sinir sıkışması

Sinir sıkışması, sinir hücrelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde yer alan kısımların sinirlere baskı yapması sonucunda meydana gelen sağlık problemidir. Sinir sıkışması en çok bel, boyun ve bilek bölgelerinde meydana gelir. Oluşan bu sıkışma ciddi ağrıların yaşanmasına neden olduğundan dolayı sinir sıkışması nasıl tedavi edilir konusu merak edilmektedir.

Sinir sıkışması meydana gelen bölgede şiddetli ağrılar, uyuşukluk ve karıncalanma meydana gelir. Sinir sıkışması vakaları gözlemlendiğinde ilgili durumun en çok hareketli bölgelerde olduğu gözlemlenmektedir. Bu sorun erken tespit edilir ise tedavisi çok kısa sürmektedir ancak ilerlemiş olan vakaların ciddi ağrılara neden olduğu gibi uzun soluklu bir tedavi gerektirdiği de biliniyor. Sinir sıkışmalarını tespit etmek için öncelikle bu sorun meydana geldiği zaman ne tür belirtilerin ortaya çıktığının bilinmesi gerekmektedir. O yüzden gelin sinir sıkışması belirtileri nelermiş öğrenelim.

• Sinir sıkışması meydana gelen bölgede uyuşukluğa paralele olarak his kaybı meydana gelir. Kişi ilgili bölgeye iğne batırsa dahi acıyı hissetmekte zorlanır. Bu durumun temel sebebi sıkışma kaynaklı ağrının daha şiddetli bir yapıda olmasıdır.

• Omurilik bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları kişinin hapşırmasına ve öksürmesine neden olur. Nedensiz yere durdurulamayan hapşırma ve öksürme vakalarının büyük bölümü sinir sıkışması kaynaklıdır.

• Sinir sıkışması kol eklemlerinde meydana geldiği zaman iğne batıyormuş gibi bir hissin oluşmasına neden olur. Bu batma hissiyatına paralel olarak karıncalanma da meydana gelmektedir.

• Kas sıkışması kasların aşırı derecede yorulmasına neden olur. Kaslarda güçsüzlük ve kas çekilmeleri sinir sıkışması belirtileri arasında yer almaktadır.

Bahsi geçen bu belirtileri gözlemlemeniz durumunda hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek adına vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora gidip tedavi olunur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastalıkla erken dönemde mücadele etmeye başlarsanız ilgili sorunlardan daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.
sinir sıkışmasıYukarıdaki belirtileri gözlemlediğini zaman doktora gittiğinizde öncelikli olarak fizik tedaviye tabi tutulursunuz. Fizik tedavi sırasında sinir sıkışmasının olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılabilir. Sorunlu bölgeye elektrik verilerek sorunun boyutu anlaşılmaya çalışılır. Ayrıca bu sayede sinirlerin iletim hızı da ölçülebilmektedir. Bu yöntem ile tespit edilemeyen sinir sıkışmaları MR çekilerek tespit edilmektedir.

Sinir sıkışması tedavisinde en önemli etap kişinin bedenini zorlamamasıdır. Bu yüzden tedavi sürecinde dinlenmek büyük önem arz etmektedir. Bedeninizi zorlayacak özellikle sinir sıkışması olan bölgenin baskıya uğramasına neden olacak tüm hareketlerden uzak durulur. Hareket mecburiyeti söz konusuysa sorunlu bölge özel olarak üretilmiş olan bandajlar ile sarılarak harekete sınırlandırma getirilmeye çalışılır.

Sinirlerin gevşeyip sorunun ortadan kalması için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar zamanında tüketilip iyi bir şekilde dinlenildiği zaman sinir sıkışmaları ortadan kalkar ancak sinirlerini aşırı derecede zorlayan kişilere ilaçlar fayda etmemektedir. Bu tip durumlarda tek çare ameliyat olmaktır. Cerrahi müdahale en son tercih edilir ancak en etkili sonuca cerrahi müdahaleler ile ulaşılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here