Ayın evreleri

Ay, dünyamızın tek uydusudur. Bazen tamamı görülürken bazen yarısı görülmektedir. Hatta daha farklı şekillerde görüldüğü de olur. Yaşanan bu duruma ayın evreleri denilmektedir.

Ay’ın evrelerinin oluşmasında nelerin etkili olduğunu biliyor musunuz? Sizlere ayın evreleri nelerdir konusunda bilgi vererek bu evrelerin aslında neyden dolayı ortaya çıktığına açıklık getireceğiz.

Ay, Dünya’nın tek uydusudur. Tek parça bir gezegen olmasına rağmen yeryüzünden bakılınca farklı şekillerde görülebilmektedir. Yaşanan bu olaya kimi kişiler ayın safhaları kimi kişilerse ayın evreleri demektedir.

İnsanların ay hakkında bildiği en büyük yanlış ayın bir ısı ve ışık kaynağı olmasıdır. Aslında durum tamamen bundan farklıdır. Çünkü ay ısı ve ışık vermez. Tamamen güneşten aldığı ışığı dünyaya yansıtmaktadır.

Ayın Evreleri Neden Olur?

Ayın evreleri neden olur

Yeryüzünden bakıldığı zaman ayın farklı şekillerde görünmesinin nedeni ay’ın dünya’ya ve güneşe göre olan konumudur. Bu konuma göre ayın kimi zaman bir kısmı kimi zaman ise tamamı görülür. Bunun temel nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi ayın güneşten gelen ışığı dünyaya yansıtıyor olmasıdır.

Ayın evreleri periyodik bir şekilde gerçekleşir. Yani bu evreler sürekli olarak birbirini tekrarlar. Yapılan incelemeler sonucunda ayın 1 sene içerisinde dünyanın etrafını toplamda 12 defa dolaştığı tespit edilmiştir. Bu dünyanın etrafında dolaşım süresince ay çeşitli evrelerden geçer.

Ayın farklı şekillerde görülmesi bilim insanlarının dikkatini çekmiş ve bu durum tüm insanlık tarihi boyunca araştırılmıştır. Ayın evrelerini inceleyen bilim dalına sizlerin de bildiğiniz gibi astronomi denilmektedir. Gezegenlerle ilgileniyorsanız Dünyanın hareketleri ve sonuçları makalesini de inceleyin.

Bilim insanları ayın ekseni etrafında dönmesini dört evreye ayırmıştır. Bahsi geçen evrelerinin tamamlanması için 29,5 gün gerekmektedir. Hicri takvim sizlerinde bildiğiniz gibi ayı esas alarak hazırlanmış bir takvimdir. Bu durum hicri takvim ile miladi takvim arasında belirli bir zaman farkının oluşmasına neden olmuştur.

Sırasıyla Ayın Evreleri Nelerdir?

Ayın evreleri nelerdir

Ay bir ışık kaynağı değildir. Güneşten almış olduğu ışığı dünyaya yansıtmaktadır. Bu durum ayın sürekli olarak farklı şekillerde görülmesine neden olur. Bu durumun yaşanmasında ki temel sebep ayın konumunun güneşe göre sürekli olarak değişmesidir.

Ayın evreleri nelerdir diye incelediğimizde karşımıza yeni ay, hilal, ilk dördün, şişkin ay, dolunay ve son dördün çıkmaktadır. Dolunay gerçekleştiği zaman ayın tüm yüzeyi dünyadan bakılınca aydınlık olarak görülür. Bu durumun yaşanmasında ki temel neden ay’ın dünya’ya bakan tarafının güneş’e dönük olmasıdır.

Ola ki ay dünya ve güneş arasına girecek olursa bu durum ayın hiç görülmesine neden olacaktır. 29,5 günlük süre tamamlanınca ay güneş ve dünya arasına girerek tamamen görünmez olur. Bun ay tutulması da denilmektedir. Ay tutulması nasıl olur sayfasından bu olayın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz. Sonraki günlerde ayın evreleri arasında yer alan yeni ay görülmeye başlanır. Şimdi ayın evreleri nelerdir gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yeni ay: bu evrede ay dünyadan bakıldığı zaman net bir şekilde görülmez. Ola ki güneş tutulması meydana gelirse tutulma süreci zarfında gözlemlenebilir. Aydan neden gündüz görünür makalesinde bu durumu detaylarıyla birlikte ele aldık. Bu evrede ayın karanlık olan yüzü dünyaya dönük bir şekilde konumlanmıştır.

Hilal: ay bu evrede güneşin batmasına yakın batı ufkunda görülür. İlgili evrede ay güneşin doğu kısmında kalmaktadır. Ayın hilal evresinde gözlemlemenin kısa süreli olarak gerçekleştiği bilinmektedir.

İlk dördün: bu evrede ay, yarım daire biçiminde gözlemlenir. Yapılan incelemeler sonucunda güneşe olan açısal uzaklığın 90 derece olduğu tespit edilmiştir. İlk dördün yeni ay evresinden 1 hafta sonra meydana gelir.

Şişkin ay: ayın ilk dördün evresinden sonra ayın uzanan açısının 90 derece ile 180 derece arasında olduğu zaman meydana gelen evreye denilmektedir. Bu evrede ay yüzeyinin büyük bölümü dünyadan gözlemlenir.

Dolunay: ayın en parlak şekilde gözlemlendiği evredir. Bu evrede ay yüzeyinin tamamı gözlemlenir. Bakıldığı zaman tepsi gibi dolgun ve yuvarlak şekilde gözlemlenir.

Son dördün: bu evrenin ilk dördün evresinin tam tersi olduğunu söyleyebiliriz. İlgili evrede ayın sol yarısı aydınlık bir şekilde görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here