Şevket Rado

Gazeteci ve yazar kimliği ile ön plana çıkan Şevket Rado edebiyat dünyasına çok sayıda eser bırakmış bir kişidir. Bu yüzden günümüzde Şevket Rado eserleri incelenmeye devam etmektedir. 1913 tarihinde dünyaya gelen Şevket Rado 1988 tarihinde İstanbul ilinde hayata gözlerini yummuştur. Birçok eğitim kurumunda edebiyat öğretmenliği yapan Şevket Rado ayrıca İstanbul radyosunda uzun yıllar boyunca program yapmış bir kişidir. Şevket Rado denildiği zaman birçok kişinin aklına kendisi tarafından çıkartılan hayat dergisi gelmektedir. Bu dergi ilk piyasaya sürüldüğünde dönemin en çok satan dergilerinden birisi haline gelmiştir.

Şevket Rado çok yönlü kişiliğe sahip olan birisidir. Kendisi gazetecilik ve yazarlık kimliği dışında ayrıca söz yazarı olarak da tanınmaktadır. Bir dönemin önemli şarkıcılarından birisi olan Hümeyra’nın seslendirmiş olduğu kördüğüm adlı parçanın yazarı Şevket Rado beyefendidir. Günümüzün önemli yazarlarından olan Orhan Pamuk’un eniştesi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Ahmet Mithat Efendi, Aile Sohbetleri, Amerikan Masalı, Eşref Saat, Hayat Ansiklopedisi, Hayat Böyledir, Hayat Türkiye Ansiklopedisi, Karacaoğlan, Kerem İle Aslı, Milliyetçi Çin Ne Âlemde, Onsekizinci Yüzyılın Başında Osmanlı Kıyafetleri, Paris’te Bir Osmanlı Sefiri, Saadet Yolu, Sözün Gelişi, Şiirler, Tatlı Dil, Toplum İçinde Yalnız Kalmak, Türk Hattatları, Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Çanakkale’yi Anlatıyor, Ümit Dünyası, Yirmisekiz Mehmet Çelebi’nin Fransa Seyahatnamesi, Yunus Emre ve 50. Yılında Sovyet Rusya gibi eserler Şevket Rado tarafından kaleme alınmış günümüzde de popülerliğini koruyan önemli eserlerdir. Edebiyat dünyasında bu tarz kişiler çok nadir yetiştiğinden dolayı Şevket Rado edebiyat severler tarafından günümüzde de büyük ilgi görmeye devam etmektedir.

Şevket Rado

Şevket Rado Türk dil tarihi, Türk hattatları ve spor konusunda derinlemesine incelemeler yapıp bunları kaleme almış olan bir kişidir. Kendisinin bu alanda yapmış olduğu çalışmalar da geçmişten bizlere bilgiler vermeye devam ediyor. Tarihimizde Şevket Rado gibi çok sayıda önemli kişi bulunmaktadır. Popüler yaşam bu tarz insanların unutulmasına neden olduğundan dolayı sizlere elimizden geldiğince Şevket Rado kimdir ve Şevket Rado eserleri nelerdir gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık. Bu tarz kişileri unutturmamak adına edebiyat dünyasının önemli isimleri hayat hikayeleri ile birlikte sizlere aktarılmaya devam edecektir. Eğer özel olarak tanımak istediğiniz ünlü bir kişi varsa bunu bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here