Şap Nedir Neden Kullanılır?

Şap, şehir efsaneleri konu olan bir maddedir. Özellikle askere gidecek olan kişiler yemeklere şap atılıyor mu diye merak eder. Bunun temel sebebi, halk arasında şapın cinsel isteği azalttığı yönünde bilgilerin olmasıdır. Aslında şap kullanımının bununla hiçbir alakası yoktur.

Şap nerelerde kullanılır derseniz bu maddenin ishal gibi bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanıldığını söyleyebiliriz. Şap bunun yanı sıra endüstrinin çeşitli alanlarında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Şap Nedir?

Şap yapısal olarak incelerseniz, bileşimin potasyum sülfat ve alüminyum olduğunu görürsünüz.

Şap, çift tuz grubuna giren bir bileşiktir. Me+ M3+ SO4 12H2O şeklinde formülize edilir. Şapın mikrop öldürücü özelliği vardır. Renksiz yapıdadır. Tadı buruktur ve ağzı büzücü etkisi vardır. Şapın içeriğinde su vardır. Bu özelliği sayesinde ışıya karşı duyarlıdır. İçeriğindeki su eğer buharlaştırılırsa geriye sadece posası kalır.

Çok sayıda şap çeşidi vardır. Demir, krom, mangan, kobalt, titan, vanadyum, toryum, iridyum şapları bunlardan sadece bazılarıdır.

Şap Nerelerde ve Neden Kullanılır?

şap

Şap, doğada şap taşı olarak yer almaktadır. Ülkemizde en çok Kütahya ilinde üretilir. Sadece şap üretimine dayalı tesisler vardır. Bu kadar fazla üretilmesinin temel sebebi çeşitli endüstri alanlarında yaygın olarak kullanılmasıdır.

Şap kullanımı çok eskilere dayanır. Özellikle tıp alanında kullanıldığı bilinmektedir. Dondurucu ve büzüştürücü özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı kanı durdurmak için kullanılır. Özellikle erkek kuaförleri, tıraş esnasında bir yeri kestiğinde şap taşını kullanmaktadır. Eğer evinizde sıklıkla bir yerinizi kesiyorsanız, ecza dolabında şap taşı bulundurmanız mantıklı olacaktır.

Şapın kullanım alanları arasında dericilik, kumaş boyama, kağıt üretimi ve alçı sanayisi yer alır. Ancak her şeye rağmen şapın en önemli kullanım alanı şüphesiz ishali geçirmesidir. Özellikle uzun süre geçmeyen ishaller şap sayesinde durdurulur.

Yakın zaman içerisinde askere gidecekseniz yemeklerde şap olmadığını bilmelisiniz. Yani eğer tereddütleriniz varsa bunları bir kenara bırakın. Yemeğinizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Şap bir katkı maddesi olarak kabul edilebilir. Bu yüzden yemeklerin içerisine askerlerin izni alınmadan koyulması insanlık suçu olarak kabul edilebilir. Böyle bir duruma izin verilmeyeceğinden dolayı askeriyede yemeklere herhangi bir katkı maddesi konulmamaktadır.

Yorum yapın