Sıcak Kompres

Sıcak kompres özellikle çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ağrıları yok etmek adına evde yapılabilecek bir uygulamadır. Sıcak kompres çoğu zaman kas kramplarında ve burkulma sonucunda meydana gelen ağrıları ortadan kaldırmada kullanılmaktadır. Eğer bu tarz nedenlerden ötürü vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrılar meydana gelmişse bu ağrıları sıcak kompres yaparak ortadan kaldırabilirsiniz. Sıcak kompresin nasıl yapıldığı hakkında bilginiz yoksa sıcak kompres nasıl yapılır konusunda sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Uzmanlar sıcak kompres yapacak olan kişilere sıcak kompres suyun içerisine esansiyel yağ eklemelerini tavsiye etmektedir. Sıcak kompres suyunun içerisine eklenen bu esansiyel yağ şişkinlikle birlikte ortaya çıkan ağrıların daha kısa süre içerisinde yok olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yapmış olduğunuz sıcak kompres uygulamalarında mutlaka esansiyel yağlar kullanmaya özen gösterin.

Ağrıları ortadan kaldırmak adına yapılan sıcak kompres vücut içerisinde yer alan damarların genişlemesine ve bu sayede kan dolaşımın hızının artmasını sağlamaktadır. Tabii ki bu uygulama sadece ağrıların ortadan kalkması adına kullanılmamaktadır. Ayrıca sıcak kompres vücutta meydana gelen iltihapların azalmasında ve yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesinde etkilidir. İnsanlar sıklıkla sıcak kompres yaptığından dolayı birçok tıbbi ürün tasarlayan firma sıcak kompres etkisi gösteren ürün üretmiş ve bunları piyasaya sürmüştür. Uzmanlar bu ürünleri almak yerine evde yapılan uygulamaların daha başarılı sonuçlar verdiğini söylemektedir. Sıcak kompres yapacaksınız ve bu uygulamayı iltihaplı bölgede uygulayacaksınız kesinlikle kullanmış olduğunuz ürünlerin mikroptan arındırılmış olmasına özen gösterin. Buna dikkat etmeyecek olursanız problemlerinizin daha da artmasına neden olabilirsiniz çünkü ortam sıcaklığının artması mikropların daha kolay bir şekilde üremesine neden olmaktadır. Ağrılarınızı ortadan kaldırmak adına yapacağınız bu uygulamada dikkat edilmemesi durumunda sorunlarınızın artmasına neden olabilir. Uzmanlar şeker hastalarının sıcak kompres yapmamasını söylemektedir. Eğer şeker hastasıysanız bu uygulamadan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca aşırı sıcak kompres cildinizin yanmasına neden olabileceğinden dolayı kompres uygulamasını cilt üzerinde aşırı derecede uzun süre tutmamaya özen gösterin. Bu anlattıklarımızı tam anlamıyla anladıysanız gelin hep birlikte sıcak kompres nasıl yapılır öğrenelim.

Sıcak kompres uygulamasına başlamak için öncelikli olarak bir bezi nemlendirin. Daha sonra nemlendirmiş olduğunuz bezi düzgünce katlayın ve ısıtmak adına mikrodalga içerisine pişirme poşetine yerleştirerek koyun. Yaklaşık olarak bir dakika mikrodalga fırın içerisinde sıcak kompres bezini bekletin. Mikrodalga fırından çıkardıktan sonra bir havlu içerisine koyun. Pişirme poşetin içerisinde yer alan ısınmış haldeki kompres bezi havlunun da ısınmasını sağlayacaktır. Isınan bu bezi ağrılarınızın olduğu bölgeye koyarak yaklaşık olarak 10 dakika bekletin ve sonrasında kaldırın. Bunu belirli zaman aralıklarında yapacak olursanız yapmış olduğunuz bu sıcak kompres ağrılarınızın yok olmasını sağlayacaktır.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres uygulamasını tabii ki de sadece nemli bezi ısıtarak yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca bir şişenin içerisine sıcak su koyarak da sıcak kompresi rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Yani asıl amaç sorunlu bölgeye sıcaklık vermek olduğundan dolayı kendiniz de çeşitli yöntemler geliştirerek ev ortamında rahatlıkla sıcak kompres yapabilir ve ağrılarınızdan bu sayede kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here