Spastik kolon belirtileri kendisini sindirim sistemi üzerinde gösterse de aslında spastik kolon hastalığının psikolojik kaynaklı olarak ortaya çıktığı biliniyor. Aşırı derecede hassas ve stresli olan kişilerde gözlemlenen spastik kolon hastalığı kabızlık, ishal, karın ağrısı ve karın gurultusu şeklinde görülmektedir. Spastik kolon kişinin tuvalete çıkma isteğinin uyanmasına neden olduğundan dolayı sosyal çevreden uzaklaşılmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. En sık gözlemlenen rahatsızlıklardan birisi olan spastik kolon kendisini özellikle sabah ilk kalkıldığında göstermektedir.

Spastik kolon etkileri birçok kişide sadece sabahları gözlemlendiğinden dolayı insanların büyük bölümü bu rahatsızlığı önemsemeyip doktora girmemektedir ancak uzmanlar sindirim sistemi ile alakalı bazı kanser türlerinin spastik kolon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu ve bu yüzden ilgili sorunları yaşayan kişilerin doktora giderek muayene olması gerektiğini belirtmektedir. Birçok kanser hastalığı erken dönemde teşhis edildiğinde ölümcül sonuçlar doğurmadan tedavi edilmesi mümkündür. Bu yüzden spastik kolon problemi olan kişilerin kanser taraması yaptırmasında da fayda vardır.

Rahatsızlıktan yakınan birey doktora gittiği zaman idrar araştırması, kan testi, kolonoskopi, sigmoidoskopi şeklinde özellikle görsel içeriklere sahip olan testler uygulanmaktadır. En iyi neticeye ulaşmayı sağladığı konusunda uzmanların hem fikir olduğu sistem şüphesiz kolonoskopi adı verilen sistemdir. Uç kısmında kamera yer alan bir vasıta bağırsakların içerisine yerleştirilerek bağırsakların içerisinden görüntü alınmakta, alınan görüntüde rahatsızlığa yol açan hastalıklar tespit edilmektedir. Her şeye rağmen bağırsak araştırmalarında herhangi bir soruna rastlanmazsa spastik kolon tanısı konulur. Şayet farklı olarak bir bağırsak problemi var ise bu ruhsal bir rahatsızlık olan spastik kolon değildir. Spastik kolon probleminin tanısının konulması adına bu saydıklarımızın önemli olduğu bilinmelidir.

spastik kolon

Rahatsızlığın teşhisi koyulduktan sonrasında bunalıma bağlı problemlerin ve psikolojik sorunların düzeltilmeye çalışılmasından farklı olarak bir iyileştirme alternatifi bulunmamaktadır. Sinirsel rahatlatma ve benzer ilaçların kullanması ile geçici çareler için faydalı olabilir ancak ilaç kullanımı birçok doktor tarafından önerilmemektedir. Ruhsal sorunlardan kurtulma metotları, tertipli yeme içme, heyecanlanmamaya itina göstermek uygulanması gerekli olan en etken metotlardır. Spastik kolon problemi olan kişilerin her ne olursa olsun morallerini yüksek tutması ve heyecandan uzak durması gerekmektedir. Sizlere stres veren durumlardan uzaklaşmanız sorunlarınızın son bulmasını sağlayacaktır. Bu yüzden hayat kalitenizi arttırmak adına kara bulutları üzerinizden defetmeye çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here