siyah nokta

Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen siyah noktalar hem bayanların hem de erkeklerin en çok mücadele etmek zorunda kaldıkları cilt problemleri arasında bulunmaktadır. Birçoğumuz alnımızda, yanaklarınızda, burnumuzda, sırtımızda ve kollarımızda meydana gelen siyah noktaları sıkarak temizliyoruz ancak uzmanlar siyah noktaları sıktığımızda cildimizin aşırı derecede zarar gördüğünü, oluşan bu tahribatın enfeksiyon kapması durumunda daha ciddi cilt problemlerinin ortaya çıkarabileceğini belirtmektedir. Bu yüzden yüz bölgesinde veya vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen siyah noktaları sıkarak temizlemek yerine daha farklı yöntemleri kullanarak siyah noktaların temizlenmesi gerekmektedir.

Cilt yapısı aşırı derecede yağlı olan kişilerde siyah nokta oluşumu daha fazladır çünkü nem siyah noktaların ve sivilcelerin beslenmesini sağlar. Bu yüzden cildi aşırı derecede yağlı ve nemli olan kişiler sivilcelerini ya da siyah noktalarını sıktıktan sonra kesinlikle ciltlerine nemlendirici bir ürün sürmemelidir. Eğer sıkılma işleminden sonra nemlendirici bir şey cilde sürülürse bu durum sivilcelerin ve siyah noktaların beslenmesini, sıkılanların yerine daha büyük siyah noktaların çıkmasını beraberinde getirecektir.

Siyah nokta oluşumu her yaş aralığında meydana gelebilir yani çocuk denilebilecek yaştaki kişilerde siyah noktalar oluşabileceği gibi yaşı ilerlemiş olan kişilerde de siyah noktaların ortaya çıkması muhtemeldir. Kesinlikle bu cilt problemi bir yaş sınırlaması arasında tutulamaz.

Siyah noktalar nasıl temizlenir konusuna çözüm arayışında olan uzmanlar çok sayıda yöntemler geliştirmişlerdir. Ayrıca kozmetik firmaları tarafından geliştirilmiş olan çeşitli siyah nokta temizleyici ürünler de bulunmaktadır ancak yapılan araştırmalar sonucunda siyah noktaları temizlemek için en ideal şeyin kullanılan tonikler olduğu tespit edilmiştir. Bir kişinin cildinde siyah noktalar meydana geliyorsa bu siyah noktalar kullanılan tonikler ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Piyasada çok sayıda cildi temizlemek için tonik bulunmaktadır. Almış olduğunuz bu tonikleri gün içerisinde minimum 3 defa cildinize sürecek olursanız siyah nokta oluşumu ve sivilce oluşumu büyük oranda yavaşlayacaktır. Hatta mevcut sivilceler ve siyah noktalar bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Bazı kişilerin ciltleri aşırı derecede hassas olduğu için tonik kullanımı sonrasında çeşitli alerjiler ortaya çıkabiliyor. Sizin de cildiniz aşırı derecede hassassa ve bu yüzden tonik kullanamıyorsanız doğal yöntemler ile kendi cilt toniğinizi oluşturabilirsiniz. Marketlerde satışı yapılan doğal maden sularını alıp iki gün civarında bekletin ve bu doğal maden suyu ile cildinizi silerek temizleyin. Maden suları cildinizde tonik etkisi oluşturarak siyah noktaları yok edecektir. Ayrıca yeni siyah nokta oluşumunu da ortadan kaldıracaktır.

siyah nokta

Cildinizde yer alan siyah noktaları sıkarak temizlemek istiyorsanız kesinlikle tırnaklarınızı bu iş için kullanmayın çünkü tırnaklarınızda cildinizin zarar görmesine neden olabilecek türden bakteriler yer alabilir. Bu tip durumlarda eczanelerde satışı yapılan ve sadece siyah noktaları çıkartmak için üretilmiş olan aparatları tercih edin. Bu aparatları cildinize hassas bir şekilde uygulamanız da önemlidir çünkü kullanılan aparatlar da derinin soyulmasına neden olabilmektedir. Cildinizdeki siyah noktaları sıkarak temizleyeceksiniz sıkma işlemini yapmadan evvel sıcak bir duş alın. Sıcak duş siyah noktaların yumuşamasını sağlayacağından dolayı sıkma işleminde siyah noktalar cildinizi tahriş olmadan daha rahat bir şekilde dışarı çıkarılacaktır. Bu temizleme işleminden sonra her zaman olduğu gibi kesinlikle nemlendirici ürün kullanmayın çünkü nemlendirici ürünler siyah noktaların tekrardan oluşmasını ve mevcut siyah noktaların beslenerek büyümesini sağlıyor. Her ne kadar cildin besin kaynağı nem olsa da fazla nem siyah nokta oluşumunu tetiklediği için neme de bir sınırlama getirilmelidir. Cildiniz sizler için önemliyse yüzdeki kırışıklar nasıl yok edilir makalesine de kesinlikle göz atmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here