solucanlar

Solucanlar doğanın birçok alanında yer aldığı gibi insan bedeninde de çeşitli solucan türleri bulunmaktadır. Solucan türleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda birçok solucan türünün özellikleri tespit edilmiştir. İnsan bedeninde yer alan solucanların bir kısmını insanlara fayda sağlarken bir kısmının ise çeşitli hastalıklara neden olduğu tespit edilmiştir. Vücut içerisinde yer alan solucanların en büyük zararı kişinin düzenli beslenmesini engellemektir ve solucanların ayrıca kişide kansızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olduğu da bilinmektedir. Solucan denildiği zaman her ne kadar akla hastalık yapıcı canlılar gelse de vücut içerisinde yer alan birçok solucanın bazı hastalıklara şifa olduğu da bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Dünya üzerinde çok sayıda solucan türü yer aldığından dolayı bilim insanları solucan türlerini ve özelliklerini iyi bir şekilde tespit edebilmek adına solucanları genel olarak üç grupta incelemektedir. Bu grup içerisinde yuvarlak solucanlar, halkalı solucanlar ve yassı solucanlar yer almaktadır. Bu saymış olduğumuz solucanların büyük bölümü canlı bedeninde parazit bir şekilde yaşam sürmektedir. Herhangi bir uzva sahip olmadıklarından dolayı bu canlılar sürünerek ilerlerler. Dışarıdan bakıldığında çok narin gibi görünseler de solucanların derileri ciddi derecede kalındır ve bu deri sayesinde solucanlar dış etkiler ile mücadele edebilmektedir. Solucanların her ne kadar duyu organlarının olmadığı görünse de bu canlıların hissiyatları aşırı derecede kuvvetlidir çünkü solucanların sinir sistemlerinin aşırı derecede gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Dışarıdan bakıldığı zaman sürünerek giden bu canlılar her ne kadar aciz bir canlı olarak görülse de bulunduğu ortamda temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduklarını belirtmek isteriz.

İnsan bedeninde solucanların yaşıyor olması ilk duyulduğunda kişiye korkutucu gelebilir ancak bu solucanların emin olun sağlığınız açısından ciddi derecede önemi vardır. Solucanlar genel olarak karşımıza omurgasız hayvanlar olarak çıkmaktadırlar. Bedenlerinde yer alan kas yapıları uzunlamasına bir şekilde olduğundan dolayı sürünerek hareket ederler. Solucan türleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bazı solucan türlerinin gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu, bazı solucan türlerinin ise yaklaşık olarak 5 metreye kadar uzaya bildikleri tespit edilmiştir. Solucanlar ışığı sevmezler ve bu yüzden yaşam alanları olarak kendilerine karanlık yerleri seçerler. Doğadaki solucan türlerini gözlemlediğimizde solucanların büyük bölümünün çamurluk alanlarda, tatlı sularda ve deniz diplerinde yaşadıklarına görmekteyiz.

Solucanların bedenlerinin büyük kısmı proteinlerden ibarettir ve bu yüzden oksijen miktarının aşırı derecede azalması halinde bile hiç sorun yaşamadan metabolik faaliyetlerini yerine getirebilirler. Solucanlardan her ne kadar şifa dağıtıcı bir canlılarmış gibi bahsediyor olsak da insan sağlığına zarar veren solucan türlerinin olduğu bilinmektedir. Okurlarımızın büyük bölümü bağırsaklarda yaşam süren ve insan sağlığına zararlı olan solucan türlerini merak ettiğinden dolayı sizlere bağırsaklarda yaşayan zararlı solucanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Necator Americanus: İlgili solucan türünün ankilostomia adı verilen hastalığa neden olduğu tespit edilmiştir. Bu solucan türü aşırı derecede küçük olduğundan dolayı gözde görülebilmesi imkansızdır. Vücuda giriş yapmak için toplardamarları veya lenf damarlarının kullanan bu solucan türü bir süre sonra akciğerlere ulaşmayı başarmaktadır. Akciğerlerde yar alan kılcal damarlar aşırı derecede küçük olduğundan dolayı bu solucan türünün bu kılcal damarlardan geçemediğinden dolayı ciğeri delerek bağırsaklara kadar ulaştığı bilinmektedir. Bağırsaklara ulaşan bu solucan türü bağırsaklara yapışarak kan emerek yaşam sürer. Yaşamlarını kan emerek sürdürmelerinden dolayı vücudunda bu solucan türü olan kişilerde kansızlık problemi ortaya çıkar.

solucanlar

Ascaris Lumbricoidesin: İlgili solucan türü yuvarlak solucanlar arasında yer almaktadır. Bu solucanlar genel olarak parazit şeklinde yaşam sürerler. Zararlı solucan türleri arasında yer alan bu solucan türü ascariasis hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tüketilen bitkiler sonucunda bu solucan türünün bedene girdiği bilinmektedir. Uzmanlar özellikle marul, soğan ve ıspanak gibi yiyeceklerde ilgili solucan türünün yoğun bir şekilde bulunduğunu bu yüzden ilgili besinlerin iyi bir şekilde yıkandıktan sonra tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Sindirim sistemi aracılığıyla bedene girdikleri için bağırsaklara kolay bir şekilde ulaşırlar ve bağırsaklar içerisinde yaşam sürmeye başlarlar.

Makalemizin başından beri sizlere genel olarak insan bedeninde yaşam süren solucan türlerinden bahsettik. Sizlerin de bildiğiniz gibi toprak içerisinde de yaşam süren çok sayıda solucan türü bulunmaktadır. Toprak içerisinde yaşayan solucanların en önemli faydası toprağın havalanmasına yardımcı olmalarıdır. Toprak solucanları gün içerisinde sürekli olarak toprağı deldiklerinden dolayı suyun toprağın derinliklerine ulaşmasına yardımcı olmaktadırlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda toprak solucanlarının erozyon adı verilen doğa olayına engel oldukları tespit edilmiştir. Bu özelliği keşfedildikten sonra erozyon derecesi yüksek olan bölgelere insan eliyle toprak solucanları bırakılmış ve erozyonun ciddi anlamda azaldığı tespit edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here