır. Bunun bilince olduğumuzdan dolayı sadece sakız çiğnemenin yararları hakkında bilgi vermekten ziyade büyük ölçüde sakız çiğnemenin zararları hakkında da bilgileri sizlerle paylaşacağız. Son zamanlarda sigarayı bırakmak için mücadele eden kişiler sakız çiğneyerek bir meşgale bulduklarını ve bu sayede sigarayı bırakmanın daha kolay hale geldiğini söylüyor. Çene kaslarının güçlenmesini sağlayan, sindirim sistemini aktif eden sakız ayrıca içerisine ilave edilmiş olan maddeler sayesinde dişlerin olduğundan daha beyaz hale gelmesine de yardımcı oluyor.

Yapılan pazar araştırmaları sonucu ülkemizde 1 ay içerisinde ortalama olarak 850 ton civarında sakızın çiğnendiği belirlendi. Bu da sakız çiğnemeyi gerçek anlamda seven bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Sakız büyük bir gıda pazarı olduğundan dolayı özellikle gıda alanında yatırım yapan firmalar sakız üretimine de ciddi yatırımlar yapmaya başladı çünkü bu büyük pazardan herkes büyük bir pay almak istiyor. Şekerli, şekersiz, karpuzlu, elmalı ve naneli gibi çok türü bulunan sakızın bu kadar fazla seçeneğe sahip olmasındaki neden talebin her geçen gün artmasıdır. Buradan yola çıktığımızda aslında insanların sakız çiğnemenin yararları ve zararları umurunda olmadan sadece sakız çiğnemeyi sevdiklerinden dolayı sakız çiğnemeye devam ettikleri söylenebilir.

Sakız çiğnemenin yararları nelerdir konusu üzerine yürütülmüş olan çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sakız çiğnemenin beyinsel faaliyetleri ciddi anlamda geliştirdiği tespit edildi. Sakız çiğneyen kişilerin öğrenme kabiliyetlerinin arttığı, öğrendiklerini daha uzun süre akıllarında tutabildikleri ve ciddi anlamda konsantre olabildikleri tespit edildi. Sakız çiğnemenin psikoloji üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Sakızın özellikle stresi yok edici etkisi bulunur. Aşırı derecede gergin bir yaşam sürüyorsanız gün içerisinde sakız çiğneyerek kendinizi ciddi anlamda rahatlatabilmeniz mümkün. Sakız sigarayı kısa süre içerisinde bırakmaya da yardımcı olur. Sigara bağımlılarının en büyük sıkıntısı sigara bırakma evresinde ağızları boş kaldığından dolayı sürekli olarak sigara içme gereksinimi duymalarıdır. Sakız çiğneyerek sigara bıraktığınız dönemde sigara isteğinizi ciddi anlamda azaltmanız mümkündür.

Sakız çiğnemenin zararları üzerine yapılan araştırmalar da meyvesini vermiş ve sakız çiğnemenin birkaç zararı tespit edilmiştir. Sakız çiğnemek sindirim sistemini aktif ettiğinden dolayı sakız çiğneyen kişiler çok çabuk acıkır ve bu durumda yeniden yemek yeme gereksiniminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda tekrardan yemek yiyecek olursanız ihtiyacınızdan fazla kalori alacağınızdan dolayı bir süre sonra şişmanlık problemi ile mücadele etmek zorunda kalırsınız. Sakızın bu etkisinden dolayı uzmanlar özellikle kilo problemi olan kişilerin sakızdan uzak durmasını tavsiye ediyor. Makalemizin başında size sakızın ciddi bir ekonomik getirisi olduğunu belirtmiştik. Bu durumun farkında olan bazı kötü niyetli kişiler merdiven altı üretim olarak sakız üretip bunları piyasaya sürmektedir. Sırf para kazanmak adına sağlıksız sakızlar piyasaya sürüldüğünden dolayı tüketilen bu sakızlar insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bilinçli tüketici olarak elinizden geldiğince sadece güvenilir markaların ürünlerini güvenilir yerlerden almaya çalışın. Sakız çiğnemenin doğa da yer alan kuşlara da zararı vardır. Sakız çiğnediğiniz zaman bunu yolun bir kenarına atacak olursanız kuşlar bunu ekmek zannedip yemeye çalışıyor ve sakız gagalarına yapışarak gagalarının donmasına yani açılmamasına neden oluyor. Sırf sakız yapışmasından dolayı bir süre su içemediğinden dolayı ölen kuş sayısı ciddi anlamda fazladır. Çiğnediğimiz sakızların ekosistem için bir tehdit oluşturmaması adına çiğnediğimiz sakızları yol kenarlarına atmak yerine çöp kutularına atmalıyız. Bu sayede ekosisteme zarar vermeden sakız tüketimi yapabiliriz.

sakız çiğnemek

Sakız çiğnemenin yararları ve zararları genel olarak bunlar görülse de elbette olayın derinliklerine inilecek olursa daha farklı yararlara ve zararlara ulaşılabilir. Diş sağlığınızı korumak ve sindirim sisteminizin faal olmasını sağlamak adına elinizden geldiğince sakız çiğneyin ancak sakız çiğnerken de aşırıya kaçmamaya çalışın. Unutmayın ki her şeyin fazlası zararlıdır. Bunun bilincinde olduğunuz müddetçe dikkatli davranacağınızdan dolayı sakızın zararından çok yararını göreceğinize emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here