siyah çay

Siyah çayın faydaları ele alınırken kesinlikle siyah çayın zararları da ele alınmalıdır çünkü bu çayın gereğinden fazla tüketilmesi durumunda çeşitli zararlarının olduğunu bilinmektedir. Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde kendisine yetişme alanı bulabilen siyah çay, yara temizlemeden tutun ayak kokusunu gidermeye kadar birçok faydası olan besin türlerinden birisidir. Sabah kahvaltılarının ve muhabbet ortamlarının vazgeçilmezlerinden birisi olan siyah çayı severek tüketiyorsanız bu çay türünün faydaları ve zararları nelermiş gelin öğrenelim.

Siyah çay en çok ayak kokusunu giderme konusunda etkilidir. Siyah çay demlenip ılık hale getirildikten sonra bir leğene koyulup ayaklar içerisinde bekletilirse ayak kokusu ciddi oranda yok olacaktır. Bu uygulamadan faydalanmak adına bunu bir gün ile sınırlamamanız yani periyodik olarak yapmanız gerekmektedir. Boğaz ağrısı problemi olan kişiler aynı şekilde siyah çayı ılık hale getirdikten sonra bu çay ile gargara yapacak olursa boğaz ağrıları ciddi oranda azalacaktır. Boğaz ağrılarını ortadan kaldırdığı gibi ağız sağlığı problemleri arasında yer alan diş çürümesi ve diş eti çekilmesi gibi problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu tarz şeylere faydalı olmasının temel sebebi de bu çayın ağız içerisinde yer alan bakterileri yok etmesidir.

Banyo yaptıktan hemen sonra siyah çay ile vücudunuza masaj yağmanız cilt üzerinde yer alan yağların vücuttan uzaklaştırılıp cildinizin sıkı hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca günlük periyodik olarak siyah çay içmeniz kalp sağlığınız için büyük önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kalp krizi riskini büyük oranda ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı kalbiyle alakalı sıkıntıları olan ve olmayan kişilerin periyodik olarak siyah çay tüketmesi faydalıdır.

Siyah çayın insana huzur verici etkisi bulunmaktadır. Özellikle psikolojik sorunları olan kişiler siyah çay tüketerek ruh dünyalarını daha durgun bir hale getirebilir. Bu sayede psikolojik problemlerden de daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Siyah çayın saça da ciddi oranda faydası bulunmaktadır. Siyah çay ile saçlarınızı yıkamanız saçlarınızdaki matlığın gitmesine ve daha parlak bir saça sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Siyah çayın bu denli faydası olsa da elbette fazla tüketilmesi durumunda bazı zararları da bulunmaktadır. Uyku vaktine yakın siyah çay tüketilmesi uykunun kaçmasına ve doğal olarak uyku probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı çay tüketimi sonucunda dişlerin kısa süre içerisinde sararıp kötü bir görünüm aldığı da biliniyor. Ağız sağlığınızı korumak adına aşırı çay tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ağız ve diş sağlığınızı korumak adına önemlidir.
siyah çay
Siyah çayın faydaları ve zararları hakkında sizlere aktaracaklarımız bu şekildedir. Çayların faydalarını araştıran bir kişiyseniz ıhlamurun cilde faydaları konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz. Siyah çay üzerinde araştırmalarımız devam etmektedir. Elimize yeni faydalar geçmesi halinde sizlere bunları aktarmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here