Sauna, insanların bedensel rahatlık yaşamak adına sıklıkla girdikleri bir uygulamadır. Saunanın her ne kadar zihni ve bedeni rahatlatıcı etkisi olsa da uzmanlar özellikle solunum sistemi ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin saunadan olumsuz etkilenebileceklerini belirtmektedir. Bu nedenden dolayı saunanın faydaları ele alınırken saunanın zararları üzerinde de durulması gerekmektedir aksi takdirde rahatlamak için girdiğiniz saunalar çeşitli sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Saunanın insanın üzerindeki stresi alıcı etkisi bulunmaktadır ve bu yüzden insanların birçoğu saunaya deyim yerindeyse bağımlı hale gelmiştir. Bir sauna seansının yaklaşık olarak 20 dakika sürdüğü ve bu 20 dakika esnasında hem zihnin hem de bedenin aşırı derecede rahatladığı biliniyor. Günümüzde insanların neredeyse tamamı aşırı derecede stres yaşadığından dolayı rahatlamak adına hangi yöntemi bulursa bu yöntemin üzerine gitmektedir ve saunaya girmek de bunlardan birisidir. Sauna genel olarak ahşap bir oda içerisinde yüksek sıcaklık altında oturmak anlamına gelmektedir. Ortamdaki sıcaklık değerleri artmaya başladığında kişi ister istemez terlemeye başlamaktadır. Yüksek sıcaklık etkisi ile başlayan terleme özellikle vücutta biriken toksinlerin ter yoluyla vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca terleme ile birlikte vücutta meydana gelen ağrıların yok olduğu ve kişinin ruh halinin pozitif yönde geliştiği yapılan gözlemler sonucunda tespit edilmiştir.

Saunaya giren kişiler üzerinde yapılan hormonal testler sonucunda saunaya giren kişilerde endorfin hormonunun üretiminin arttığı tespit edilmiştir. Sizlerin de bildiğiniz gibi endorfin hormonu mutluluk hormonudur ve bu sayede saunaya giren kişiler aşırı derecede mutlu bir şekilde çıkmaktadır. Eğer ruh haliniz ile alakalı çeşitli sıkıntılarınızı varsa vücudumuzdaki endorfin hormonu seviyesini arttırarak mutlu olabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi endorfin seviyesini artırmak adına saunaya girmeniz yeterli olacaktır. Sauna sonrasında ruh halinizde ciddi değişimlerin olduğunu kısa süre içerisinde anlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saunanın en önemli faydaları arasında vücuttaki toksinleri uzaklaştırması bulunmaktadır. Terleme yoluyla vücuttan atılan toksinler cildin temizlenmesini ve aşırı derecede parlaklık kazanmasını sağlamaktadır. Atmosferde yer alan ozon tabakası delindiğinden dolayı birçok insanın en önemli problemlerinden birisi güneş lekeleridir. Saunaya giren kişilerde güneş lekelerinin daha kısa süre içerisinde ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Bu durumun bu yönde gelişmesinin en büyük nedeni saunanın kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Kan dolaşım hızı arttığında hücrelere daha fazla temiz kan gideceğinden dolayı özellikle cilt üzerinde yer alan yaraların bu sayede daha kısa süre içerisinde iyileştiği bilinmektedir.

Bulunan sıcaklık değerleri ne kadar artarsa kalpte daha hızlı çalışmaya başlamaktadır. Özellikle kalbin yavaş çalışması ile alakalı sıkıntıları olan kişiler saunaya girerek kalplerinin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirler. Bu tarz sorunları olan kişilere tıp dünyasında yar alan uzmanlar da sıklıkla saunaya gitmelerini önermektedir. Bu anlatılanlardan yola çıkacak olursak saunanın kalp sağlığı açısından aşırı derecede önemli olduğunu söylememiz mümkündür

Saunaya giren kişilerde metabolizma hızı arttığından dolayı yağ yakım hızı da artmaktadır. Özellikle fazla kilolarından kısa süre içerisinde kurtulmak isteyen kişiler metabolizma hızlarını arttırıp yağ yakım hızlarını arttırmak adına saunaya girebilir. Yaptığınız diyetlere ekstra olarak saunaya girmeyi de dahil edecek olursanız daha hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacağınızdan şüpheniz olmasın.

sauna

Saunalar toplu bir şekilde kullanılan yerler olduğundan dolayı salgın hastalıkların yayılmasına neden olabilirler. Özellikle çeşitli sağlık problemleri olan kişilerin diğer insanlara sağlık sorunlarına bulaştırmamak adına saunaya girmemeleri tavsiye edilmektedir. Saunalarda çeşitli mikropları kapmaktan korkuyorsanız kesinlikle sadece güvenilir olduğunu düşündüğünüz yani hijyenik bakımdan kaliteli olan sauna tesislerini tercih etmelisiniz. Uzmanlar saunanın kan akış hızını arttırmasından dolayı kalp sıkıntıları olan kişilerin buralarda rahatsızlıklarının daha da artacağını söylemektedir. Yüksek kan basıncı ile alakalı çeşitli kalp problemleriniz varsa saunaya girmekten uzak durmanız mantıklı olacaktır. Ayrıca alkol tüketiminden sonra kesinlikle saunaya girilmemelidir çünkü kan akış hızı arttığından dolayı kana karışan alkol vücudun aşırı derecede zarar görmesine neden olabilir. Saunada aşırı derecede uzun kalınması sağlıklı bireylerin de sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle sauna içerisinde 20 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here