Sigorta Ekspertizi

Sigorta Ekspertizi, yapılan sigorta işlemleri sonrasında meydana gelen kayıp ve hasarlarından boyutunu belirlemekle mükellef olan kişilerdir. Sigorta Ekspertizi olanlar ayrıca sigorta işlemleri sonrasında sigorta kapsamına giren durumlarda kötü bir gelişme olması halinde olayın neyden kaynaklandığını da tespit etmekle mükelleftir. Sigorta Ekspertizi olan kişiler tarafsızdır yani bağımsız bir şekilde çalışırlar.

Sigorta Ekspertizi olmak isteyen kişilerin bu alanda yer almak istemesinin en büyük nedeni çok sayıda Sigorta Ekspertinin alınacak olmasıdır. Yani ilgili meslek dalında istihdam alanının geniş olmasıdır. Ayrıca Sigorta Ekspertizi olan kişilerin ciddi maaşlar alması ilgili mesleğin gözde bir meslek haline gelmesini sağlamıştır.

Sigorta Ekspertizi olmak isteyen kişilerin adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. Sahtecilik, rüşvet, devlet malına zarar verme ve ihalelere fesat karıştırma gibi birçok suç ilgili meslek dalı içerisinde yer almaya engel olan bir durumdur. Bu engel olan suçlar arasında devlet sıralarını açığa çıkarma gibi suçlar da yer almaktadır.

Sigorta Ekspertizi olmak için herhangi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Bu meslek dalında yer almak isteyen kişiler yani Sigorta Ekspertizi olmak isteyenler öncelikle açılan kurslara giderek bu alanda eğitim alırlar. Eğitim sonrasında sınava girip başarılı olan kişiler ilgili meslek grubunda yer almaya hak kazanırlar.
Sigorta EkspertiziSAGEM tarafından yürütülen sınav işlemleri sonrasında başarılı olarak tespit edilen kişiler ilgili alanda stajyer olmaya hak kazanırlar. Uzun süre boyunca stajyer olarak görev alan Sigorta Ekspertizleri, TOBB veya başka alanları başvuruda bulunabilirler. Başvuru sonrasında uygun görülmeleri halinde mesleği icra edebilmeleri adına kendilerine gerekli olan belgeler verilir ve aktif iş yaşamında yer almaya başlarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here