soyağacı

Soy, bir atadan gelen kişilerin oluşturmuş oldukları topluluklara verilen isimdir. Tarih boyunca yaşanan çeşitli olaylar insanların bağlı oldukları toplulukları terk ederek yeni yerlere göç etmesine neden olduğundan birçok kişinin soyunun nerden geldiğini bilmemesine neden olmuştur. Soyumun nerden geldiğini nasıl öğrenebilirim konusu atalarının kimler olduğunu merak eden kişiler tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere soyumu nasıl bulurum konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İnsanların soylarını bilmemesindeki en büyük neden şüphesiz yaşanan savaşlardır. Yaşanan savaşlarda ataların ölmesi ve insanların zorunlu göçe maruz kalması soyun tamamen yok olmasına neden olmuştur. Sizde bu tarz bir durumdan dolayı soy ağacınızı çıkaramıyorsanız izleyeceğiniz en önemli yolun savaşın gerçekleşmiş olduğu zamandaki verilere ulaşmaktır. Bu verilere ulaşmanız durumunda atalarınızın kimler olduğunu yani soyunuzun kimlerden geldiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Soyun nereden geldiğinin tespit edilmesinde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem soyağacı oluşturmaktır. Anne ve babanızdan başlayarak atalarınızı bir düzen içerisinde yazmanız durumunda daha bilimsel bir çalışma yapmış olursunuz. Veriler bir düzen içerisinde yer aldığından dolayı aile büyüklerinizin kimler olduğunu yani atalarınızı kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Makalemizin devamında örnek soyağacı yer almaktadır.

Soyağacı hazırlarken illaki ulaşamadığınız veriler olacaktır. Nüfus müdürlüklerine dilekçe yolu ile başvurarak soyağacınızda yer alan eksik kısımları doldurmak için gerekli olan bilgilerin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerinde çok geniş bir arşiv yer almaktadır ancak yaşanan göçler nedeniyle bazı verilere nüfus müdürlüklerinden dahi ulaşamayabilirsiniz.
soyağacıBu tip durumlarda göçün yaşanmış olduğu idari kısımlara giderek taleplerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Almanya’ya göç edilmişse Almanya’ya giderek burada yer alan yetkili kişilerden bilgi almanız gerekmektedir. Atalarınız yıllardan beri ülkemiz sınırları içerisinde yaşıyorsa soyunuzun nerden geldiğini belirlemeniz daha kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here