seçim barajı

Seçim barajı, seçimlere giren partilerin meclis içerisinde yer alabilmeleri için ülke genelinde almaları gereken oy miktarını tanımlamakta kullanılan kavramdır. Yapılan seçimler sonrasında seçim barajını aşıp yüksek oranda oy alan siyasi partiler meclis içerisine girerek halkı temsil etmektedir. Seçim barajı aşıldıktan sonra meclis içerisine giren partiler mecliste çok sesliliğin oluşmasında etkin rol oynamaktadırlar. Seçim barajını aşamayan partilerin almış oldukları oy oranı ise en yüksek oy alan diğer partiye dahil edilerek bu siyasi partinin daha fazla milletvekilini meclise sokması sağlanmaktadır.

Seçim barajının belirlenmesi siyasi alandaki en önemli faktörlerden birisidir. Seçim barajını aşırı derecede yükseltmek birçok partinin meclise girememesine hatta sadece bir partinin meclise girmesine neden olabilir. Otokratik bir yapının meydana gelmemesi adına geçmiş yıllarda yapılan seçimler baz alınarak ülkesel bazda seçim barajları belirlenmektedir. Ülkemizde %10 seçim barajı uygulandığından dolayı bu barajı aşan çok parti meclis içerisinde girmekte ve Türk milletini temsil etmektedir.

Diğer ülkelerde yer alan seçim barajını incelediğimizde birçok ülkede %5 barajının uygulandığını görmekteyiz. Ülkemizde barajı aşamayan meclise giremeyen birçok siyasi parti halkı temsil etmek istediğinden dolayı anayasa mahkemesine başvurarak seçim barajının düşürülmesini talep etmiştir ancak bu yönde olumlu bir sonuç alınamadığından dolayı ülkemizde %10’luk seçim barajı uygulanmaya devam etmektedir. Yapılan başvuruların gecikmiş olmasından dolayı olumlu sonuç alınamadığı düşünülenler arasında yer alıyor. Başvuruların erken dönemlerde yapılması durumunda önümüzdeki seçimlerde seçim barajının düşürülmesi beklenilmektedir.

seçim barajı

Bazı siyasi partilerin oy oranları aşırı derece düşük olduğundan dolayı bu siyasi partiler seçim barajının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini söylemektedir ancak meclis içerisinde bu durum karmaşanın oluşmasına neden olacağından dolayı yakın gelecekte böyle bir şeyin olması beklenilmemektedir. Siyasi uzmanlar önümüzdeki yıllarda seçim barajının maksimum %7 oranlarına düşebileceğini daha fazla olmasının beklememesi gerektiğini söylemektedir. Her ne olursa olsun kazanının her zaman millet olmasını, ülkesel bazda huzur ve refahın sağlanmasını temenni ederiz. Siyasi alanda etkili bir kişi haline gelmek adına her ne olursa olsun her koşulda sandığa giderek oy kullanmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here