serbest dolaşım

Serbest dolaşım belgesi Avrupa birliği devletleri içerisinde yer alan devletlerde vize kullanımına gerek kalmaksızın dolaşabilmeyi sağlamaktadır. Serbest dolaşım belgesinin oluşturulmasındaki en büyük neden Avrupa birliği içerisinde yer alan devletlerin toprak bütünlüğünü sağlamaktır. Serbest dolaşım belgesi olan bireyler herhangi bir vize uygulamasına tabi tutulmadan Avrupa birliği bünyesinde yer alan devletlerin tamamına hiçbir kısıtlamaya uğramadan seyahat edebilir. Serbest dolaşım belgesi sayesinde Avrupa birliğinde yer alan ülkelerin tek bir ülkeymiş gibi davrandığını söylemek mümkündür. Serbest dolaşım belgesi ilk uygulamaya konulduğu zaman sadece belirli kişilere tanınan bir hak olsa da zaman içerisinde kapsama genişletilmiş ve schengen bölgesinde yer alan ülkeler arasındaki sınırlar kaldırılmıştır. Serbest dolaşım belgesi ile birlikte Polonya, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Danimarka, Hollanda, Belçika, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Estonya, Letonya ve Finlandiya gibi ülkeler arasındaki sınırların tamamen kaldırıldığını söylemek mümkündür.

Serbest dolaşım belgesinden yararlanmak için illaki Avrupa birliği devletlerinden birisinin vatandaşı olmaya gerek yoktur. Schengen kapsamında yer alan devletlerden herhangi birinde oturma izni bulunan kişiler de serbest dolaşım uygulamasından yararlanabilmektedir ancak ilgili kişiler oturma izni aldığı devletin dışındaki ülkelerde maksimum olarak 3 ay bulunabilmektedir. Üç ay sonrasında ilgili kişilerin oturma izni almış oldukları ülkeye tekrardan geri dönmesi gerekmektedir.

Serbest dolaşım uygulaması tabi ki sadece insanların rahat seyahat edebilmesi adına ortaya çıkarılmıştır. Serbest dolaşım uygulaması sayesinde bu uygulamaya tabi olan ülkeler arasında ekonomik faaliyetler daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin İngiltere’de yaşam süren bir kişi İngiltere’den almış olduğu bir malı herhangi bir sınırlamaya maruz kalmadan Hollanda’ya rahat bir şekilde götürebilir ve almış olduğu bu malı Hollanda’da satabilir. Şüphesiz serbest dolaşım uygulaması sayesinde bu uygulamaya tabi olan ülkeler arasındaki ticaret ciddi derecede canlıdır.

serbest dolaşım

Serbest dolaşım uygulaması aslında ülkeler içerisinde yer alan ırkçılığı ortadan kaldırmak adına oluşturulmuştur ancak bu uygulamanın başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir. Serbest dolaşım uygulamasına tabi olan ülkelerden bazılarının vatandaşlarına diğer dünya ülkeleri tarafından üçüncü sınıf vatandaş gözüyle bakılmaktadır. Bu da serbest dolaşım uygulamasının ırkçılığı ortadan kaldırmak adına herhangi bir etkisinin olmadığının en büyük göstergesi olarak kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here