selenyum

Metal olmayan kimyasal elementler arasında yer alan selenyum, 1817 yılında ünlü kimyager Jons Berzelius tarafından keşfedilmiştir. Atom numarası 34 olan element periyodik cetvel üzerinde incelenecek olursa oksijen ve kükürdün yer aldığı gruba göz atılması gerekmektedir. Se şeklinde ifade edilen selenyum kullanım alanı aşırı derecede geniş olan elementlerden birisidir. Selenyum denildiği zaman insanların aklına sadece kimyasal tepkimelerde kullanılan bir element gelse de bu elementin biyolojik açıdan da aşırı derecede önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Selenyum özellikleri sayesinde çeşitli kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden kimya sanayisinin önemli elementlerinden birisi olarak görülebilir. Selenyumun en çok kullanıldığı yeri soracak olursanız bunun cam imalatı olduğunu söyleyebiliriz. Selenyum cam imalatında meydana gelen yeşil rengi yok etmek adına kullanılır. Bu sayede camın renksiz bir şekilde olması sağlanmaktadır. Selenyum ışık enerjisini elektrik enerjisine çevirmede etkili olduğundan dolayı güneş pillerinin imalatında selenyum adı verilen bu maddede kullanılır. Seramik ve pirinç sanayisi için de önemli olan selenyum vitamin ve mineral takviyelerinde de kullanılır. Bu nedenden dolayı selenyumun çeşitli ilaçlar da yer aldığını da söylemek mümkündür.

Antioksidan özelliği olan bir elementtir. Bu etkisinden dolayı vücutta biriken zararlı maddeleri atmak için önemlidir. Antioksidan özelliğinin olmasından dolayı vücudu çağımızın amansız hastalıklarından birisi olan kansere karşı korumaktadır. Selenyumun ayrıca çeşitli kalp rahatsızlıklarını önleme konusunda da etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı içerisinde selenyum yer alan mineral tabletleri alanında uzman kişiler tarafından önerilmektedir. Selenyumu doğal yollarla almak istiyorsanız selenyum bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmeniz mantıklı olacaktır.

Vücut içerisinde yer alan oksijen yandıktan sonra açığa serbest radikaller çıkmaktadır. Bu serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılmadığı zaman organlar bu serbest radikallerden zarar görebilir. İşte selenyum antioksidan özelliği sayesinde bu serbest radikalleri yok ederek vücut içerisinde yer alan organların zarar görmesine engellemektedir. Bu etkisinden dolayı selenyumun ciddi derecede bağışıklık sistemini güçlendirici yönde etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Selenyum her ne kadar vücut için önemli bir madde olsa da fazla tüketilmesi durumunda vücuda zarar verme ihtimali yüksektir. bu yüzden selenyumun belirli ölçülerde alınması gerekmektedir.

selenyum

Selenyumu mineral tabletlerinden temin etmek yerine doğal yollarla temin etmek istiyorsanız mantar, kuşkonmaz, yumurta, buğday, ıspanak, et ve balık gibi besinleri yemeniz gerekmektedir çünkü selenyum bu saymış olduğumuz besinler içerisinde yüksek oranda yer almaktadır. Bir kişinin vücudunda yeterli oranda selenyum yer almazsa bu durum kişinin kanser hastalığına yakalanmasına neden olabilir. Kanser çağımızın hastalıklarından birisi olduğu için kanserden korunmak adına kesinlikle selenyum oranı yüksek olan besinleri beslenme zincirinize ekleyerek tüketmemiz gerekmektedir. Ayrıca selenyum kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek için de tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here