sivil toplum kuruluslari

Sivil toplum örgütlerinin amacı, dünyayı daha güzel kılmaktır. Sivil toplum kuruluşları amaçlarını gerçekleştirirken her daim insanların yararını gözetirler. Kar amacı gütmeden kurulmuş olan bu örgütler çevresel, sosyal, kültürel, hukuki ve politik alanlarda toplum çıkarlarını göz önünde bulundurarak faaliyetlerini sürdürürler. Sivil toplum kuruluşları kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında yer aldığından ekonomik gereksinimlerini bağışlardan ve yeni üyeliklerden karşılamaktadırlar.

Sivil toplum örgütleri sizlere uzak bir kavramsa Vakıflar, dernekler, sendikalar ve mesleki oda birliklerinin birer sivil toplum örgütü olduğunu bilmenizi isteriz. Birçoğunuz bu kuruluşları yakından tanıdığından dolayı makalemizde yer alan bilgileri okurken ilgili kurumların çalışma prensiplerini göz önünde bulundurarak konuya daha hakim olabilirler.

Sivil toplum örgütlerinde kimler çalışır sorusu topum tarafından en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu örgütlerde örgüt üyeleri arasından gönüllülük esası baz alınarak belirlenmiş olan kişiler çalışmaktadır. Birçok kişi bu kuruluşlarda yer almak zorunda olduğundan dolayı mesleki kariyerlerini yarıda bırakmaktadır. Her insanın yaşamını idame ettirmek için para gereksinimi olduğundan dolayı bu kişilere toplanan paralardan maaş verilmektedir. Bu sayede insanların mağdur olması önlenmektedir.
sivil toplum kuruluslariSivil toplum örgütleri toplumsal yaşam içerisinde çok sayıda alan yer aldığından dolayı çeşitli alanlara bölünerek faaliyet göstermektedir. Örneğin hepimizin bildiği TEMA Vakfı yeryüzünde yer alan yemyeşil doğayı korumak için mücadele ederken LÖSEV Vakfı kan kanseri ile mücadele eden kişilere destek olmak ve bağışlar toplayarak hastaların tedavilerine yardımcı olmak için mücadele etmektedir.

Yurt genelinde LÖSEV ve TEMA Vakfı gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Hepimizin de bildiği gibi maalesef ateş düştüğü yer yakmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarına üye olan kişilerin büyük bölümünün benzer acıları çektiği ve bu acıları başkalarının yaşamaması adına büyük bir mücadele verdiği bilinmektedir. Sizlerde bir iyilik adımı atmak istiyorsanız, hiçbir şey yapacak vaktiniz dahi yoksa bağış yapın. Yaptığınız bağışların insanlık yararına harcanacağına emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here