Skolyoz

Skolyoz hastalığı uzun süre boyunca bilgisayar başında oturan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir ortopedik problemdir. Skolyoz nedir diyecek olursanız bu hastalığın omurgalarda meydana gelen deformasyonlar neticesinde meydana geldiğini ve genel olarak bel ile göğüs bölgesinde eğrilerin oluşmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Skolyoz belirtileri gözlemlendiği andan itibaren hastalık ilerlemeden müdahalelere başlanmalıdır. Skolyoz tedavisi geciktirilecek olursa maalesef hastalıkla baş etmek aşırı derecede zor hale gelmektedir. Her yıl bir önceki yıla oranla daha fazla skolyoz vakasına rastlanırken özellikle kadınların kemik yapısı daha narin olduğundan dolayı skolyoz hastalığı bayanlarda daha fazla gözlemlenmektedir.

Skolyoz hastalığının belirtileri insanlar arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı skolyoz tedavisi de kişiye has uygulanır ve farklılık gösterir. Kalçanın bir tarafının yükselip bir tarafının alçalması, göğüs bölgesinde kamburluğun oluşması, omuzlarda orantısızlıkların meydana gelmedi skolyoz belirtileri arasında gösterilebilir. Ayrıca ciddi bir eğrilik meydana geldiğinden dolayı skolyoz hastalığı ciddi ağrıların meydana gelmesine de neden olmaktadır. Kalça, omur ve bel bölgesinde şiddetli ağrılar oluşurken hareket etmekte güçlük çekildiğinden dolayı kişi kendisini sürekli olarak yorgun hissetmektedir.

Skolyoz hastalığının nedenleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda tam nedenin ne olduğu ortaya koyulamasa da özellikle vücudun taşıyamayacağı düzeydeki ağırlıkların taşınması durumunda bu hastalığın ortaya çıktığı belirlenmiştir. Omurga kırıkları, romatizma hastalığı, kemik yapısının yumuşaması ve genetik faktörler de skolyoz hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

İdiopatik skolyoz, nöromusküler skolyoz ve konjenital skolyoz olmak üzere skolyoz hastalığının çeşitleri bulunmaktadır. Kişi muayene edildikten sonra ilk olarak hangi skolyoz türü ile mücadele ettiği tespit edilmeye çalışılır. Bu tarz bir tespitin yapılmasındaki temel neden hangi tedavi yönteminin daha uygun olacağının belirlenmek istenmesidir. En fazla gözlemlenen skolyoz hastalığı türü idiopatik skolyozdur. Bu rahatsızlık anne karnındaki bireyde meydana gelebileceği gibi doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşen insanlarda yıllar sonra ortaya çıkması da mümkündür.

Skolyoz

Skolyoz tedavisi yukarıda da belirttiğimiz gibi skolyoz hastalığının türünün tespit dilmesiyle başlar ve uygun olan yöntem seçilir. Korse kullanılması skolyoz hastalığının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Ayrıca çeşitli skolyoz egzersizleri sayesinde bu hastalığın etkileri büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Her yöntem deninmiş olmasına rağmen olumlu sonuç alınamayacak olursa vücutta meydana gelen bu eğriliği ortadan kaldırmak için ameliyatların yapılması şattır ancak bazen skolyoz hastalığı riskli olarak kabul edilen bölgelerde meydana geldiğinden dolayı skolyoz hastalığı ile ömürleri boyunca mücadele etmek zorunda kalan insanlar da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here