siyah fasulye

Büyük bölümümüz beyaz renkteki fasulyeye alışmış olsak da artık sofralarda siyah renkteki fasulyeler de yer almaya başladı. Siyah fasulye nedir denildiği zaman akla Amerika gelmelidir çünkü bu fasulyenin anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Besin değeri açısından oldukça zengin olan siyah fasulye ana yemek olarak tüketildiği gibi çeşitli tatlı tariflerinde de kullanılan bir fasulye türüdür. İçeriği incelendiğinde lif bakımından zengin olduğu ve bu yüzden sindirim sistemi açısından ciddi anlamda faydalı olduğu görülmektedir. Siyah fasulyenin faydaları nelerdir denildiği zaman şüphesiz akla ilk olarak sindirim sistemine olan faydaları gelmelidir. Diğer fasulye türlerine oranla yağ oranı düşük olduğu için kilo alımına neden olmaz. Bu sayede herkes siyah fasulyeyi rahat bir şekilde tüketebilir.

Kandaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olan siyah fasulye ayrıca kan şekerini dengelemesi ile tanınmaktadır. Yağ oranı aşırı derecede az olduğundan dolayı diyet listelerinde kullanılabilir. Yani kilo vermek adına ideal bir besin türüdür diyebiliriz. Son zamanlarda çeşitli kanser hastalıkları ile mücadele konusunda da siyah fasulyenin etkin bir besin türü olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden bazı kanser uzmanları kansere derman bulabilmek adına siyah fasulye üzerinde incelemeler yapmaktadır. Özellikle kolon kanserine karşı ciddi bir koruyucu olduğu bilinenler arasında yer alıyor.

Karaciğer yağlanması, anemi ve damar tıkanıklığı gibi sıklıkla görülen birçok hastalığı engelleme konusunda etkin olan siyah fasulye A, B1, B2, B3, B6, B9, E ve C vitamini bakımından zengin bir besin türüdür. Mineraller açısından incelediğimizde çinko, demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu görülmektedir. Bu kadar insan sağlığı açısından faydalı olan şeyleri içerisinde barındırdığından dolayı siyah fasulyenin tam bir şifa kaynağı olduğunu söylememiz mümkündür.

Son zamanlarda en fazla tüketilen besinler arasına girmeyi başaran siyah fasulye ülkemizdeki reyonlarda yerini almaya başladı. Bu fasulyenin her ne kadar ömrü uzun olsa da uzmanlar hasat edilen ürünün maksimum bir sene içerisinde tüketilmesini tavsiye etmektedir. Durumun böyle olmasındaki temel neden siyah fasulyenin besin değerlerinin kaybolmasının istenmiyor olmasıdır. Sizler de eğer elinizde siyah fasulye varsa en geç bir yıl içerisinde bu besinleri tüketmeye çalışın.

siyah fasulye

Siyah fasulyeyi taze bir şekilde tüketmek önemli olduğu kadar pişirme açısından da bu durum önem arz etmektedir. Uzun süre beklemiş olan siyah fasulyelerin aşırı derecede geç piştiği ve kabuğunun sert olduğu biliniyor. Uzmanlar siyah fasulyenin kabuğunda tüm vitaminlerin yer aldığını belirttiği için kesinlikle bu fasulye kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. Uzun süre bekletilen fasulyelerin kabuğu sert olduğundan dolayı bu fasulyeyi tüketirken zorlanabilirsiniz. Her besin türünde olduğu gibi siyah fasulyede de taze bir şekilde tüketilmesi bu etkilerinden dolayı aşırı derecede önem arz etmeye devam ediyor. Bu fasulyenin tadı aslında bizlerin sürekli tüketmiş olduğu beyaz fasulyeye benzemektedir. Bu yüzden bu besin türünün damak tadınıza uygun olacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here