sis

Doğa olaylarından birisi olan sis, toprağın hemen üzerinde bulutların meydana gelmesi olayıdır. Sis oluşumu gizemli doğa olaylarından birisi olduğundan dolayı ister istemez akıllara sis nasıl oluşur sorusu gelmektedir. Sis adı verilen doğa olayının meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkan bulutsu yapının gökyüzünde yer alan bulutlardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Gökyüzünde yer alan bulutların toprağın üzerine ya da denizin üzerine kadar ulaşmış haline doğa bilimcileri sis adını vermiştir. Sis sıklıkla karşılaştığımız doğa olaylarından birisidir.

Sis olayını gözlemlediğimizde sisin özellikle sabah vakitlerinde ve akşam vakitlerinde toprağın üzerinde meydana gelmeye başladığını görmekteyiz. Özellikle yeryüzünde yer alan çukurluklarda sis olayının daha erken saatlerde de meydana gelmeye başladığı bilinmektedir. Sis nasıl oluşur diyecek olursanız sisin hava sıcaklığı ile yüzey sıcaklık farkından dolayı ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Soğuk hava karaların veya suların havaya oranla daha sıcak olan yüzeylerine sürtününce sis meydana gelmektedir. Bu sıcaklık farkı özellikle sonbahar mevsiminde daha fazla olduğu için sonbahar aylarında sisin meydana gelme oranı daha yüksektir. Gece olduğunda toprak ve deniz soğumaya başlar. Hava kütlesi bu soğuk katman ile karşılaşarak sürtünme meydana gelir. Ayrıca ortama nemli hava tabakası dahil olur. Tüm bu etkiler bir araya geldiği zaman sis meydana gelir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen sis olayını incelediğimizde bazı bölgelerde sisin seyrek, bazı bölgelerde ise aşırı derecede yoğun olduğunu görmekteyiz. Uzmanlar özellikle şehirlerde meydana gelen sisin kırsal kesimlere oranla daha yoğun olduğunu söylemektedir. Bu durumun böyle olmasındaki temel nedeni ise şehirlerde havanın daha kirli olmasıdır. Hava içerisinde yer alan toz parçacıkları sisin daha fazla yoğun hale gelmesini sağlamaktadır. Sisin aşırı derecede yoğun olması görüş mesafesinin kısalmasına neden olduğundan dolayı bir doğa olayı olan sisin özellikle trafikte çeşitli aksamaların meydana gelmesine neden olduğu da bilinenler arasında yer alıyor.

Denizlerin ve toprağın sıcak, hava katmanının denize ve toprağa oranla daha soğuk olduğu bölgelerde hava ile yüzeyler arasındaki sürtünme fazla olduğundan dolayı bu tarz yerlerde sis daha fazla meydana gelmektedir. Sisi inceleyecek olursanız sisin bulutlara oranla daha yoğun bir yapıda olduğunu görebilirsiniz. Bu durumun böyle olmasındaki temel neden sis içerisinde yer alan su zerreciklerinin bulutlara oranla daha fazla olmasıdır. Ayrıca sis içerisinde yer alan su zerrecikleri ışığı emdiğinden dolayı sis bulutlara oranla daha fazla yoğun görülür.

sis

Nasıl ki bulutların çok sayıda çeşidi bulunuyorsa aynı şekilde sisin de çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Radyasyon sisi, adveksiyon sisi, oroğrafik sis ve cephe sisleri sis çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu sis türleri doğada meydana gelen hava hareketleri referans alınarak oluşturulmuştur. Bu yüzden bazı sis türlerinin belirli bölgelere has olduğunu yani ilgili bölgelerde sıklıkla gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Sis konusunu iyi bir şekilde kavradıysanız ayrıca bulut çeşitleri makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here