seramik porselen

Seramik ve porselen birbirine benzer ürünler olduğu için çoğu zaman karıştırılmaktadır. Seramik ve porselenin ham maddeleri ile birlikte özellikleri incelenirse aralarındaki farklar saptanarak ne oldukları daha net bir şekilde anlaşılabilir. Sizlere seramik ve porselenin kullanım alanları hakkında verdiğimiz bilgiler sayesinde bu iki maddeyi daha iyi anlayacaksınız.

##BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ##
>> Seramik nedir?
>> Seramik nasıl yapılır?
>> Seramik kullanım alanları
>> Porselen nedir?
>> Porselen kullanım alanları
>> Porselen ve seramik arasındaki farklar

Seramik nedir?

Seramik; metallerle metal özelliği taşımayan elementlerin bir araya getirilip bileşik oluşturması sonucunda elde edilen inorganik bileşiklere denilmektedir. Seramiğin içerisinde yer alan maddeler kil ve kaolin gibi maddelerdir. Bu maddeler karıştırılıp yüksek sıcaklık değerlerindeki fırınlarda pişirildikten sonra seramik oluşmaktadır. Kili yapısal olarak incelediğimizde formülünün mAl2O3. nSiO2. pH2O olduğunu görüyoruz. Genelde kimya dünyasında bu maddeye sulu alüminyum silikat deniliyor.

Kaolinit ise kilin kimyasal açıdan aşırı derecedeki saf durumudur. Kaolinitin kimyasal formülü ise Al2O3. SiO2. 2H2O şeklindedir. Bu formülden yola çıkarak yapılan kaolinit tanımlaması hidrate alümin silikat şeklindedir. Suyla karıştırılan kil kolay şekillendirilebilen bir forma kavuşur. Bu özelliği sayesinde kil istenilen şekle getirilebilir ve seramik malzemeler normal şartlarda üretimi zor olan nesnelerin dahi ham hammaddesi haline gelmektedir.

Seramik nasıl yapılır?

Seramik yapımı öncelikli olarak seramik hamurunun hazırlanmasıyla başlar. Hamur, doğadan elde edilen kilin toz haline getirildikte sonra suyla karıştırılması ve istenilen kıvamın elde edilmesiyle ortaya çıkar. Toz halindeki kil yumuşayarak kolay şekillendirilebilen bir hale gelir. Bu evrede şekillendirme çalışmaları yapılır. İstenilen şekil elde edildikten sonra bu şeklin kalıcı olabilmesi için hamurun içerisindeki suyun alınması gerekmektedir. Çeşitli ısı verme yöntemleri kullanılarak karışımın içerisindeki su buharlaştırılır. Bu işlemler sonrasında yapılan seramik ürüne mukavemetin kazandırılması gerekmektedir. 1300 santigrat derece gibi sıcaklıklara ulaşabilen özel fırınlarda pişirilen seramik gerekli mukavemete ulaşır. Daha sonrasında çeşitli boyama işlemleri yapılarak seramik ürünler satışa sunulur.

Seramik kullanım alanları

seramik kullanım alanlarıSeramik, mutfak eşyalarından tutun inşaat sektörüne kadar birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kiremit imalatında, mutfak ve banyo lavabolarının yapımında, çanak çömlek imalatında ve tuğla üretiminde seramik sıklıkla kullanılan bir maddedir. Tabi ki de seramiğin kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Seramik özellikle elektronik devrelerde yüksek ısı dayanımı istenen kısımlarda da sıklıkla kullanılır.

Seramik ısıtıldığı zaman yapısında değişimler olarak camlaşmaya başlar ve bu yapılan işleme seramiğin sırlanması denilmektedir. Sırlama işleminden önce seramiğin cam özelliği kazanabilmesi için üzerine sürülen karışım SiO2 – Al2O3 – CaO – Na2O şeklinde kimyasal olarak ifade edilir. Bu sürülen madde seramiğin daha iyi camlaşmasına yardımcı olur. Seramiğe sırlamanın yapılmasındaki temel amaç seramiğe su geçirmezlik özelliğinin kazandırılmasının isteniyor olmasıdır. Ayrıca sırlama sayesinde seramiklerde pürüzsüz bir yüzey elde edilir ve bu da ilgili malzemelerin kolay bir şekilde temizlenmesine olanak sağlar.

Porselen nedir?

Porseleni yapısal içerik açısından incelediğimizde bu malzemenin kaolin, feldspat ve silikat malzemelerinin karışımından meydana geldiğini görüyoruz. Bu malzemelerden yola çıktığımızda porselenin bir seramik türü olduğunu söylememiz mümkün. Porseleni seramikten ayıran en önemli özellik içerisinde feldspat adı verilen maddenin yer almasıdır. Porselenin içindeki bu madde malzemenin yüksek oranda sertleşmesini sağlıyor. Porselenle seramik arasındaki en büyük fark nedir derseniz porselenin daha fazla cam özelliği taşıdığını söylememiz gerekir. Elinizdeki iki malzeme varsa bunları karşılaştırdığınızda hangisi daha fazla cam özelliğindeyse bu porselendir.

Porselen kullanım alanları

porselen kullanım alanlarıPorselen de aynı seramik malzemelerde olduğu gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde en çok süs eşyası yapımında kullanılan bir maddedir. Porselen iyi bir yalıtım malzemesidir. Bu yüzden yalıtım özelliği iyileştirilmek istenen yerlerde de porselen kullanılır. Dişçilik alanında protez dişlerin yapımında kullanılan porselen ayrıca tabak gibi çeşitli mutfak ürünlerinin üretiminde de kullanılan bir maddedir. Porselenle seramiğin üretimi aynıdır. Tek farklı olan şey kullanılan malzemelerdir.

Porselen ve seramik arasındaki farklar

Porselen seramiğe göre daha fazla camsı yapıdadır. Bu da porselenin seramiğe göre daha sert ama daha kırılgan olmasına neden olur. Seramiğin yapısı incelenecek olursa bu malzemenin içerisinde yer alan boşlukların porselene oranla daha fazla olduğu görülür. Bu da seramik malzemelerin darbelere karşı daha dayanıksız hale gelmesine neden olan bir faktördür. Porselen cam özelliği taşıdığı için ışığı büyük ölçüde geçirir ancak seramiklerde böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece içersinde yer alan maddeler kısmi olarak farklı olduğu için her iki malzeme sizlerin de gördüğünüz gibi farklı özellikleri sergiliyor. Bu da kullanım alanlarının farklılaşmasına neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here