sinirli ot

Sinirli ot, neredeyse herkes tarafından gözlemlenen bir ot olsa da birçok kişi ilgili otun ismini bilmediğinden dolayı sürekli olarak gözlemlemiş oldukları bu otun sinirli ot olduğunun farkında değildir. Sinirli ot nedir sorusu insanların araştırmacı yapılarının olmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu durum da çevremizde yer alan şeyleri aslında pek de önemsemediğimizin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Sinirli otun faydaları nelerdir denildiği zaman akla şüphesiz mideye olan faydaları gelmektedir. Özellikle midesi ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin sinirli ot hakkında detaylı bilgi almalarında fayda var.

Botanikçiler tarafından yürütülen incelemeler sonrasında sinirli ot bitkisinin toplamda 2 türünün olduğu tespit edilmiştir. Neredeyse her yerde yaşam olanı bulabilen sinirli otun dar ve geniş yapraklı olmak üzere çeşitleri vardır. Her iki çeşidinin de antibiyotik etkisi bulunduğundan dolayı bağışıklık sistemine olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminde neredeyse herkesin ciddi sorunlarından birisi olan kuru öksürüğü geçirici yönde etkisi bulunmaktadır. Solunum sistemi ile ilgili ciddi rahatsızlıklar arasında yer alan astım, tüberküloz ve boğmaca gibi hastalıklar sinirli ot sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Kanı, akciğeri ve mideyi temizleyici etkisi bulunan sinirli ot çay şeklinde tüketilmektedir. Sinirli ot çayını demlerken çay içerisine limon eklemeyi kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederiz. Sinirli ot çayının gün içerisinde ortalama olarak 5 kez tüketilmesi gerekmektedir. Eğer çay tüketmeyi sevmeyen bir kişiyseniz ilgili bitkinin faydalarından nasiplenmek adına sinirli ot ile yapılan pekmezleri de tüketmeniz bu bitkiden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Sinirli ot bitkisinin geçmişini analiz ettiğimizde bu bitkinin özellikle guatr problemini ortadan kaldırmak için ciddi bir şekilde kullanıldığını gözlemledik. Yapraklarının ezilip tuz ile karıştırılması sonrasında bu karışımın boğaza sarılması guatr problemini ciddi anlamda ortadan kaldırmaktadır. Birçok kişi guatr sıkıntılarını sinirli ot sayesinde ortadan kaldırdığını dile getirmesi bilim insanlarının bu bitkiyi mercek altına almasına neden olmuştur. Sizlerin de bildiğiniz gibi şeker hastalarının en büyük korkusu açılan şeker yaralarının kapanmamasıdır. Sinirli ot ile yapılan maskeler ile şeker yaralarının kısa süre içerisinde ortadan kalktığının gözlemlenmesi bu bitkinin şeker yaraları için bir umut ışığı olmasını sağlamıştır.
sinirli otYol kenarında sıklıkla karşılaştığımız sinirli otun faydaları eminiz birçoğunuzun hayrete düşmesine neden olmuştur. Yüce yaratıcı hiçbir şeyi gereksiz yere yaratmamıştır. Dünyada yer alan her şey insanlığın faydalanması adına yaratılmıştır. Biz insanlara düşen tek şey ise dünyada yer alan sinirli ot gibi canlılarda yer alan faydaları keşfetmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here