siesta nedir

Siesta denildiği zaman şüphesiz akla bir Latin Amerika ülkesi olan Meksika gelmektedir. Siesta kavramı son zamanlarda sıklıkla anıldığından sizlere siesta nedir konusunda bilgi vereceğiz. Sayfamızdan siesta ile ilgili vikipedi bilgilerine ulaşmanız mümkün. Bir İspanyol adeti olan siesta ilginç bir adet olduğundan dolayı herkesin ilgisini çekmektedir. Gelin bu adetin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenelim.

Siesta uykusu nedir?

Siesta, öğlen tatilinde insanların dinlenmek adına kısa aralıklar ile uyumasıdır. Halk arasında bu uyuma kestirme olarak da tabir edilmektedir. Bir İspanyol adeti olmasına rağmen Meksikalılar uzun süre İspanyollar ile iç içe yaşadığından siesta denilen adeti benimsemiş ve günümüze kadar uygulamaya devam etmiştir. Bu yüzden siestanın atası İspanyollar olsa da siesta denildiği zaman akla ilk başta Meksika gelmektedir.

Sizlerinde bildiği gibi Latin Amerika bir zamanlar İspanyolların sömürgesi durumundaydı. İspanyollar sömürgesi altında olan Latin Amerika halkının tüm değerlerini yok etmek istediğinden kendi adetlerini onlara empoze etmeye çalışmış ve başarılı olmuşlardır. Siesta uygulayan ülkeler birçok kişi tarafından yanlış bilinmektedir. Günümüzde siesta İspanyol adeti olmasına rağmen ispanya da yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır ancak neredeyse tüm Latin Amerika ülkelerinde bu uygulamanın devam ettiği bilinmektedir.

Siesta uykusu neden yapılır?

Siesta uygulamasının ortaya çıkmasının en büyük nedeni iklimsel koşullardır. Latin Amerika ülkelerinde öğlen vakitlerinde aşırı sıcak olduğundan kimse alışveriş yapmak adına dışarı çıkmaz. Bu ülkelerde aktif yaşam daha çok sabahın erken saatlerinde ve akşamüzerleri olmaktadır. Öğlen vakitlerini aylak aylak dolaşarak geçirmek istemeyen kişiler de en uygun olan şeyin uyumak olduğuna karar vermiş ve zaman içerisinde bu uygulama bir adet halini almıştır. Günümüzde de özellikle öğle vakitlerinde para harcamak istemeyen yoksul kesim tarafından siestanın önemli bir etkinlik olduğu bilinmektedir. Mesela uyumak yerine bir kafeye gidip para harcamak zorunda kalınması ciddi ekonomik sıkıntıların yaşanmasına neden olacağından insanlar para harcamamak için uyumaktadır. Yani bu uygulamanın temelinde aslında ekonomik nedenler yatmaktadır.

siesta nedir

Latin Amerika’da yaşayan birisi devlet memuru dahi olsa öğle arasında bulduğu ilk fırsatta uyumaktadır. Yani patron, işçi ve memur olmasına bakılmaksızın herkes bu uygulamayı benimsemektedir. Vücudun bu öğlen arasında uyku sayesinde aşırı dinlenmesi ile öğleden sonra iş performansının da ciddi anlamda arttığı biliniyor. Çünkü insanlar öğleden önceki tüm stresi uyku sayesinde bedenlerinden atmaktadır.

Siesta her ne kadar Meksika ile özdeşleştirilmiş olsa da aslında bu uygulamayı sıcaklık değeri yüksek olan her ülke yapmaktadır. Örneğin Arabistan’a gidecek olursanız özellikle esnafların öğle namazından sonra sıcaklık bunalımını üzerlerinden atmak için serin bir köşede uyuduklarını gözlemleyebilirsiniz. Meksika’da buna siesta, Arabistan’da ise kestirmek denilmektedir. Kısacası her iki kavramda özünde aynıdır. Bilim insanları öğle vaktinin bunaltıcı sıcağında uyumanın vücudu gerçek anlamda dinlendirdiğini belirtiyor. Ülkemizde de iklimsel değişikliklerden dolayı yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklar bunalmamıza neden oluyor. Bu yüzden toplumsal alanların durgun olduğu öğle saatlerinde sizler de siesta uykusuna dalarak kendisini daha da rahatlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here