Sezyum 137 elementi nedir nerelerde kullanılır
Sezyum 137 elementi nedir nerelerde kullanılır

Sezyum, radyoaktif özelliklere sahip bir elementtir. Radyoaktif özelliğinden dolayı sadece uzman kişiler kontrolünde üretilmesi gerekir. Ciddi anlamda öldürücü özelliği vardır. Bu yüzden kullanımı ve üretimi devlet kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Sezyum, radyoaktif özelliğinden dolayı nükleer santrallerde kullanılır. Nükleer santraller nasıl çalışır konusunu incelerseniz, sezyum elementinin burada yakıt olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Sadece bir damlasının insanı öldürebilecek düzeyde gücü vardır. Sezyum, bilinçsiz kullanıldığı zaman tehlike arz ettiği için üretilmesi uluslar arası antlaşmalara bağlı kalınarak gerçekleştirilir.

#Yakın zaman önce gerçekleşmiş olan Çernobil faciasında olumsuz etkilerin en üst düzeye ulaşmasının sebebi, yayılan radyasyonun içerisinde sezyum olmasıdır.

Sezyum, öldürücü etkisi olan bir element olsa da faydaları kesinlikle hafife alınamaz. Son zamanlarda kanser gibi ölümcül hastalıklarla mücadelede sezyum elementi kullanılmaya başlandı. Alınan sonuçlar gerçekten de hayret verici. Bir zamanların amansız hastalığı olan kanser, sezyum sayesinde basit bir rahatsızlık haline gelebilir.

Sezyum 137 Elementi Nedir?

Sezyum 137, dünyada var olan en aktif metal olarak bilinmektedir. Sezyumun periyodik cetvel üstünden incelendiğinde atom numarasının 55 olduğu görülüyor. Sezyumun atomsal ağırlığı 132,90545 g/mol olup yarılanma süresi 30 yıl civarındadır.

Sezyum elementinin yoğunluğu 1.90 gr/cm3’dir. 28 Santigrat derecede eriyen sezyumun kaynama noktası 705 santigrat derecedir. Bu elementi değerli kılan bir diğer şey doğada çok nadir bir şekilde bulunmasıdır.

Sezyum elementinin yapısı yumuşaktır. Bu özelliği sayesinde kolay bir şekilde kesilip şekillendirilebilir. Sarı renge sahip olan sezyum elementi, birçok nükleer özelliğe sahip olan element gibi parlak bir yüzey alanına sahiptir. Çıkarıldığı zaman aşırı derecede parlak olsa da bir süre sonra hava ile reaksiyona girdiğinde hızlı bir şekilde matlaştığı bilinenler arasında yer alıyor.

Sezyum 137 Elementinin Tarihçesi

Sezyum 137 elementi

Sezyum elementinin tarihsel sürecini incelediğimizde bu elementi rubidyum ile birlikte 1860 yılında ünlü bilim insanı Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından bulunduğunu öğrendik.

Kolay bir şekilde oksitlenici yapıda olan sezyum elementi, atomik saat olarak, fotoelektrik hücrelerde ve vakum tüplerinde, IR lambasında ve elektron tüplerinde gaz giderici şeklinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Saf halde olan sezyum, kimyager Carl Setterberg tarafından 1882 yılında sezyum siyanürün elektrolizi esnasında izole edildi. İlk uygulamalara 1920 yılında başlandı.

1950’li yıllara gelindiğinde radyoaktif özelliğinden dolayı nükleer alanında kullanılmaya başlandı.

Sezyumu kelime kökeni olarak incelediğimizde, sezyumun emisyon spektrumundaki parlak mavi çizgiler sebebiyle “gökyüzü mavisi” anlamına gelen Yunanca caesius sözcüğünden türetildiği görülmektedir.

Sezyum 137 Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Sezyum, Cs şeklinde simgelenen alkali metaldir. Atom numarası 55 olup 132,90 atom ağırlığına sahiptir. Bu elementin erime derecede 28’dir. Kaynama noktası ise 671 derecedir.

Metaller arasında en düşük kaynama noktasına sahip olan elementlerden birisidir. Sezyum, periyodik cetvelde 1A grubunda yer alır. Oda sıcaklığında sarı renge yakın bir renkte olup katıdır ve parlak bir yüzeye sahiptir.

Sezyum en yumuşak metallerdendir. Bu şekillendirilmesinin kolay olmasını sağlar. Oksijenle etkileşime girmesi durumunda yüzeyinde oksitlenme olur. Bu durum parlak olan dış yüzeyinde matlaşmanın meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sezyum var olan tüm elementlerden daha fazla radyoaktif özelliğe sahiptir. Suyla etkileşime girerse en güçlü baz meydana gelir. Eğer etkileşim soğuk suyla gerçekleşirse patlama meydana gelir. Enerji potansiyeli yüksek bir metaldir. Bu yüzden yenilenemez enerji kaynakları arasında yer alır.

İyonlaşma özelliği düşükken elektropozitifliği ciddi anlamda yüksektir. Altın ve civayla alaşım oluşturma özelliği vardır. Lityum dışında tüm alkali metallerle karışabilir. Vakumlamayla özel olarak kapatılan borosilikat cam tüplerde saklanması gerekmektedir.

Sezyum elementi en etkili nükleer elementlerden birisi olduğundan dolayı insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu elemente çıplak elle dokunulması durumunda sezyum elementine dokunan kişi çok kısa süre sonra hayatını kaybedebilir. Bu nedenden ötürü sezyum elementinin devlet gözetiminde üretildiği biliniyor.

Sezyum elementi insan yaşamını aşırı derecede tehdit etse de bu elementin nükleer santrallerde yüksek enerji elde edilmesine yardımcı olması sezyum elementinin vazgeçilmez elementlerden birisi olmasını sağlamıştır. Çevreci kişiler bu elementin kullanımını sonlandırmak adına çeşitli girişimlerde bulunsa da verimi yüksek olduğundan ötürü bu elementten vazgeçilmesi söz konusu değildir.

Sezyum, ciddi anlamda radyasyon yayılmasına sebep olmaktadır. Radyasyonun zararları şüphesiz dünyanın yok olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden sezyum kullanımına dünya genelinde sınırlama getirilmek istenmektedir.

Sezyum Kullanım Alanları Nelerdir?

SezyumYüksek enerji potansiyelinden dolayı en çok nükleer enerji santrallerinde enerji elde etmek için kullanılır. Çeşitli kanser türlerinde meydana gelen tümörlerin yok edilmesi için kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kanseri tamamen yok edebileceği düşünülmektedir.

Tabi ki sezyum kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Sezyum ayrıca atom saatlerinde, fotoelektrik hücrelerde, elektron tiplerinde ve vakum tüplerinde de kullanılır. Bazı lambalar, uzay roketlerinde yakıt olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here