Sarılık hastalığı denildiği zaman insanların aklına her ne kadar viral hepatit hastalıkları gelse de uzmanlar sarılık hastalığı ile viral hepatit hastalığı arasında bir bağ olmadığını belirtmektedir. Sarılık hastalığı olarak kabul edilen problemin aslında bir hastalık olmadığını, bunun bir belirti olduğunu söylemektedirler. Kişinin geçirmiş olduğu birçok hastalık türü sarılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde gözlemlenen sarılık problemi viral hepatit olarak algılanır ancak bu hastalık ile hiçbir alakası yoktur ve çevrede yer alan kişilere hiçbir şekilde bulaşmaz. Sarılık hastalığını incelediğimizde toplamda üç çeşidinin olduğunu görmekteyiz. Bu çeşitler arasında hemolitik, hepatit, obstrüktif sarılık yer almaktadır. Bu problemleri iyi bir şekilde kavramak için ilgili sarılık çeşitlerini detaylı bir şekilde gelin birlikte ele alalım ve sonrasında sarılık tedavisi nasıl gerçekleştirilir öğrenelim.

Hemolitik sarılık: karaciğer bölgesinde yer alan safranın kana karışması neticesi ile kandaki alyuvarlar tahrip olur ve bunun sonucunda hemolitik sarılık adı verilen problem ortaya çıkar. İlgili sorun kendisini büyük abdesti yaparken göstermektedir. Bu problemin yaşandığı dönemlerde büyük abdestin diğer zamanlara oranla koyu bir şekilde geldiği bilinmektedir. İdrar renginde ise herhangi bir değişimin olması söz konusu değildir.

Obstrüktif sarılık: safra kanallarında tıkanma meydana gelmesi nedeniyle ortaya çıkan sarılık türüne obstrüktif sarılık denilmektedir. Bu sorun kendisini gözlerde yer alan beyaz katmanın sarı hale gelmesiyle göstermektedir. Daha sonra meydana gelen bu sarılık kollara, bacaklara ve gövdeye yayılmaktadır. İdrar renginde ciddi bir değişim meydana gelir zaman zaman idrarın kahverengine yakın bir renkte geldiği bilinmektedir. Büyük abdestte aşırı derecede ağır bir kokunun olması ve ciddi şiddetli kaşıntılarının meydana gelmesi obstrüktif sarılık belirtileri arasında gösterilir.

Hepatit sarılık: karaciğere yerleşen bir virüs türünün karaciğer bölgesinde iltihaplanmaların meydana gelmesine neden olması ile ortaya çıkar. Hepatit sarılık en çok gözlemlenen sarılık türlerinden birisidir. Karaciğere yerleşen bu virüs safra yollarının tıkanmasına ve doğal olarak karaciğerin şişmesine neden olmaktadır. İshal, kusma ve şiddetli iştahsızlıkların görülmesi hepatit sarılık belirtileri arasında yer alır.

Saymış olduğumuz tüm sarılık türlerinin kendisine has tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin bahsetmiş olduğumuz hemolitik sarılık tedavisi kişinin nöbet geçirdiği dönemlerde kan nakli yapılması ile gerçekleştirilir. Ayrıca ilgili dönemde dalak büyümesi gerçekleştiğinden dolayı hastalığın tedavisinde dalağın alındığı da bilinmektedir. Genel olarak hastalıkla mücadelede cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır çünkü alyuvarların tahrip olması maalesef başka bir şekilde engellenememektedir. Hastalık belirtileri ortaya çıktığı zaman b12 takviyesi ve folik asit takviyesi yapılarak kişinin ciddi anlamda rahatlamasının sağlandığı da bilinenler arasında yer alıyor.

Hepatit sarılık türünde ise diğer sarılık türlerinden ziyade ilaç tedavisi uygulanmaktadır ve bu sayede hepatit sarılık hastalığına neden olan virüslerin çoğalması büyük oranda engellenmektedir. Hepatit sarılık tedavisinde kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olabileceğinden dolayı ilaçlar kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu ilaçların genel olarak bağışıklık sistemini aktif ederek hastalıkla mücadeleyi etkin kılmayı sağladığını söylememiz mümkündür. Hepatit sarılık siroz gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olduğundan ötürü kesinlikle bu hastalık ile mücadele eden kişilerin alkol tüketiminden uzak durması gerekmektedir.

sarılık hastalığı

Makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi Obstrüktif sarılık genel olarak safra kanallarında tıkanmaların olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Obstrüktif sarılık tedavisi bu nedenden dolayı safra kanallarının açılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Safra kanalları genellikle burada meydana gelen taşlar nedeniyle tıkandığından ötürü yapılan cerrahi müdahaleler ile safra kanallarının açıldığı ve bu sayede obstrüktif sarılık probleminin ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Sıklıkla gözlemlenen hastalık türü olan yeni doğan sarılığı tedavisi genel olarak bebeğin florasan ışığı altında uzun süre boyunca takip edilmesi ile gerçekleştirilir. Hastalığın seyri ilerleyecek olursa bebeğin hayati problemler yaşamaması adına kan değişiminin yapıldığı da bilinmektedir. Bazı nedenlerden dolayı anne sütünün yeni doğan sarılığına neden olduğu da tespit edilmiştir. Bu tip durumlarda eğer bebekte yeni doğan sarılığı meydana geldiyse hastalığın etkileri ortadan kaldırılıncaya kadar bebeğe anne sütü verilmemektedir. Her türü ilk etapta masum bir rahatsızlık gibi görünse de tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hangi sarılık türü olursa olsun tedavisinin gerçekleştirilmesi aşırı derecede önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here