Sezyum

Düne kadar sezyum elementi hakkında birçok kişinin bilgisi yoktu ancak ülkemize nükleer santraller kurulacağından dolayı sezyum elementi adından sıklıkla söz edilen bir element haline gelmiştir. Sezyum elementi nedir sorusunu soranlar ayrıca sezyum nerelerde kullanılır diye de merak etmektedir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bu element nükleer santrallerde enerji elde etmek amacı ile kullanılmaktadır. CS karakterleri ile ifade edilen bu elemente periyodik tablodan bakacak olursanız atom numarasının 55 olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Ortalama olarak yapılan incelemeler sonucunda sezyum elementinin yoğunluğunun 1.879 g/ml olarak tespit edilmiştir. Yapısal olarak aşırı derecede yumuşak olması bu elementin kolay bir şekilde kesilmesine olanak tanımaktadır. Sarı renge sahip olan bu sezyum elementi birçok nükleer özelliğe sahip olan element gibi parlak bir yüzey alanına sahiptir. Çıkarıldığı zaman aşırı derecede parlak olsa da bir süre sonra hava ile reaksiyona girdiğinde hızlı bir şekilde matlaştığı bilinenler arasında yer alıyor.

Sezyum elementinin tarihsel sürecini incelediğimizde bu elementi rubidyum ile birlikte 1860 yılında ünlü bilim insanı Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından bulunduğunu öğrendik. Kolay bir şekilde oksitlenici yapıda olan sezyum elementi atomik saat olarak, fotoelektrik hücrelerde ve vakum tüplerinde, IR lambasında ve elektron tüplerinde gaz giderici şeklinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sezyum elementi üzerinde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda bu elementin 28.44 santigrat derecede eridiği ve 671 santigrat derecede kaynadığı tespit edilmiştir. Sezyum elementi en etkili nükleer elementlerden birisi olduğundan dolayı insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu elemente çıplak elle dokunulması durumunda sezyum elementine dokunan kişi çok kısa süre sonra hayatını kaybedebilir. Bu nedenden ötürü sezyum elementinin devlet gözetiminde üretildiği biliniyor.
Sezyum
Sezyum elementi insan yaşamını aşırı derecede tehdit etse de bu elementin nükleer santrallerde yüksek enerji elde edilmesine yardımcı olması sezyum elementinin vazgeçilmez elementlerden birisi olmasını sağlamıştır. Çevreci kişiler bu elementin kullanımını sonlandırmak adına çeşitli girişimlerde bulunsa da verimi yüksek olduğundan ötürü bu elementten vazgeçilmesi söz konusu değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here