soğan göz yanması

Soğan doğrarken meydana gelen göz yaşarması soğan doğrayan kişilerin en büyük sıkıntısıdır. Soğan doğrarken göz yaşarması engellenebilir mi konusunda araştırma yaptık ve bu yanmayı engelleneme konusunda bazı yöntemlerin geliştirilmiş olduğunu gördük. Soğan doğrarken göz yanmaması için ne yapmalıyız konusunda bilgi almadan evvel öncelikli olarak bu yanmanın neyden kaynaklandığının bilinmesi gerekmektedir.

Soğan yapısal olarak incelendiğinde soğanın içerisinde sülfür ve kükürt gibi maddelerin yer aldığı görülür. İşte bu maddeler gözde yanmanın meydana gelmesine neden olur. Soğana bıçak vurulmaya başlandığı zaman soğan içerisinde yer alan SI propenylcysteine sulphoxide maddesinde çözünmeler meydana gelir. İşte gözün yanmasına neden olan maddeler bu çözünme sonucunda ortaya çıkar. Çözünme sonucunda meydana gelen sülfürik asit gözde yanmanın oluşmasına neden olur.

Soğan kesilince çözünen maddeler hava ile birlikte ortama yapılmaya başlar. İlgili maddeler gözle görülmediğinden dolayı bu maddelerden kaçmak mümkün değildir ve bu yüzden ilgili maddelerden ortam içerisinde yer alan herkes olumsuz etkilenir. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında ısıtılan soğanlarda bu maddelerin çözünmediği keşfedilmiştir. Bu yüzden eğer soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasını istemiyorsanız doğrama öncesinde soğanları sıcak su içerisine koyun. Bu sayede çözünmenin büyük oranda önüne geçip gözlerinizin yaşarmasını engelleyebilirsiniz.

Isıtma yöntemi başarılı olduğu kadar soğutma yöntemi de başarılıdır. Soğanı doğramaya başlamadan önce buzdolabınca bir süre bekletin. Gerekli soğutma sağlandıktan sonra soğanları doğramaya başlayın. Soğuk soğanda çözünme oranı düştüğünden dolayı gözlerin yanmasına neden olan maddelerin hava ile teması büyük oranda engellenecektir. Bu önlem sayesinde gözlerinizdeki yaşarmayı ve yanmayı büyük oranda engelleyebilirsiniz.

soğan göz yanması

Hava ile temasın kesilmesini sağlayacak her yöntem soğan doğrarken gözlerde meydana gelen yanmayı engeller. Örneğin lens takan kişilerde göz yaşarmasının olmaması buna bir kanıttır. Takılan lensler gözün hava ile temasını kestiğinden dolayı soğandan salgılanan sülfürik asit göze ulaşamaz ve bu sayede gözde yanma meydana gelmez. Eğer lens kullanan bir kişiyseniz soğan doğrarken lensinizi çıkarmamaya özen gösterin.

Bazı bilim insanları aslında soğanın gözleri yakmasındaki temel nedenin soğan kokusu olduğunu belirtiyor. Bu yüzden soğan doğrarken burundan nefes almak yerine ağızdan nefes almak öneriliyor. Bizler bu yöntemi denedik ancak diğerleri kadar başarıyı yakalayamadık. Sizler de diğer yöntemlerden fayda göremezseniz bu yöntemi denemenizi tavsiye ederiz. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen göz yanmasından kurtulamıyorsanız soğanları elle doğramak yerine robot kullanmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here