sedir yağı

Günümüzde en fazla kullanılan şifalı yağlardan birisi olan sedir yağı aslında çok eski zamanlardan beri çeşitli problemleri gidermek adına kullanılmaktadır. Sedir yağı nasıl kullanılır konusu daha önceden bu yağı hiç kullanmamış kişiler tarafından merak ediliyor. Sedir yağı nasıl kullanılır konusu hakkında bilgi vermeden evvel bu yağın çeşitli yan etkileri olabileceğini ve bu yüzden kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini söylememiz gerekmektedir. Özellikle vücudunun çeşitli yerlerinde açık yaralar olan kişiler kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan sedir yapı gibi yağ türlerinin kullanmamalıdır. Sedir yapı aromaterapi özelliğinde bir yağ olduğundan dolayı özellikle aşırı derecede sinirli olan ve sinirlerini bir türlü bastıramayan kişilerde olumlu sonuçlar vermektedir. Çünkü sedir yağının ciddi anlamda yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Odunsu bir kokuya sahip olan sedir yağı büyük oranda ruh halinizin rahatlamasına yardımcı olur.

Sedir yapı atlas cinsi olan sedir ağacının yapraklarının özel olarak işlenmesi sonucunda elde edilir. Bu ağaç türü yaprak sökmeyen bir ağaçtır. Yapraklardan elde edilen yağ aşırı derecede akıcı olup sarı renktedir. Sedir yağının faydaları her geçen gün anlaşılmaya devam ettiğinden dolayı bu yağ bir ticari potansiyel oluşturmuştur. Talebi karşılamak adına farklı sedir ağacı türlerinden de yağ üretilmeye başlanmıştır. Özellikle Lübnan sediri olarak bilinen sedir ağacı yaygın bir sedir türü olduğundan dolayı piyasada yer alan sedir yağının büyük bölümünün Lübnan sedirinden yapıldığını söyleyebiliriz. Bu yağın tarihsel sürecini incelediğimizde özellikle haşere kovucu olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu esansiyel yağ daha sonra ise sağlık alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Sedir yağı eski Mısır medeniyetlerinde ölen kişilerin mumyalanmasında kullanılmıştır. İdrar yolu enfeksiyonunu geçirme konusunda da etkili olduğu bilinmektedir. Balgam söktürücü özelliği olan sedir yağı ayrıca antiseptik olarak da kullanılmaktadır. Birçok derde devam olduğu biliniyor olsa da en olumlu etkileri psikoloji üzerindedir. Depresyon, uykusuzluk ve anksiyete gibi problemlere şifa olduğu bilinmektedir. Hücre yenileyici özelliği olan sedir yapı cilt üzerinde meydana gelen hastalıkları giderme konusunda da etkilidir. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonlu hastalıklar uzun yıllardan beri bu yağ ile tedavi ediliyor.

Sedir yağının yatıştırıcı etkisi olduğundan dolayı yaşanılan baş ağrılarını ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. Özellikle migren ağrısı olan kişiler bu yağı kullanmaya başladıktan sonra baş ağrılarının büyük oranda yok olduğunu belirtiyorlar. Sedir yağı kuru saçların yağlanıp beslenmesi ve bu sayede daha kısa süre içerisinde uzamasını sağlıyor. Saçlarınız aşırı derecede yavaş uzuyorsa sedir yağı ile saçlarınızın uzama hızını arttırabilirsiniz. Bayanların büyük bölümü strese paralel olarak adet düzensizliği yaşar. Bu tarz adet düzensizlikle sedir yağı ile bir sorun olmaktan çıkabilir.

sedir yağı

Sedir yağının kullanımı genel olarak bu yağın cilt üzerine masaj yapılarak uygulanması şeklinde gerçekleşir. Bu yağ kesinlikle içilmemelidir. Aşırı kullanılması sert bir yağ olmasından dolayı cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu yüzden bu yağ kesinlikle az miktarda kullanılmalıdır. Bu yağı kullanan kişilerin bazıları olumsuz etkiler ile karşılaşabilir. Bu yüzden her ne olursa olsun sedir yağı mutlaka ve mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Sedir yağı talebi her geçen gün arttığından dolayı ciddi bir Pazar oluştu. Bu durumdan ekonomi sağlamak isteyen sahtekarlar sedir yapı adı altında farklı yağları satmaktadır. Sahte olan ürünlerin bir faydasını göremeyeceğiniz için şifalı yağları kesinlikle güvenilir noktalardan temin etmelisiniz. Bu yağ masaj haricinde kullanılacak olursa yani içilecek olursa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğer içerek tüketmeniz gerekiyorsa doktorunuzun vermiş olduğu bilgilere harfiyen uymaya özen gösterin. Küçüçük bir yan etkiyle karşılaştığınızda da doktorunuza durumu anlatmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here